کد خبر : 151270
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 آذر 1400 - 16:25

از آبگیری تا حیات دوباره سدهای سمنان در پی بارش های اخیر

از آبگیری تا حیات دوباره سدهای سمنان در پی بارش های اخیر

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان گفت: با بارندگی های نسبتاً شدید در فروردین ماه سالجاری، بالغ بر ۱۴.۹ میلیون متر مکعب به حجم آبگیری کلیه تأسیسات آبی استان سمنان افزوده شده است. ایرج حیدریان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان افزود: کلیه تأسیسات آبی استان سمنان، شامل ۲۷ طرح تغذیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان گفت: با بارندگی های نسبتاً شدید در فروردین ماه سالجاری، بالغ بر ۱۴.۹ میلیون متر مکعب به حجم آبگیری کلیه تأسیسات آبی استان سمنان افزوده شده است.

ایرج حیدریان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه سمنان افزود: کلیه تأسیسات آبی استان سمنان، شامل ۲۷ طرح تغذیه مصنوعی، شبکه آبیاری گرمسار و سد های مجن، دامغان و کالپوش و… با بارش های متوالی فروردین ماه سالجاری، بالغ بر ۱۴.۹ میلیون مترمکعب به حجم آبگیری آنها افزوده شده است.

وی اضافه کرد: در این بین سهم سد مخزنی شهید شاهچراغی دامغان، ۶ میلیون متر مکعب بوده است، حجم آبگیری این سد تا قبل از بارندگی های فروردین ماه، ۶ میلیون متر مکعب بوده است که با بارندگی های متوالی اخیر، ۶ میلیون مترمکعب به حجم آن افزوده شد و در حال حاضر دارای بالغ بر ۱۲ میلیون متر مکعب حجم آبگیری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان یادآور شد: سد مخزنی شهید شاهچراغی دامغان با ظرفیت ۲۱ میلیون مترمکعب، در حال حاضر دارای ۱۶.۵ میلیون مترمکعب حجم مفید است که بدون احتساب رسوبات سد، دارای ۱۲ میلیون مترمکعب حجم آبگیری است، که نسبت به روزهای قبل از بارندگی فروردین ماه، دوبرابر شده است و تا حدود زیادی از بحران خارج شده است.

حیدریان از افزایش ۶ برابری دبی پایه ورودی به سد دامغان خبر داد و اظهار داشت: با افزایش دبی پایه ورودی به سد دامغان، پیش بینی می شود آبگیری از سد بیشتر شود، در حال حاضر ورودی سد، ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه است، این در حالی است که دبی پایه ورودی به سد در مدت مشابه سال قبل حدود ۳۰۰ لیتر در ثانیه بوده است.

وی همچنین از آبگیری سد مجن شاهرود همزمان با بارش های خوب فروردین ماه سالجاری خبر داد و گفت: با بارش های متوالی در اواخر سال گذشته و فروردین ماه سالجاری، آبگیری از سد مجن شاهرود نیز آغاز شده است، این سد با ظرفیت ۳.۷۵ میلیون مترمکعب، قبل از بارندگی ها، تنها دارای ۱.۶۵۰ میلیون مترمکعب حجم آبگیری بود که در حال حاضر یک میلیون مترمکعب به حجم آبگیری سد مجن افزوده شده و آبگیری از آن نیز آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان خاطرنشان کرد: در حال حاضر دبی ورودی و خروجی سد مجن به میزان و برابر شده است و کشاورزان و بهره برداران منطقه مجن شاهرود، در حال حاضر دو برابر سال گذشته از منابع آبی این سد منتفع می شوند.

حیدریان اضافه کرد: سد کالپوش میامی نیز با ظرفیت ۱۶.۷ میلیون مترمکعب، در حال حاضر دارای حجم آبگیری ۱۵.۵ میلیون مترمکعب است که در پی بارش های متوالی برف و باران در اواخر سال گذشته و فورودین ماه سالجاری حجم آبگیری این سد افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به افزایش حجم آب ورودی به شبکه آبیاری گرمسار نیز، گفت: در خصوص شبکه آبیاری گرمسار، حجم آب ورودی به این شبکه، ۱۱ مترمکعب در ثانیه است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲.۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان تصریح کرد: با فروکش کردن سیلاب، بسیاری از طرح های تغذیه مصنوعی، دارای حجم آبی قابل قبول و خوبی هستند که برای تقویت سفره های آب زیرزمینی ذخیره سازی می شود.منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید پنل نمایندگی تلگرام

خرید فالوور واقعی