کد خبر : 33020
تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1400 - 20:48

اجرای طرح کاداستر در بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی خراسان شمالی

اجرای طرح کاداستر در بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی خراسان شمالی

ایسنا/خراسان شمالی رییس کل دادگستری خراسان شمالی از اجرای طرح کاداستر در بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی و منابع طبیعی استان خبر داد.  حجت الاسلام اسدالله جعفری در جلسه تشریح  عملکرد شورای حفاظت از حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان  در سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: این شورا در سال گذشته در

اجرای طرح کاداستر در بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی خراسان شمالی

ایسنا/خراسان شمالی رییس کل دادگستری خراسان شمالی از اجرای طرح کاداستر در بیش از ۹۰ درصد اراضی ملی و منابع طبیعی استان خبر داد.

 حجت الاسلام اسدالله جعفری در جلسه تشریح  عملکرد شورای حفاظت از حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان  در سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: این شورا در سال گذشته در مجموع ۱۱ جلسه اصلی و ۱۵ جلسه در قالب کارگروه های تخصصی برگزار کرد .

وی از اجرای طرح کاداستر  به عنوان یکی از مهمترین برنامه های اجرایی دستگاه قضایی در حفاظت از بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان  یاد کرد و افزود: طی سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در مجموع دو میلیون و ۵۸۳ هزار  و ۲۱۵  هکتار از اراضی ملی و دولتی استان با اجرای طرح کاداستر سند دار شد که دو میلیون و ۱۷۹ هزار و ۸۰۲  هکتار  در سال ۱۳۹۹ محقق شد.

وی گفت: متعاقب تلاش های مضاعف و مجاهدت های شبانه روزی و با این اقدامات راهگشا که به ویژه در سال گذشته انجام شد، پیش بینی می شود در ماه های ابتدایی سال ۱۴۰۰ این طرح در کل اراضی ملی استان اجرا شود.

جعفری افزود: این اقدام به عنوان نقطه عطف و گام مهمی در حوزه صیانت از بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان به شمار می رود و تا کنون بی سابقه بوده است.

رئیس کل دادگستری خراسذن شمالی خاطرنشان کرد: با پیشگیری از سوء استفاده های افراد فرصت طلب و سودجو به ویژه کسانی که همچنان سودای زمین خواری را در ذهن می پرورانند، جلوی مصادیق و موارد تعرض به عرصه های منابع طبیعی گرفته خواهد شد.

وی همچنین از اعاده یک هزار و ۱۱۹ هکتار از اراضی ملی و دولتی به بیت المال در چند سال اخیر خبر داد.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان گفت: این اراضی طی سه سال اخیر با پیگیری های دستگاه قضایی استان به بیت المال اعاده شده و شامل اراضی ملی  و نیز  اراضی دولتی داخل و خارج از حریم شهرها است که حسب مورد با اقدام قانونی از افراد خلع ید و رفع تصرف شد.

وی در ادامه از خلع ید و اعاده ۲۷۲ هکتار از  اراضی ملی طی بازه زمانی ۱۳۹۷ تا پایان سال ۱۳۹۹ به ارزش ۲۸ میلیارد و ۸۶۳ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال به بیت المال خبر داد و گفت:۲۳۸ هکتار از این اراضی طی سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ و ۳۴ هکتار نیز در طول سال گذشته خلع ید شده است.

جعفری در خصوص جزئیات سازوکار واگذاری و استرداد این اراضی به بیت المال نیز افزود: اراضی یاد شده سابقا جهت اجرای طرح ها و برنامه های پیش بینی شده  به بخش های دولتی و خصوصی واگذار شده بود که به علت فقدان محسوس پیشرفت فیزیکی موردنظر، در نتیجه پیگیری های دستگاه قضایی به بیت المال مسترد شد.

وی افزود : ۳۴۰ هکتار از اراضی واگذار شده برای اجرای طرح های بزرگ صنعتی در استان  نیز طی کمتر از سه سال تعیین تکلیف شد که در این میان ۲۸ هکتار از اراضی واگذار شده مربوط به سال ۱۳۹۹ است.

رئیس کل دادگستری استان همچنین درباره میزان رفع تصرف از اراضی ملی داخل و خارج از حریم شهرهای استان نیز گفت: در سال ۱۳۹۸  جمعا ۵۹۱ هکتار و در  سال ۱۳۹۹ نیز ۲۵۶/۵ هکتار و در مجموع این مدت، ۸۴۷ هکتار از این اراضی رفع تصرف شد و به بیت المال بازگشت.

حجت الاسلام جعفری درباره  وضعیت کمی و کیفی مصادیق رفع تصرف از حریم و بستر رودخانه های استان نیز گفت: در مجموع از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۳۹۹، ۴۴ هکتار از اراضی واقع در حریم و بستر رودخانه های سطح استان رفع تصرف شد که ۱۸ هکتار آن مربوط به سال گذشته است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.