تاریخ انتشار : یکشنبه 19 دی 1400 - 17:52
کد خبر : 188145

اتصال ۱۰۰ درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار قزوینی به اینترنت

اتصال ۱۰۰ درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار قزوینی به اینترنت

ایسنا/قزوین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فضای کوهستانی در استان قزوین زیاد است و به دلیل جغرافیای خاص این استان مشکلاتی وجود دارد، تلاش می‌کنیم شاخص استان قزوین را تا پایان دولت افزایش دهیم و  ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار قزوین به اینترنت متصل ‌شوند. محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت

اتصال ۱۰۰ درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار قزوینی به اینترنت

ایسنا/قزوین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فضای کوهستانی در استان قزوین زیاد است و به دلیل جغرافیای خاص این استان مشکلاتی وجود دارد، تلاش می‌کنیم شاخص استان قزوین را تا پایان دولت افزایش دهیم و  ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار قزوین به اینترنت متصل ‌شوند.

محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان قزوین که امروز ۲۰ بهمن ماه در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: عدالت شاه کلید حرکت مردم و جنبش مردم در سال ۵۷  بود، سال ۵۷ آغاز انقلاب اسلامی برای طی مسیر آتی بود و هم اکنون ۴۲ سال از عمر انقلاب می‌گذرد.

وی افزود: انقلاب براساس عدالت طلبی مردم شکل گرفت، هر حرکتی که بخواهد پایدار باقی بماند باید همراه با عدالت باشد، در واقع خواست و اراده مردم و مستضعفین این بوده که عدالت اجتماعی در کشور برقرار شود و همه ما باید برای رسیدن به این هدف تلاش کنیم.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: عدالت ارتباطی یکی از زیرمجموعه‌های عدالت اجتماعی است، امروز دنیا در عصر ارتباطات قرار دارد و سخت است که دسترسی به فضای مجازی برای عده‌ای وجود نداشته باشد چرا که خدمات دولت الکترونیکی شده است امروزه اگر فردی بخواهد خدماتی را از دولت دریافت کند باید از بستر فضای مجازی استفاده کند، همه‌گیری کرونا باعث شد نیاز مردم به این فضا تشدید شود.

وی اظهار کرد: امروز ۱۳ میلیون دانش آموز در سراسر کشور در فضای مجازی تحصیل می‌کنند همچنین بیش از یک میلیون معلم در این فضا تدریس می‌کنند، کلاس ۱۴۰ هزار استاد دانشگاه و ۴ میلیون دانشجو نیز در این فضا برقرار است چرا که آموزش تعطیل نشده است.

جهرمی بیان کرد: فضای مجازی از ضروریات زندگی عصر جدید است و خیلی از مردم بر محور کسب و کار دیجیتال قرار دارند و اقتصاد دیجیتال را فعال کردند، همه ما یا مشتری این فضا هستیم یا فردی از خانواده ما ارائه دهنده خدمات در این فضاست.

وی یادآور شد: ارتباطات در عصر جدید یکی از حقوق اساسی انسان‌ها و جزو حقوق عمومی مردم محسوب می‌شود بنابراین ارتباطات دیگر امتیاز نیست و تبدیل به حق شده است و باید عدالت در این حوزه را رقم بزنیم، امروز به برکت نظام انقلاب اسلامی و نگاه راهبردی رهبر در تدوین سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه  و تصمیمی که مجلس شورای اسلامی داشت، تا پایان سال اجرایی برنامه، ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه پهنای باند متصل می‌شوند، شیوع کرونا ضرورت این موضوع را بیشتر کرد.

وزیر ارتباطات بیان کرد: اگر این سیاستگذاری از جانب رهبر شکل نگرفته بود و دولت در اجرای برنامه جدی نبود امروز با فراگیری کرونا مشکلات زیادی در جامعه داشتیم، این یک سیاست اصولی بود که پایه‌گذاری و به صورت اصولی در دولت تدبیر و امید پیگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: امروز ۹۶ درصد از روستاهای کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند در واقع ۹۶ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور یک نوع اتصال اینترنتی دارند یا اینترنت خانگی یا یکی از اپراتورها آنجا خدمات ارائه می‌دهند یعنی ۱۶ درصد از شاخص برنامه ششم توسعه جلوتر هستیم، ۹۸ درصد جمعیت شهری و روستایی ما امروز به اینترنت دسترسی دارند و تنها ۲ درصد از جمعیت و ۴ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت دسترسی ندارند.

جهرمی بیان کرد: تراکم بعضی از مناطق به دلیل صعب العبور بودن و مشکلاتی که دارند طبیعتا بیشتر است مانند دهستان چوقور در بخش طارم سفلی که ۱۶ روستا به اینترنت دسترسی ندارند چرا که زیرساخت فیبر نوری در بخش طارم سفلی وجود ندارد که بتوانند نسل چهارم تلفن همراه را آنجا دایر کنند این مسئله بین مناطق دارا و مناطق نابرخوردار شکاف ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: مطالبه شهروند در عصر جدید اینترنت است در واقع این ضرورتی است که من باید پاسخگوی آن باشم، میانگین بهره‌مندی استان قزوین از این فضا پایین‌تر از کشور است این امر به دلیل بی‌توجهی به استان قزوین نیست چرا که فضای کوهستانی در این استان زیاد است و به دلیل جغرافیای خاص این استان مشکلاتی وجود دارد، تلاش می‌کنیم شاخص استان قزوین را تا پایان دولت افزایش دهیم و  ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار قزوین به اینترنت متصل می‌شوند.

وی گفت: به همین منظور از ماه‌های قبل احداث ۱۲۰ کیلومتر فیبر نوری در مسیر طارم سفلی آغاز شده است، این منطقه جزو محرومترین مناطق است اما تا به امروز ۱۰۰ کیلومتر انجام شده و باقی مانده هم در آینده‌ای نزدیک به اتمام می‌رسد، مشکلاتی با راه و شهرسازی وجود دارد اما رسیدگی می‌کنیم.

این مسئول اضافه کرد: در این سفر ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای احداث ۱۸۰ کیلومتر فیبر نوری جدید در مسیر الموت اختصاص داده‌‎ایم، الموت مسیر دومی است که باید توسعه ارتباطات روستایی در آن انجام شود و عملیات عمرانی آن به عنوان کار زیرسازی به زودی آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ۱۸۰ سایت جدید تلفن همراه باید در استان قزوین دایر شود که به پوشش صد در صد برسیم این میزان در تمام شهرستان‌های استان توزیع شده است، باید ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه قرار دهیم که این اعتبار نیز امروز به قزوین اختصاص داده شده است، فازبندی با توجه به شرایط محیطی استان انجام شده و بخشی از این پروژه تا پایان اردیبهشت ماه و فاز دوم نیز تا پایان دولت به ثمر می‌رسند.

جهرمی یادآورشد: طبق گزارش‌های مردمی ۶۷ نقطه در شهرستان‌های مختلف استان قزوین مشخص شد که تلفن ثابت مخابرات ایران محدودیت در واگذاری دارد، بنا شد تا پایان خرداد این موانع واگذاری تلفن خانگی را برطرف کنند، همچنین دستور برقراری ارتباط چشمه نور با مرکز داده صادر شده است و تا دوشنبه هفته آینده مرکز داده تحویل دانشگاه می‌شود تا شاهد بهره‌برداری پروژه بزرگ تحقیقاتی کشور از این مرکز داده باشیم.

وی عنوان کرد: توجه به زیرساخت‌های اساسی شبکه ملی اطلاعات در یک کلام یک سند معماری دارد و بخشی از وظایف برعهده وزارت ارتباطات است که به صورت کامل پیگیری می‌کنیم، بخشی از وظایف الزاما به وزارت ارتباطات ربطی ندارد، برای مثال ما اقدامات لازم برای پیام رسان داخلی را انجام دادیم اما با سرور و کابل و مرکز داده پیام رسان نمی‌شود بلکه زیرساختهای حقوقی و اجتماعی نیز باید توسط دستگاه‌های متولی پیگیری شود.

وزیر ارتباطات بیان کرد: اگر بخواهیم در اقتصاد دیجیتال رشد داشته باشیم و اشتغال مردم را فراهم کنیم نیاز به یک کار گروهی خوب با محوریت شورای عالی فضای مجازی داریم، وقتی ۲.۷ درصد سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی به ۶.۴ رسیده یعنی اتفاقاتی در این زمینه رقم خورده است و از این پس هم با تمام قدرت ادامه خواهیم داد.

وی یادآور شد: درصدی از دانش آموزان استان قزوین از تحصیل مجازی باز ماندند که تلاش کنیم مشکلشان برطرف کنیم، اولویت بندی در استان تصمیم‌گیری شود و خود استان تصمیم بگیرد که مهمترین مشکل کدام است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn