تاریخ انتشار : یکشنبه 7 خرداد 1402 - 11:48
کد خبر : 220880

آیا رفع زردی دندان در یک روز امکان پذیر است؟

آیا رفع زردی دندان در یک روز امکان پذیر است؟

اگر شما هم به دنبال رفع زردی دندان در یک روز هستید، باید بدانید درمان‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که تا حد زیادی موثر هستند. علت زرد شدن دندان متفاوت است و روش‌های مختلفی نیز برای برطرف کردن آن وجود دارد. برخی از این روش‌ها در خانه و برخی دیگر در مراکز دندانپزشکی

اگر شما هم به دنبال رفع زردی دندان در یک روز هستید، باید بدانید درمان‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که تا حد زیادی موثر هستند. علت زرد شدن دندان متفاوت است و روش‌های مختلفی نیز برای برطرف کردن آن وجود دارد. برخی از این روش‌ها در خانه و برخی دیگر در مراکز دندانپزشکی توسط دندانپزشک انجام می‌شوند.

سفیدی دندان می‌تواند حس خوشایندی را برای فرد ایجاد کرده و باعث افزایش اعتماد به نفس او شود. از این رو افراد همواره به دنبال پاسخی برای این سوال هستند که چگونه زردی دندان را از بین ببریم. در ادامه با روش‌های مفید و کاربردی در این زمینه آشنا می‌شویم.

رفع زردی دندان در یک روز

علت زرد شدن دندان

قبل از توضیحی بهتر است بدانیم چرا دندان‌ها زرد می‌شوند. افزایش سن یکی از مهم‌ترین دلایل زردی دندان است. از آنجایی که با افزایش سن، میزان کلسیم در بدن کاهش می‌یابد، دندان‌ها نیز ضعیف می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود دندان‌ها تحلیل رفته، مینای آن‌ها آسیب ببیند و در مقابل عوامل بیرونی آسیب پذیر شوند. در نهایت با از بین رفتن مینای دندان، زردی عاج نمایان می‌شود. همچنین رنگ دندان‌ها با مصرف غذاهای نامناسب به زردی تغییر می‌کند.

علاوه بر آن در سنین پایین نیز شاهد تغییر رنگ دندان ها خواهیم بود. علت زرد شدن دندان می‌تواند علاوه بر عادت‌های غذایی نادرست، استفاده از دخانیات، رعایت نکردن نکات بهداشتی دهان و دندان، مصرف غذاهای شیرین و آسیب زننده و در کل عادت‌های نادرست غذایی و … می‌تواند باعث زردی دندان شود.

علت زرد شدن دندان

چگونه زردی دندان را از بین ببریم؟

در کل برای از بین بردن زردی دندان روش‌های مختلفی وجود دارد.

سفیدی دندان در خانه

در روش اول می‌توانید از روش‌های خانگی و موادی که در خانه یافت می‌شود، استفاده کنید. برخی از محصولات و محلول‌های دیگر نیز وجود دارند که می‌توانید در منزل استفاده کنید تا زردی دندان‌هایتان از بین برود.

رفع زردی دندان در یک روز کاملا بستگی به دندان‌ها، میزان آسیب و تغییر رنگ‌ها و عوامل دیگری دارد. به همین دلیل نمی‌توان در هر شرایطی و برای تمام افراد تنها در یک روز دندان‌هایی سفید و شفاف ایجاد کرد. برخی از روش‌های خانگی بسیار ساده وجود دارند که می‌توانند در سفید شدن دندان‌ها بسیار موثر باشند. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب یکی از موادی است که تأثیر زیادی در سفیدی دندان‌ها دارد. می‌توانید از سرکه سفید به صورت دهانشویه استفاده کنید تا تأثیر آن را مشاهده کنید. توجه داشته باشید سرکه سیب بسیار قوی است و می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند. از این رو حتما در استفاده از آن احتیاط کرده و به مقدار کم استفاده کنید. می‌توانید مقدار کمی از آن را با آب مخلوط کرده و سپس استفاده کنید.

 • جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

این دو ماده تأثیر زیادی در رفع زردی دندان‌ها دارند. می‌توانید به مقدار کم بر روی خمیر دندان خود ریخته و دندان‌ها را مسواک بزنید. همچنین استفاده از خمیردندان‌های یکه در ترکیبات آن‌ها هیدروژن پراکسید وجود دارد، دندان‌ها را سفید می‌کنند. این سفیدی نیز به مرور زمان اتفاق افتاده و نباید یک شبه انتظار معجزه داشته باشید.

چگونه زردی دندان را از بین ببریم

 • پوست موز

استفاده از پوست موز می‌تواند در بازه زمانی کوتاهی، زردی دندان‌ها را از بین ببرد. پوست موز حاوی مواد معدنی بسیار مفیدی است که خاصیت پاک کنندگی و لکه بری دارند و با کشیدن پوست موز بر روی دندان‌ها، زردی آن‌ها از بین می‌رود. پس از استفاده از پوست موز اجازه دهید برای مدت زمان ۱۰ دقیقه روی دندان‌ها باقی بماند، سپس با آب لیمو و جوش شیرین مسواک بزنید. آ لیمو و جوش شیرین نیز خاصیت سفید کنندگی دارند. از این روش تنها یکبار در هفته استفاده کنید تا مینای دندان دچار آسیب نشود.

 • ویتامین C

مصرف ویتامین سی برای جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها و آسیب به بافت دهان و لثه بسیار توصیه می‌شود. کمبود این ویتامین در بدن می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلف لثه و تحلیل رفتن آن‌ها شده و لثه‌ها را دچار خونریزی کند. به همین دلیل با مصرف صحیح این ویتامین می‌توانید از آسیب‌های دهان و دندان و زرد شدن دندان‌ها جلوگیری کنید.

 • روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل نیز از دیگر روش‌های خانگی ساده برای سفیدی دندان است. کافی است مقداری روغن را در دهان ریخته و آن را بچرخانید و یا به کمک پنبه روی دندان‌های خود بکشید. روغن نارگیل حاوی ترکیباتی است که می‌تواند بر روی سفیدی دندان موثر باشد. علاوه بر آن باعث کاهش پلاک‌های دندانی می‌شود.

 • پوره توت فرنگی

استفاده از توت فرنگی یکی دیگر از راه‌های بسیار ساده برای از بین بردن زردی دندان است. برای این کار مقداری توت فرنگی را کاملا پوره کرده و برای مدت کوتاهی به اندازه ۵ دقیقه بر روی دندان‌های خود قرار دهید. پس از پاک کردن توت فرنگی، دندان‌های خود را مسواک بزنید و تأثیر توت فرنگی را بر آن‌ها مشاهده کنید.

 • مسواک زدن

ساده‌ترین و موثرترین راهکار خانگی برای از بین بردن زردی دندان و سفید شدن آن‌ها، مسواک زدن است. بسیاری از مواد غذایی باعث تغییر رنگ دندان شده و مسواک زدن پس از غذا خوردن می‌تواند از این تغییر رنگ جلوگیری کند. همچنین مانع از تجمع پلاک‌ها بر روی دندان می‌شود و از پوسیدگی و آسیب دیدن مینای دندان که در نهایت باعث زردی دندان می‌شود، جلوگیری می‌کند.

روش‌های دندانپزشکی که در خانه انجام می‌شوند

برخی از روش‌های درمانی برای از بین بردن زردی دندان‌ها وجود دارد که می‌توان در خانه از آن‌ها استفاده نمود. در ادامه این روش‌ها نیز معرفی شده‌اند.

 • استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده

برخی از خمیر دندان‌ها دارای ترکیباتی هستند که به طور موثر باعث از بین رفتن پلاک‌های دندان و جرم گیری دندان‌ها می‌شوند. همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، برخی از این خمیر دندان‌ها دارای هیدروژن پراکسید و یا پراکسید کاربامید هستند. استفاده از این خمیر دندان‌ها به طور منظم باعث سفیدی دندان‌ها و از بین رفتن زردی دندان‌ها می‌شود.

 • کیت‌های سفید کننده دندان

برای رفع زردی دندان در یک روز می‌توانید از کیت‌های سفید کننده استفاده کنید. کیت‌های سفید کننده شامل محلولی هستند که برای زردی دندان تولید شده‌اند. با قرار دادن این کیت‌ها بر روی دندان‌ها مواد و ژل‌هایی سفید کننده بر روی دندان قرار گرفته و باعث سفیدی دندان می‌شوند. معمولا بین ۲ تا ۴ ساعت باید کیت بر روی دندان باقی بماند تا تأثیر واقعی خود را نشان دهد. این کیت‌ها نیز مقداری پراکسید کاربامید دارند و تا دو درجه دندان‌ها را سفید می‌کنند.

 • محلول‌های سفید کننده

محلول‌های و ژل‌های سفید کننده دندان نیز وجود دارند که می‌توانید از مراکز معتبر و داروخانه‌ها تهیه کرده و برای سفیدی دندان استفاده کنید. هر محلول حاوی مواد و ژل‌های مختلفی است که زمان استفاده از آن‌ها متفاوت است. همچنین تأثیر متفاوتی بر سفیدی دندان‌ها دارند.

 • نوارهای سفید کننده

این نوارها نیز همانند کیت‌های سفید کننده حاوی مواد سفید کننده هستند. تأثیر آن‌ها بر سفیدی دندان متغیر است اما مدت مزان استفاده از آن‌ها نیز از کیت‌ها کمتر است. معمولا برای نیم ساعت بر روی دندان قرار داده می‌شوند.

در موارد دیگر باید به مطب دندان پزشک مراجعه کنید تا با کمک روش‌های کلینیکال، زردی دندان‌های شما را از بین ببرد. این روش معمولا برای افرادی که با راهکار‌های خانگی موفق به سفید شدن دندان‌ها نمی‌شوند، توصیه می‌شود. به این صورت دندانپزشک با استفاده از روکش‌های دائم یا موقت، دندان‌هایی سفید و شفاف برای شما ایجاد کرده و زردی دندان‌ها را می‌پوشاند.

آیا رفع زردی دندان در یک روز امکان پذیر است؟

تا به اینجا به طور مفصل درباره علت زرد شدن دندان و روش‌های مختلف برای برطرف کردن آن صحبت شد. اما سوالی که معمولا برای افراد پیش می‌آید انی است که آیا امکان برطرف شدن زردی دندان‌ها تنها در یک روز امکان پذیر است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید موادر مختلفی بررسی شوند.

علت زردی دندان، میزان آسیب دیدن مینای دندان و شدت تغییر رنگ آن‌ها اهمیت زیادی دارد. اگر مینای دندان کاملا از بین رفته باشد، روش‌های خانگی نمی‌توانند در این زمینه موثر باشند و تنها با راهکارهایی مانند روکش‌های دندان می‌توان زردی را از بین برد.

اما در کل برطرف کردن زردی و سفید شدن دندان‌ها پروسه‌ای تقریبا طولانی است و در صورت رعایت نکات به صورت مداوم امکان پذیر است. هرگز از روش‌های غیر علمی که در سایت‌های مختلف مشاهده می‌وشد یا محلول‌ها و ژل‌های غیر استاندارد استفاده نکنید، زیرا آسیب‌ بیشتری به دندان وارد شده و زردی آن‌ها بیشتر می‌شود.

سخن آخر

زردی دندان‌ها به علت‌های مختلفی مانند تأثیر مواد غذایی، عادت‌های نادرست، مصرف دخانیات، افزایش سن و رعایت نکردن نکات بهداشتی به وجود می‌آید. در این زمینه می‌توان از روش‌های خانگی و دندانپزشکی مختلفی برای رفع زردی استفاده نمود. توصیه می‌شود در صورت زرد شدن بیش از حد دندان‌ها حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا به صورت اصولی و ایمن زردی دندان‌های شما برطرف شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn