کد خبر : 34675
تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1400 - 23:21

آیا شیل آمریکا باعث یک دور دیگر ریزش قیمت نفت می‌شود؟

آیا شیل آمریکا باعث یک دور دیگر ریزش قیمت نفت می‌شود؟

با گذشت یک سال از پاندمی ویورس کرونا و اختلافات درون گروه اوپک پلاس که باعث ریزش قیمت نفت شد، صنعت نفت دوباره در وضعیت مشابهی قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، آیا این پیش بینی اوپک که تهدید صنعت حفاری نفت شیل آمریکا برای همیشه خاموش شده است، پیش بینی درستی است؟ تحلیلگران می

آیا شیل آمریکا باعث یک دور دیگر ریزش قیمت نفت می‌شود؟

با گذشت یک سال از پاندمی ویورس کرونا و اختلافات درون گروه اوپک پلاس که باعث ریزش قیمت نفت شد، صنعت نفت دوباره در وضعیت مشابهی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، آیا این پیش بینی اوپک که تهدید صنعت حفاری نفت شیل آمریکا برای همیشه خاموش شده است، پیش بینی درستی است؟ تحلیلگران می گویند این پیش بینی دستکم برای امسال صدق می کند زیرا صنعت نفت شیل به تعهد خود برای حفظ دیسیپلین مالی ادامه خواهد داد. تولیدکنندگان بزرگ اکنون می گویند دوران هزینه فراتر از نقدینگی به گذشته پیوسته و رشد تولید محض خاطر رشد، یک اشتباه بزرگ خواهد بود. در عوض این تولیدکنندگان وعده داده اند سود بیشتری را نصیب سهامداران کنند.

تولید نفت آمریکا ممکن است هرگز به رکورد هفتگی ۱۳ میلیون بشکه در روز که پیش از ریزش قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ داشت، بازنگردد اما در حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز ثابت مانده که یک میلیون بشکه در روز بالاتر از رکورد پایین ماه مه سال ۲۰۲۰ است که تولیدکنندگان در واکنش به قیمتهای پایین و حتی منفی نفت، تولیدشان را کاهش دادند.

فعالیت حفاری از پاییز سال ۲۰۲۰ رو به افزایش بوده و با توجه به فاصله زمانی که میان افزایش قیمتها و اضافه شدن دکلهای حفاری نفت و تولید واقعی نفت وجود دارد، انتظارات بر این است که تولید نفت آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۱ به تدریج افزایش پیدا خواهد کرد.

همان طور که اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد کرده است، پیش بینی می شود میانگین تولید آمریکا در سال ۲۰۲۱ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز پایینتر از سال ۲۰۲۰ خواهد بود. با این حال با توجه به این که انتظار می رود میانگین قیمت وست تگزاس اینترمدیت امسال بالای ۵۵ دلار در هر بشکه خواهد بود، میانگین تولید آمریکا از ۱۰.۹ میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم به حدود ۱۱.۴ میلیون بشکه در روز در سه ماهه چهارم رشد می کند. انتظار می رود در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ میانگین تولید نفت آمریکا به ۱۲.۱۸ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند.

حتی اگر تولید آمریکا به ۱۳ میلیون بشکه در روز برنگردد، تولیدکنندگان آمریکایی ممکن است یک بار دیگر طرحهای مدیریت بازار گروه اوپک پلاس را تضعیف کنند.

تولیدکنندگان بزرگ آمریکایی قول داده اند تولیدشان را محدود نگه دارند و بازار و حتی اوپک پلاس بر این باور است که محدودیت تولید، وضعیت امسال صنعت نفت آمریکا خواهد بود. با این حال نفت ۶۰ دلاری افزایش تولید را برای شرکتهای کوچکتر وسوسه انگیز می کند زیرا تولید بالاتر و نقدینگی به آنها کمک می کند رشد کرده و بدهی شان را بپردازند.

دیسیپلین مالی یا مدت زمانی که تولیدکنندگان آمریکایی می توانند در برابر وسوسه نفت ۶۰ دلاری مقاومت کنند، معلوم خواهد کرد که آیا تولید نفت آمریکا از پیش بینیها برای تولید امسال فراتر خواهد رفت یا خیر.

اندرو فولس، تحلیلگر نفت و گاز در شرکت تحلیلی گلوبال دیتا در این باره گفت: اگر قیمتها تا پایان سال ۲۰۲۱ در حدود ۶۰ دلار در هر بشکه ثابت بماند، اپراتورها شانس این را خواهند داشت که جریان نقدینگی آزاد تولید کنند و به سرمایه گذاران ثابت کنند که می توانند برخلاف نتایج مالی ضعیف سال ۲۰۲۰، سوددهی نقدی داشته باشند. با این حال از زمانی که قیمتها رشد کرده، شمار دکلها در ۴۸ ایالت آمریکا هم به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده و همسو با آن، تولید نفت آمریکا رشد کرده است.

دیسیپلین مالی از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون حفظ شده و اپراتورهای آمریکایی بیش از سایر شرکتهای نفتی دیگر جهان از خود دیسیپلین نشان داده اند. به نظر می رسد اوپک پلاس هم انتظار دارد رشد تولید آمریکا محض خاطر رشد دیگر به پایان رسیده باشد به طوری که شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اوایل مارس گفت: حفاریهای کوچک برای همیشه از بین رفته اند.

ویکی هولاب، مدیرعامل شرکت آمریکایی اوکسیدانتل هفته گذشته گفت: حفاری کوچک ممکن است برای همیشه از بین رفته باشد اما هر شرکت نفت و گاز آمریکایی شیوه درخشانی که اوپک پلاس در متوازن کردن بازار به کار بست را تمجید می کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نفت ۶۰ دلاری بدون تردید سطح قیمت مطلوبی برای شیل آمریکاست. هر چه اوپک پلاس به مدت طولانیتر مراقب باشد با عدم افزایش بیش از حد تولید باعث سقوط قیمتها نشود، تولیدکنندگان آمریکایی در هزینه کرد و فعالیت حفاری راحتتر خواهند بود. اوپک پلاس به دقت اوضاع بازار را زیر نظر دارد و با افزایش تولید به احیای سریعتر از حد انتظار تولید آمریکا پاسخ می دهد. اما این گروه باید مراقب باشد محدودیت تولیدش را زودتر از موعد مناسب تسهیل نکند زیرا ساقط کردن نفت شیل آمریکا به بهای ریزش قیمت نفت و آسیب دیدن بودجه تولیدکنندگان اوپک تمام خواهد شد که همچنان به درآمدهای نفتی وابستگی بالایی دارند و هنوز از ریزش قیمت سال گذشته بهبود پیدا نکرده اند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.