کد خبر : 54377
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1400 - 1:37

از خوشحالی کسب رتبه یک کنکور داد زدم!/موفقیت تنها در رشته‌های پزشکی نیست

از خوشحالی کسب رتبه یک کنکور داد زدم!/موفقیت تنها در رشته‌های پزشکی نیست

ایسنا/هرمزگان “اپتومتری” یکی از رشته های کنکور تجربی است که داوطلبان می توانند در صورت کسب رتبه مجاز به انتخاب رشته کنکور تجربی، به انتخاب کد دانشگاه های این رشته بپردازند. اپتومتری را می‌توان بینایی سنجی نامید. در واقع این رشته کمک می‌کند تا افرادی که نیازمند معاینه‌هایی هستند، به صورت دقیق به انجام معاینه بپردازند.

از خوشحالی کسب رتبه یک کنکور داد زدم!/موفقیت تنها در رشته‌های پزشکی نیست

ایسنا/هرمزگان “اپتومتری” یکی از رشته های کنکور تجربی است که داوطلبان می توانند در صورت کسب رتبه مجاز به انتخاب رشته کنکور تجربی، به انتخاب کد دانشگاه های این رشته بپردازند. اپتومتری را می‌توان بینایی سنجی نامید. در واقع این رشته کمک می‌کند تا افرادی که نیازمند معاینه‌هایی هستند، به صورت دقیق به انجام معاینه بپردازند. در واقع رشته اپتومتری را می‌توان به نوعی مراقبت اولیه بینایی دانست. اپتومتریست با استفاده از ابزار و وسایل در دسترس، می‌تواند به تشخیص مشکلات بینایی افراد بپردازد. اپتومتری را می‌توان به صورت دو رشته ترکیب‌شده فیزیک و همچنین رشته آناتومی و فیزیولوژی دانست.

در ادامه گفت و گوی ایسنا با رتبه یک کارشناسی ارشد رشته اپتومتری در کنکور ۹۹ را بخوانید.

خودتان را معرفی کنید، رشته تحصیلیتان از دوران دبیرستان تا به امروز؟

محمدامین مهیجی نصرآبادی، در دوران دبیرستان در رشته تجربی درس خوانده و سپس در کنکور تجربی شرکت کردم.

ابتدا برایمان از دوران تحصیلی خود در دبیرستان بگویید. دانش آموز درسخوانی بوده اید؟

دانش آموز یکی از دبیرستان های تیزهوشان بندرعباس بودم، به دلیل این که ما اولین ورودی های این دبیرستان بودم آزمون و خطاهایی بر روی شیوه درس خواندن ما انجام شد. می خواستیم درس خوان باشیم اما آن چنان که باید این امر صورت نگرفت. اما در سال های پایانی دوره دبیرستان جزء سه دانش آموز برتر مدرسه بودم.

 از تجربه خود دردوران کنکوربگویید( همچنین رتبه در صورت تمایل و دانشگاه)

۱۸ سالگی سنی است که یک نوجوان باید در کنکور شرکت کند اما از طرفی علاقه به تفریحات در این سن نیز وجود دارد. در این سال یک دانش آموز ۱۸ ساله باید بتواند بین درس و تفریح بنا به هدفی که برای آینده خود دارد یکی را انتخاب کند. دوره کنکور برای من دوره سختی بود و نمی توانم از آن به خوشی یاد کنم، اما باید درس می خواندم تا در کنکور به موفقیت دست یابم. رتبه من در کنکور کارشناسی، ۲۷۹۵ منطقه دو و ۶۰۰۰ کشوری بود که در آن سال توانستم وارد دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته اپتومتری شوم.

توضیحاتی در خصوص رشته تحصیلیتان بدهید.

در پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا تعریفی از سازمان جهانی بهداشت برای رشته اپتومتری ارائه دهیم. اپتومتریست ها مراقبین اولیه سلامت چشم هستند. این به این معنی است که برای هر مشکل چشمی اولین اقدام مراجعه به اپتومتریست ها است. در قدم بعدی اگر نیازی به مراجعه به پزشک وجود داشته باشد به چشم پزشک ارجاع داده خواهد شد.(به متخصص مربوطه ارجاع داده خواهد شد)

تجویزعینک و لنز، معاینه کودکان و بزرگسالان، تمرینات چشمی، تنبلی چشمی، انحرافات چشمی، تشخیص برخی از بیماری ها، از جمله مواردی است که یک اپتومتریست با آن ها سروکار دارداما در ایران اجازه درمان  دارویی به ما اپتومتریست ها داده نشده است.

جایگاه این رشته و مشاغل مرتبط به آن در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

قبولی در دانشگاه ها و انتخاب رشته در ایران معمولا به ترتیب رشته های پزشکی یا دندان پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و سپس اپتومتری است. این رشته در انتخاب رشته کنکور تجربی، در رتبه پنجم قرار دارد. خوشبختانه رشته اپتومتری در حال شناخته تر شدن است.

از تجربیات خود برای آمادگی کنکور کارشناسی ارشد بگویید.

به دلیل عدم وجود رفرنس های معتبر فارسی برای این رشته آماده شدن برای کنکور ارشد در رشته اپتومتری نسبت به سایر رشته ها متفاوت است. تمامی رفرنس های معتبر انگلیسی بوده و کتاب های به شدت قطوری هستند که برای آمادگی کنکور ارشد مطالعه آن ها ضروری است.

از بازار کار این رشته بگویید.

رشته اپتومتری رشته مستقلی است و فردی که فارغ التحصیل این رشته است می تواند مجوز تاسیس مطب گرفته و مطب شخصی خود را را اندازی کند و در کنار مطب شخصی خود بخش عینک سازی و عینک فروشی راتاسیس کند. دومین حالت فرد می تواند در بیمارستان ها مشغول به کار شود و سومین حالت در همکاری با چشم پزشک می توانند در کنار یکدیگر همکاری کنند و در یک مطب مشغول به کار شوند. چهارمین حالت همکاری با یک عینک ساز( نه عینک فروش) با دوبخشمطبی برای ویزیت و معاینه و بخشی دیگر برای عینک سازی تاسیس کنند و همچنین در قالب طب کار که به عبارتی معاینات ادواری نام دارد مشغول به کار شوند.

چندساعت درس خواندن برای قبولی در کنکور کارشناسی و همچنین ارشد توصیه می کنید؟

من برای کنکور کارشناسی روزانه حدود ۸ ساعت مطالعه به مدت یکسال و برای کنکور کارشناسی ارشد روزانه ۶ ساعت به مدت پنج ماه درس خواندم.

رتبه، رشته قبولی و نام دانشگاه در مقطع ارشد؟

رتبه ۱ کارشناسی ارشد، رشته اپتومتری و در همان دانشگاه علوم پزشکی ایران که در دوران کارشناسی در آن مشغول به تحصیل بودم را کسب کردم. دانشکده  توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران دانشکده مرجع و مادر علوم توانبخشی ایران محسوب می شود و دارای رتبه یک است.

از حال و هوای رتبه اول شدن درکنکور ارشد برایمان بگویید.

حقیقت این است که طوری درس خوانده بودم که مطمئن بودم رتبه یک یا دو را کسب خواهم کرد اما با این حال، زمانی که رتبه یک را در کارنامه خود دیدم، با صدای بلند و خوشحالی داد زدم رتبه یک شدم. تمام اطرافیانم با شادی من شاد و البته شوکه شده بودند.

اگر خاطره ای از روزی که متوجه شدید رتبه یک را کسب کرده اید دارید، برایمان بگویید.

یکی از دوستانم پس از مطلع شدن از رتبه ام به تمام خوابگاه خبر داده بود و من تا چندین ساعت فقط جواب تلفن می‌دادم. حس شیرینی بود.

آنچه که در خصوص رشته اپتومتری بهتر است بدانیم.

موفقیت تنها در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی نیست و سایر رشته ها جایگاه اجتماعی خوبی برخوردارند. پیش از آن که انتخاب رشته کنید ابتدا تمامی جوانب را بررسی کرده و مطمئن شوید که تصوراتتان با واقعیت برابر است. به مطب پزشکان در رشته های مختلف درمانی سر بزنید و مطمئن باشید که به محیط کاری پزشکان علاقه دارید. علاوه بر رشته های علوم پزشکی، رشته های علوم توانبخشی را نیز در نظر بگیرند. رشته های بسیاری هستند که از دید داوطلبان دور مانده اند.

دو نکته کنکوری برای داوطلبان کنکور

رشته اپتومتری تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد، پس نگران ادامه تحصیل تا مقاطع عالی در این رشته نباشید. این رشته تنها در چهار دانشگاه ایران در حال حاضر وجود دارد، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه شهیدبهشتی، دانشگاه های مشهد و زاهدان ، نکته بعدی این که کنکوری ها ابتدا علاقشان را بیابند سپس انتخاب رشته کنند. همچنین معاینات دوره ای چشم را حتما جدی بگیرید و سالانه حداقل یک مرتبه به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه کنند.

گفت و گو از اسما سارنگی، خبرنگار ایسنا منطقه خلیج فارس

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

معرفی رضا بهرام توسط آپ سانگ