کد خبر : 49395
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱:۴۵

آغاز رقابت حساس سهراب و کیانوش برای المپیکی شدن/ ایران به سهمیه ۹۶ کیلوگرم می‌رسد؟

آغاز رقابت حساس سهراب و کیانوش برای المپیکی شدن/ ایران به سهمیه ۹۶ کیلوگرم می‌رسد؟

حساس‌ترین رقابت وزنه برداری برای ایران از فردا آغاز می شود تا تکلیف المپیکی شدن سهراب مرادی و کیانوش رستمی مشخص شود. به گزارش ایسنا، مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا که گزینشی المپیک توکیو نیز است در تاشکند ازبکستان در حال برگزاری است. ایران در دسته ۹۶ کیلوگرم به دنبال گرفتن سهمیه المپیک است و

آغاز رقابت حساس سهراب و کیانوش برای المپیکی شدن/ ایران به سهمیه ۹۶ کیلوگرم می‌رسد؟

حساس‌ترین رقابت وزنه برداری برای ایران از فردا آغاز می شود تا تکلیف المپیکی شدن سهراب مرادی و کیانوش رستمی مشخص شود.

به گزارش ایسنا، مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا که گزینشی المپیک توکیو نیز است در تاشکند ازبکستان در حال برگزاری است. ایران در دسته ۹۶ کیلوگرم به دنبال گرفتن سهمیه المپیک است و سهراب مرادی و کیانوش رستمی نفراتی هستند که هر چه در چنته دارند را باید بگذارند تا بتوانند در قهرمانی آسیا امتیازاتی که عقب هستند را جبران کنند.

سیستم کسب سهمیه المپیک در وزنه برداری تغییر کرده است و سهمیه از طریق رنکینگ توزیع می شود. هشت وزنه بردار اول اوزان المپیکی موفق به کسب سهمیه می شوند که البته  در هر وزن فقط یک وزنه بردار از هر کشور می تواند سهمیه بگیرد. پس از آن بهترین نفرات قاره ها در رنکینگ نیز سهمیه می گیرند.

مرادی و رستمی به دلیل اختلاف امتیازی که با دیگر وزنه برداران بالای رنکینگ دارند، امکان این را ندارند که جزو هشت نفر باشند بنابراین برای بهترین وزنه بردار قاره آسیا شدن رقابت می‌کنند.

رقیب این دو وزنه بردار هم از قرقیزستان و چین تایپه هستند. از این رو رقابت در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه بسیار حساس است.

فردا (پنجشنبه) کیانوس رستمی در دسته ۸۹ کیلوگرم وزنه می زند، سهراب مرادی و وزنه بردار چین تایپه در روز جمعه در دسته ۹۶ کیلوگرم و وزنه بردار قرقیزستان شنبه هفته آینده در دسته ۱۰۲ کیلوگرم به روی تخته می روند.

آنچه مشخص است، سهراب مرادی و کیانوش رستمی برای جبران اختلاف امتیازی که دارند و به نوعی بخواهند خیالشان تا حدودی راحت باشد باید حتما بیش از  ۱۱۰۰ امتیاز بگیرند. در واقع  رکورد مجموع رستمی باید ۴۰۰ باشد و برای سهراب مرادی ۴۰۵ کیلوگرم به بالا باشد.

نحوه تعیین امتیاز وزنه برداران بر اساس سیستم امتیاز دهی روبی است. وزنه برداران باید در شش مسابقه شرکت می کردند و بیشترین امتیازاتی که در چهار مسابقه گرفته اند، برای آنها محاسبه می شود. وزنه برداران در سه دوره شش ماهه فرصت داشتند که در مسابقات گزینشی المپیک شرکت کنند و امتیاز بگیرند.

مشکل اصلی سهراب مرادی و کیانوش رستمی این است که در دوره دوم، امتیاز چشم گیری به دست نیاوردند. کیانوش رستمی اصلا امتیازی نگرفت و مرادی هم ۹۰ امتیاز به دست آورد.

* وضعیت امتیازی چهار وزنه بردار:

سهراب مرادی 

او در پنج مسابقه گزینشی شرکت کرده است که امتیاز سه مسابقه برای او لحاظ شده است.

او در حال حاضر ۲۱۳۷ امتیاز دارد.

کیانوش رستمی

او در پنج مسابقه گزینشی شرکت کرده است. امتیاز چهار مسابقه  برایش محاسبه شده که جمع کل امتیازاتش ۲۸۵۲ امتیاز است.

کمترین امتیاز او ۸۱۰ است که از گرند پری تایلند گرفت و اگر امتیازش در قهرمانی آسیا بالاتر باشد، ۸۱۰ امتیاز از مجموع امتیازاتش کسر و امتیاز این مسابقه جایگزین می شود.

بکدولات رسول بیکف از قرقیزستان

او بیش از شش مسابقات گزینشی شرکت کرده است. مجموع امتیازات او از چهار مسابقه محاسبه شده، ۳۲۱۸ است. کمترین  امتیاز او ۸۱۰ امتیاز است که در جام فجر ایران کسب کرده است و در صورتی که در قهرمانی آسیا امتیاز بالاتری بگیرد، ۸۱۰ امتیاز از مجموع امتیازاتس کسر و امتیاز قهرمانی آسیا جایگزین می شود.

جن چن پو از چین تایپه

او در پنج گزینشی المپیک شرکت کرده است و امتیاز ش از چهار مسابقه ۳۰۶۶ است. کمترین امتیاز او ۶۸۱ امتیاز است که در قطر کاپ کسب کرد واگر امتیازش از قهرمانی آسیا بالاتر باشد، جایگزین ۶۸۱ امتیاز خواهد شد.

* امتیازات چهار وزنه‌بردار با کسر کمترین امتیاز که نشان می‌دهد امتیاز قهرمانی آسیا چقدر می تواند تعیین کننده باشد:

رسول بیکف از قرقیزستان: ۲۴۰۸ امتیاز
جن چن از چین تایپه: ۲۳۸۵ امتیاز
سهراب مرادی: ۲۱۳۷ امتیاز
کیانوش رستمی: ۲۰۴۱ امتیاز

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هیدرولیک و پنوماتیک