کد خبر : 27404
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1400 - 1:25

آتش زیرخاکستر در خراسان شمالی زبانه کشید

آتش زیرخاکستر در خراسان شمالی زبانه کشید

ایسنا/خراسان شمالی عادی‌انگاری این روزهای مردم به ویژه در ایام نوروز، سیر صعودی افزایش مبتلایان کرونا را در خراسان شمالی به همراه داشته و با وجود خطر آغاز پیک چهارم کرونا، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی شرایط این استان را به سوی رنگ نارنجی کشاند. بسیاری از شهروندان کرونا را فراموش کرده اند و نوعی عادی انگاری

آتش زیرخاکستر در خراسان شمالی زبانه کشید

ایسنا/خراسان شمالی عادی‌انگاری این روزهای مردم به ویژه در ایام نوروز، سیر صعودی افزایش مبتلایان کرونا را در خراسان شمالی به همراه داشته و با وجود خطر آغاز پیک چهارم کرونا، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی شرایط این استان را به سوی رنگ نارنجی کشاند.

بسیاری از شهروندان کرونا را فراموش کرده اند و نوعی عادی انگاری نسبت به این بیماری در سطح جامع به وجود آمده که بسیار خطرناک است، روزهای ناخوشی کرونا به سمت استان خراسان شمالی چرخیده است و این را می‌شود از آمار ابتلای روزانه افراد به این ویروس شاهد بود که نشان دهنده بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی است.

قرار گرفتن استان خراسان شمالی در همسایگی با استان خراسان رضوی و استان های شمالی کشور موجب شد تا تعداد زیادی از مسافران برای رسیدن به این دو ستان از خراسان شمالی عبور کنند که این امر یکی از عوامل گرم تر شدن رنگ خراسان شمالی از لحاظ شیوع ویروس کرونا شود.

از سوی دیگر روند صعودی ایجاد شده شیوع بیماری کووید ۱۹ طی ایام پایانی سال گذشته در خراسان شمالی با عادی انگاری در ایام عید، دید و بازدیدهایی که بدون رعایت هیچ گونه دستورالعمل بهداشتی که صورت گرفت روند صعودی شدن ابتلا را ایجاد کرد.

و از همه بدتر صف هایی بود که در ماه پایانی سال و عید نوروز برای دریافت کالاهای اساسی همچون روغن و گوشت مرغ ایجاد شده بود نیز کمک خیلی زیادی کرد تا آمار ابتلا در تعدادی از شهرهای خراسان افزایش یابد، صف هایی که در آن مردم شانه به شانه یکدیگر ایستاده بودند و حتی تعدادی از آن ها ماسک هم نداشتند و با طعنه می گفتند “در صف مرغ کرونا وجود ندارد”.

اما اکنون که سه شهر خراسان شمالی در وضعیت نارنجی قرار گرفته و یک شهر نیز از آبی به زرد تغییر رنگ داده است هنوز هم عادی انگاری در میان مردم به خوبی مشاهده می شود، برگزاری مراسم عزا و عروسی به قوت خود باقی است و در تعداد زیادی از این مراسم ها به خصوص در مناطق روستایی خبری از رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیست.

رفتار مردم به گونه ای شده که انگار دیگر ترسی از این ویروس مهلک ندارند و منتظر هستند که ساعت ۱۴ برسد و فقط ببینند طی امروز چه تعداد مبتلا و فوتی اعلام می شود و در رنگ بندی شهرها چه تغییراتی ایجاد شده است.

به رغم تاکیدات مسئولان بهداشتی هنوز هم عادی انگاری در میان تعدادی از مردم این استان به خوبی مشاهده می شود و با وجود اینکه در شهرهای نارنجی بوستان ها تعطیل شده اند اما هوا در این استان رو به گرمی می رود و حضور مردم به صورت چند خانواده در باغات و ویلاهای اطراف شهر افزایش می یابد که همین دورهمی ها زنگ خطری برای پررنگ تر شدن رنگ شهرهای خراسان شمالی شود.

رعایت دستورالعمل های بهداشتی تنها راه جلوگیری از قرمز شدن شهرها

فیض الله برزگر مدیر گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی در خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، گفت: متاسفانه آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این استان به شدت صعودی است.

وی افزود: متاسفانه دیدوبازدیدهای نوروزی، مسافرتی و صف های تشکیل شده برای خرید کالاهای اساسی سبب شد تا دو سه روزی شاهد افزایش مبتلایان و بستری شدن مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان باشیم.

برزگر تاکیدکرد: متاسفانه در حال حاضر تعدادی از جوانان ها به هیچ عنوان دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و همین امر نیز سبب شده تا ابتلا در میان این قشر نیز افزایش یابد.

وی تصریح کرد: طی سال گذشته نیز روند صعودی ابتلا به ویروس کرونا در خراسان شمالی وجود داشته که فقط با رعایت دستورالعمل های بهداشتی روند ابتلا نزولی شد وگرنه هیچ واکسنی وجود نداشت.

برزگر تاکیدکرد: بنابراین تنها راه جلوگیری از قرمز شدن شهرهای خراسان شمالی و جلوگیری از آغاز موج چهارم رعایت دستورالعمل های بهداشتی، خودداری از برگزاری دورهمی ها است.

مثبت شدن ۵۰ درصد تست ها در برخی از شهرستان های خراسان شمالی

دکتر سید احمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: روز گذشته در برخی شهرستان ها حدود ۵۰ درصد و در کل استان بالای ۳۵ درصد تست ها مثبت شد و این زنگ خطری برای شروع موج چهارم شیوع کرونا است.

وی درخصوص افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان گفت: تا هفته گذشته وضعیت با ثباتی داشتیم و موارد مثبت شدن تست ها در مراکز ۱۶ ساعته و بیمارستان ها زیر ۱۰ درصد بود اما متاسفانه طی یک هفته اخیر تعداد موارد بستری و درصد مثبت شدن تست ها افزایش یافته است.

وی با اشاره به این که تعداد موارد بستری از ۱۵ بیمار به ۴۰ بیمار در روز رسیده است، افزود: تا دو هفته گذشته تعداد موارد بستری ۷۰ تا ۸۰ بیمار بود ولی الان بالای ۱۵۰ بیمار در بیمارستان ها بستری هستند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: اگر همچنان پروتکل های بهداشتی رعایت نشود در هفته های آینده تعداد موارد بستری و مرگ و میر بیشتر خواهد شد.

وی با بیان این که در افزایش آمار بستری ها و مرگ و میر عوامل متعددی دخیل هستند، گفت: در ایام نوروز و ماه شعبان بسیاری از مراسمات عروسی و دورهمی ها با تجمعات زیاد و بدون رعایت موارد بهداشتی برگزار شد به گونه ای که در برخی شهرستان ها وضعیت رنگی رعایت پروتکل های بهداشتی به قرمزی رسید.

دکتر هاشمی با اشاره به پلمپ چند تالار در استان بیان کرد: از تالاردارها خواهشمندم ظرفیت ها و مسائل بهداشتی را رعایت کنند چون در غیر این صورت به دلیل اهمیت سلامت مردم، همکاران ما ورود پیدا می کنند و مواردی که رعایت نشود برخورد قاطع انجام می گیرد.

وی درخصوص کرونای انگلیسی اظهار داشت: این ویروس از فردی به فرد دیگر جهش پیدا کرده و ژنتیک آن تغییر می کند همچنین رفتار این ویروس با انسان به گونه ای است که علائم بیماری را در افراد مختلف تغییر داده و نحوه و شدت انتقال و حتی مرگ و میر را افزایش می دهد.

دکتر هاشمی ادامه داد: احتمال مرگ و میر در حدود ۶۰ درصد افرادی که مبتلا می شوند و فاکتور خطر دارند بیشتر بوده و انتقال بیماری به دیگران نیز بسیار سریع است.

وی با اشاره به این که افراد جوان و کودکان بیشتر به ویروس کرونای انگلیسی مبتلا می شوند، افزود: در نیمه غربی کشور، بیشتر استان ها به این کرونا آلوده شده اند و نیمه شرقی و همچنین استان ما خوشبختانه آلودگی زیادی به این ویروس ندارد ولی با افزایش رفت و آمدها امکان افزایش موارد مثبت وجود دارد.

دکتر هاشمی درخصوص صف های ایجاد شدن برای مرغ و نان گفت: در بازدید میدانی از این صف ها مشاهده کردیم که متاسفانه بسیاری از افراد ماسک نمی زنند و فاصله مناسب را رعایت نمی کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی مردان بین ۱۸ تا ۳۰ سال با تصور این که جوانان مبتلا نمی شود از زدن ماسک خودداری می کنند در حالی که با عدم رعایت موارد بهداشتی خطر ابتلا به ویروس را به خانواده انتقال می دهند.

خراسان شمالی از لحاظ پروتکل های بهداشتی در وضعیت نارنجی

نوروزیان مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: در حال حاضر وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در خراسان شمالی نارنجی است.

وی افزود: رعایت موارد مذکور به میزان کمتر از ۷۵ درصد با رنگ قرمز، به میزان ۷۵ تا ۸۵ درصد با رنگ نارنجی، به میزان ۸۵ تا ۹۵ درصد با رنگ زرد و بیشتر از ۹۵ درصد با رنگ سفید اعلام می شود.

نوروزیان ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد بازرسی های صورت گرفته هفت هزار و ۴۸۷ مورد بوده است که طی بازرسی های صورت گرفته ۲۷ مورد به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

به گفته وی ۹ واحد صنفی نیز به علت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی پلمپ شدند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.