کد خبر : 29069
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1400 - 21:38

آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی در فارس

آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی در فارس

ایسنا/فارس همزمان با آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی، مراسم افتتاح برنامه‌های این هفته استان فارس همراه با رونمایی با از مستند روایت فتح مربوط به ۹ شهید استان فارس، معرفی شهید شاخص هنرمند استان در سال ۱۴۰۰ و تدوین و چاپ کتاب ۱۱۳ شهید هنرمند استان برگزار شد. همزمان با آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی، مراسم

آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی در فارس

ایسنا/فارس همزمان با آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی، مراسم افتتاح برنامه‌های این هفته استان فارس همراه با رونمایی با از مستند روایت فتح مربوط به ۹ شهید استان فارس، معرفی شهید شاخص هنرمند استان در سال ۱۴۰۰ و تدوین و چاپ کتاب ۱۱۳ شهید هنرمند استان برگزار شد.

همزمان با آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی، مراسم افتتاح برنامه‌های این هفته استان فارس چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ در سالن کوثر مجموعه امام علی(ع) سپاه فجر توسط سازمان بسیج هنرمندان استان برگزار شد.

مجید میکائیلی، رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس در این نشست ضمن گرامیداشت فرا رسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی به تمام هنرمندان متعهد کشورمان، ارائه الگوی هنر اسلامی در تمام عرصه‌های اجتماعی، تکیه بر ظرفیت هنرمندان جوان انقلابی در جهت رشد و اعتلای کشور، شناسایی و کشف هنرمندان متعهد در سراسر استان فارس و استفاده از این هنرمندان را از جمله اهداف برگزاری برنامه‌های این هفته اعلام کرد.

او با بیان اینکه شعار امسال هفته هنر انقلاب اسلامی «هنر متعهد به حقیقت» انتخاب شده است، گفت: برای برگزاری برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی، ۲۵ جلسه با دستگاه‌های فرهنگی استان را برگزار کردیم و در نهایت ۳۰۰ عنوان برنامه عمومی و ۵۰ برنامه شاخص با همکاری حوزه هنری، ارشاد، بنیاد شهید و دیگر دستگاه‌های اجرایی تدوین شده است که در این هفته اجرایی خواهند شد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس در عین حال این نکته را یادآور شد که این برنامه‌ها در شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز و نارنجی شیوع کرونا هستند به‌صورت مجازی و در شهرستان‌های با وضعیت زرد و آبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت حضوری اجرا خواهند شد.

میکائیلی با تصریح اینکه تعامل با سازمان فضای مجازی سپاه فجر استان فارس برای ایجاد بستر ارتباطی در فضای مجازی، تولید محتوا، پوشش خبری شکل گرفته است، گفت: ۴۰ دقیقه برنامه در صدا و سیما با حضور کارگروه‌های بسیج هنرمندان و سرکشی از خانواده‌های ۱۱۳ شهید هنرمند استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

او، فضاسازی محیطی، حضور هنرمندان در نمازهای جمعه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری عصر و شب خاطره، برگزاری کارگاه‌های مجازی، برگزاری آیین تجلیل از هنرمندان شاخص استان در سال ۹۹، برپایی نشست معاونان فرهنگی دستگاه‌های فرهنگی ـ هنری استان، بازدید رایگان اماکن گردشگری و فرهنگی با رعایت پروتکل‌ها ویژه هنرمندان و دیدار هنرمندان با استاندار و مسئولان استان را جمله برنامه‌های این ایام ذکر کرد.

به گفته رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس، افتتاح کانون هنرمندان سپاه ناحیه محمد رسول‌الله(ص)، همایش «مرتضی علی»، برپایی جشنواره عصر انتظار، تشکیل دبیرخانه نگارش کتاب شهدای هنرمندان و کتاب مفاخر هنری فارس، رونمایی از برنامه تلویزیونی در محضر هنر که طی ۵۴ هفته از شبکه استانی پخش خواهد شد.انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های فرهنگی به‌منظور پرهیز از موازی‌کاری و ایجاد انسجام در انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری، نقد و اکران فیلم، بداهه‌نویسی، ایجاد نگارخانه تخصصی هنر با اجرای ۵۴ برنامه هنری در طول سال، همایش بازخوانی هنر انقلاب با حضور جمعی از هنرمندان، اجرای اکسپوی نقاشی خط برای آزادسازی زندانیان فارس، رونمایی از ۹ آثار شهید آوینی با موضوع شهدای استان فارس از دیگر برنامه‌های این ایام است.

به گفته او، تدوین و چاپ سه کتاب شهدا، مفاخر و آثار هنری راه یافته به جشنواره‌های ملی و بین‌المللی، ساخت فیلم و کلیپ و موشن‌گرافیک پرتره شهید شاخص هنرمند سال ۱۴۰۰، برپایی همایش بازخوانی هنر ۴۰ ساله انقلاب، رویش‌ها و ریزش‌ها، افتتاح خانه هنرمندان، رونمایی از موشن‌گرافیک شهید شیرعلی سلطانی، شهید شاخص هنرمندان سال گذشته و کتاب خانم ماه، رونمایی از پوستر هفته هنر انقلاب، رونمایی از آثار و تولیدات ادبی و هنری شامل آلبوم موسیقی، آثار تولیدی ادبی، تولیدی پژوهشی، برپایی کنگره شعر ملی مکتب گمنامی، پخش جشنواره آواها از شبکه فارس، اجرای ۳۰۰ برنامه فرهنگی، هنری و آموزشی به‌صورت مجازی، کمک‌های مؤمنانه به هنرمندان، رونمایی از مجموعه شعر شهدای هنرمندان استان، اکران و نقد فیلم، افتتاح دبیرخانه فصل شیدایی، نقد کتاب و تجلیل از خانواده هنرمندان سپاه فجر از دیگر برنامه‌های تدارک دیده در ایام هفته هنر انقلاب اسلامی در استان فارس هستند.

میکائیلی با بیان اینکه شهید شیرعلی سلطانی در سال ۹۹ شهید هنرمند شاخص این سازمان بوده است، گفت: شهید هنرمند شاخص امسال استان فارس نیز شهید حسین فهیمی انتخاب شده است.

حسن گلزار، معاون فرهنگی و هنری سپاه فجر استان فارس نیز در این نشست گفت: ۲۰ فروردین‌ماه به پاس شهادت شهید آوینی به نام روز هنر انقلاب و ۱۸ تا ۲۵ فروردین‌ماه به عنوان هفته هنر انقلاب انتخاب شده است.

او با بیان اینکه شهید آوینی زندگی پر برکتی داشتند و شاید شناخت‌ها صرفا به مستند «روایت فتح» باشد، گفت: این اثر فاخر مربوط ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ بودن و در برهه زمانی سه ساله یاد و خاطره بسیاری در ذهن‌ها ماندگار شده است.

حجت‌الاسلام محمدجواد محمدی‌پور، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس نیز در این نشست با گرامی داشت مقام شهدا به ویژه شهدای هنرمند گفت: در هفته انقلاب باید پای کار برنامه‌های این هفته آمد و بنیاد شهید استان فارس پای کار خواهد بود.

او تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) تأکید می‌فرمایند که هرکسی با هنر و فن خودش را انجام دهد چرا اینکه با این کار در همه زمینه‌ها موفق خواهیم بود.

بهروز مرامی جدیدی، معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد استان فارس نیز در این نشست با بیان اینکه برنامه‌های پیش‌بینی شده را در هفته انقلاب به یک هفته اکتفا نکنیم، گفت: اگر کارگروهی به‌صورت ثابت در حوزه فرهنگ و هنر داشته باشیم که معطوف به تولید آثار هنر انقلابی باشد، موجب  تداوم روح هنر انقلاب خواهد شد.

کیوان نیازی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس هم در ادامه این جلسه گفت: رهبرمعظم انقلاب فرمودند هنر روح انسان را صیقل می‌دهد؛ هنر خودش جایگاه خاصی دارد اما یک وسیله برای رخدادهای تأثیرگذار برای جذب مخاطب است‌.

او افزود: تمام اقدامات نیاز به مخاطب دارد و برنامه‌ها باید متناسب با سن مخاطبین برنامه‌ریزی شود؛ در استانداری برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای برنامه‌های هفته انقلاب و مدیران دستگاه‌های اجرایی از خانواده شهدای هنرمند استان به صورت ویژه سرکشی خواهند کرد.

نیازی با بیان اینکه هماهنگی تمامی برنامه‌ها صورت گرفته است و شروع خوبی‌ها را خواهیم داشت، گفت: استانداری فارس به‌صورت کامل در هفته هنر انقلاب اسلامی با همه نهادها همکاری خواهد کرد.

به گزارش ایسنا در پایان این مراسم علاوه بر رونمایی از پوستر هفته هنر انقلاب اسلامی، از مستند روایت فتح مربوط به ۹ شهید استان فارس، کتاب «خانم ماه» درباره شهید شیرعلی سلطانی، شهید شاخص هنرمندان استان فارس در سال ۹۹، تدوین و چاپ کتاب ۱۱۳ شهید هنرمند استان فارس نیز رونمایی شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.