تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1400 - 21:58
کد خبر : 55934

“ارس واش” بلای جان۴۵۰۰هکتار از جنگل‌های ارس سمنان

“ارس واش” بلای جان۴۵۰۰هکتار از جنگل‌های ارس سمنان

 مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان از آلوده بودن حدود چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از جنگل‌های ارس این استان به بیماری ارس واش خبر داد. جعفر مرادی حقیقی در بازدیداز طرح کنترل و مبارزه با آفت نیمه انگلی ارس واش در منطقه سرلشت شهرستان مهدیشهراظهار کرد:  بیماری ارس واش تهدید جدی برای جنگل‌های

"ارس واش" بلای جان4500هکتار از جنگل‌های ارس سمنان

 مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان از آلوده بودن حدود چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از جنگل‌های ارس این استان به بیماری ارس واش خبر داد.

جعفر مرادی حقیقی در بازدیداز طرح کنترل و مبارزه با آفت نیمه انگلی ارس واش در منطقه سرلشت شهرستان مهدیشهراظهار کرد:  بیماری ارس واش تهدید جدی برای جنگل‌های ارس در سطح استان سمنان که بیشتر در شهرستان های مهدیشهر ،شاهرود و دامغان شایع است.

وی ادامه داد: یکی از عوامل مهم خشک شدن درختان کهنسال و دیرزیست ارس در استان سمنان آلودگی به ارس واش است و همچنین خسارت‌های غیرمستقیم ناشی از آماده سازی جنگل برای آتش سوزی به خاطر خشک شدن شاخه های درختان است.

مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان افزود: براساس رصد و پایش آفات و بیماری‌ها که مستمرا در سطح عرصه ‌های منابع طبیعی عملیات اجرایی انجام می‌شود سطح آلودگی در جنگل‌های ارس این استان حدود چهار هزار و ۵۰۰ هکتار بر آورد شده است.

وی تصریح کرد: بیماری ارس واش که یک گیاه نیمه انگلی است ویژه گونه مخروطیان بوده که حیات این نوع درختان را با تهدید جدی روبرو کرده و لذا گستردگی خسارت ناشی از آن نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان اضافه کرد: این گیاه نیمه انگل فاقد ریشه بوده ولی به علت داشتن سبزینه و کلروفیل نیمه انگلی محسوب شده است که پس از مستقر شدن روی گیاه میزبان از شیره خام میزبان استحصال کرده و در صورت شدت آلودگی درختان به مرور زمان ضعیف و نهایتا خشک می‌شوند.

وی ادامه داد: شناخته شده ترین و رایج ترین روش های کنترل این بیماری، مبارزه مکانیکی از طریق قطع، برش وامحای سرشاخه های آلوده است که این روش موجب کنترل و کاهش کلونی‌های انگلی شده و همچنین باعث می‌شود بذر کمتری از انگل تولید وانتشار یافته و بیماری در سالهای بعد کمتر شود.

مرادی حقیقی از اجرای طرح ملی صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی در این استان خبر داد و گفت: اعتبارات این طرح همه ساله از محل اعتبارات ملی تامین می‌شود.

وی افزود: در بخش کنترل آفات وبیماری‌های گیاهی از سال ۹۳ تا  تاکنون  در مناطق کانون آلودگی ،حدود یک‌هزار و۱۵۰هکتار از  عملیات کنترل و مبارزه در اراضی جنگلی آلوده استان صورت گرفته است. ضمن اینکه هر ساله و از جمله در سال جاری این عملیات در مناطق آلوده نیز همچنان اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه استان  سمنان با وسعت بالغ بر ۹.۷ میلیون هکتار حدود ۳۵۲ هزار هکتار عرصه های مشجرو جنگلی دارد اضافه کرد: حدود ۱۵۰ هزار هکتار از این اراضی جنگلی را درختان سوزنی برگ ارس  تشکیل می‌دهد که عمده پراکنش آن در ارتفاعات آهکی جنوب البرز و در گستره‌ای از شهرستان گرمسار تا شهرستان میامی را در برگرفته است .

مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان افزود: تراکم جنگل‌های ارس، در شهرستان‌های مهدیشهر، دامغان و شاهرود بیشتر از سایر مناطق استان سمنان است.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn