کد خبر : 35161
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 مهر 1400 - 15:23

از دلالی تا درگیری درون بدنه شهرداری اصفهان

از دلالی تا درگیری درون بدنه شهرداری اصفهان

 شهرداری اصفهان درحالی با پدیده دلالی و درگیری درون سازمانی مواجه است که نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان نیز بدهی دارد و هنوز تکلیف بدهی‌های دوره‌های قبلی شهرداری اصفهان مشخص نیست. ابوالفضل قربانی-نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در سیزدهمین جلسه علنی این شورا که امروز (یکشنبه-۱۸ مهرماه) برگزار شد، با اشاره به اینکه روزهای

از دلالی تا درگیری درون بدنه شهرداری اصفهان

 شهرداری اصفهان درحالی با پدیده دلالی و درگیری درون سازمانی مواجه است که نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان نیز بدهی دارد و هنوز تکلیف بدهی‌های دوره‌های قبلی شهرداری اصفهان مشخص نیست.

ابوالفضل قربانی-نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در سیزدهمین جلسه علنی این شورا که امروز (یکشنبه-۱۸ مهرماه) برگزار شد، با اشاره به اینکه روزهای خوب و نویدبخشی برای شهر اصفهان پیش بینی می کنیم، اظهار کرد: شهری که ما امروز تحویل گرفته ایم در دورن و اداره آن مشکلات بسیاری وجود دارد و آنچه چهار سال قبل از آن می دیدیم با آنچه امروز می بینیم کاملا متفاوت است.

وی با بیان اینکه آنچه مردم را رنج می دهد پدیده دلالی در سطح شهرداری اصفهان است، گفت: دلالی با استفاده از ابزار و روش های قانونی انجام می شود و کار را به جایی رسانده که حتی به صورت علنی این کار را انجام می دهند و به عبارتی خون مردم را در شیشه می کنند. انتظار داریم مجموعه های نظارتی درون و بیرون از شهرداری به صورت جدی با این پدیده زشت و کثیف مقابله کنند.

نایب رئیس شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه ما با درگیری درون سازمانی در بدنه شهرداری مواجه هستیم، افزود: مجموعه های مختلف حتی برای هدف تعریف شده، حرف یکسان و واحدی ندارند و لازم است شهردار هرچه سریع تر به این موضوع سامان دهد که در غیر این صورت هیچ حرکتی به نتیجه نمی رسد.

شهرداری اصفهان ۷ هزار میلیارد تومان بدهکار است

وی با اعلام اینکه برخلاف آنچه برخی مسئولان قبلی اظهار کرده اند شهرداری اصفهان درحال حاضر نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان بدهکار است، گفت: در دوره قبلی در مراسم معارفه شهردار وقت، رئیس شورای شهر وقت در پشت تریبون اعلام کرد بدهی شهرداری اصفهان ۳۸۰ میلیارد تومان است، در تاریخ دیگری این عدد را هزار میلیارد تومان و در تاریخ دیگر ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد. رسانه ها وظیفه روشنگری در این مورد را دارند تا معلوم شود وضعیت شهرداری اصفهان چگونه است.

قربانی به بهره برداری از پروژه های نیمه تمام در شهرداری اصفهان اشاره و تصریح کرد: عکس هایی در شبکه های مجازی می بینیم که صندلی های سالن اجلاس با یک بار استفاده از بین رفته است. پروژه هایی نیز اجرا شده که باعث نارضایتی مردم بوده، مثل ۷۷۷ متر مسیرهای دوچرخه که باعث نارضایتی شهروندان شده و یا اداره گران شهر، این مسائل باید در مرحله اول به اطلاع مردم رسانده شود.

وی با تاکید بر اینکه باید هرچه سریع تر برای انجام خواسته های مردم آماده شویم، گفت: از شهردار اصفهان انتظاراتی داریم ازجمله اینکه توسعه در این چهار سال باید به دل محلات برود، همچنین جسارت و جرأت در اجرای طرح های نرم افزاری، اهتمام نسبت به طرح جامع شهر اصفهان، استفاده از محرک های توسعه برای بهبود وضعیت مناطق حاشیه ای، ساماندهی ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار بافت فرسوده ثبت شده، تشکیل کمیته ای جهت کشف اشتباهات در تمام موارد و پیدا کردن راهکار اساسی، لزوم بازنگری در وضعیت مرزی مناطق ۲، ۹، ۱۱ و ۱۲ که باید با سرعت بیشتری عمل شود.

تشکیل مجمعی برای هم اندیشی و پیگیری امور جوانان

علی صالحی- سخنگو و عضو هیات رئیسه شورای شهر اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به روز گرامیداشت زاینده رود، گفت: باید همه تلاش کنیم مطالبه ای که کابوسی خطرناک برای اصفهان شده را به خیر تبدیل کنیم و با جاری شدن زاینده رود دوباره حیات این سرزمین احیا شود.

وی انتصاب معاون ساماندهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان را خبر امیدوار کننده ای دانست که بعد از سال ها با حضور جوانی نخبه و دلسوز، جوانان از حاشیه به متن تبدیل می شوند و افزود: پیشنهادم به استاندار جوان، نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر این است که مجمعی برای هم اندیشی و پیگیری امور جوانان تشکیل دهند تا عقب ماندگی ها در این حوزه جبران شود.

آغاز مسیر پوست اندازی جشنواره فیلم کودک

عضو هیات رئیسه شورای شهر اصفهان به برگزاری سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اشاره و اظهار کرد: جشنواره امسال با شور و نشاطی که در محلات ایجاد کرده شاید آرزوی کودکان کار و محروم را تعبیر کرده، اما باید به دنبال آغاز مسیر پوست اندازی جشنواره باشیم.

وی با تأکید بر اینکه جشنواره فیلم کودک باید هزینه ِفایده شفاف و آورده های روشن برای اصفهان داشته باشد، گفت: این جشنواره باید در دسترس همه کودکان و نوجوانان و فرصتی برای هنرمندان نصف جهان باشد تا از این فرصت برای تجربه و دیده شدن استفاده کنند، همچنین باید محفلی برای فرهنگ و تمدن و ارزش های اصیل اصفهان باشد.

اطلاع رسانی شفاف از هزینه های جشنواره

وی اظهار امیدواری کرد که از فردای پایان جشنواره، فرایند هم اندیشی نخبگان و صاحب نظران برای تحول این جشنواره و استقرار دبیرخانه جشنواره در اصفهان آغاز شود و افزود: به محض پایان جشنواره باید به صورت شفاف هزینه جشنواره را به اطلاع عموم مردم برسانند و تلاش کنیم هزینه ها با نگاه ارتقا وضعیت اجتماعی در این جشنواره تبدیل به یک سرمایه گذاری ارزشمند شود.

اعتماد در سازمان خوب اما نظارت هم لازم است

محمدرضا فلاح-رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای شهر اصفهان نیز در این جلسه اظهار کرد: ضرورت وجود نظارت، به معنای نداشتن اعتماد نیست و سفارش به داشتن یک نظام قوی نظارتی به معنای توصیه به نداشتن اعتماد به کارکنان نیست. اعتماد در سازمان خوب اما نظارت هم لازم است و این دو تضاد و منافاتی با هم ندارند.

وی با بیان اینکه نظارت تنها جستجو برای دستیابی به نقاط ضعف نیست، تصریح کرد: باید به دنبال نقاط قوت و توانایی و هم ضعف و کاستی ها بود، چراکه شناخت نقاط مثبت، استعدادها و توانایی های افراد نقش بسزایی در بالا بردن کارایی هر مجموعه دارد.

فلاح خاطرنشان کرد: یکی از وظایف شوراهای شهر و روستا که برگرفته از آموزه های دینی است برنامه ریزی جهت اداره شهر و ایجاد رفاه و آسایش شهروندان و نظارت بر برنامه ها است که در صورت مشاهده انحراف اقدام لازم را برای تصحیح آن به عمل آورد. این مهم نیازمند یک نظام دقیق نظارتی است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه نظارتی شورا با سایر وظایف رابطه تنگاتنگ دارد، تصریح کرد: در سال های قبل شورای شهر اصفهان کمیته نظارتی را برای مناطق شهرداری تشکیل داد که به مرور زمان وظیفه اصلی خود که نظارت بر عملکرد شهرداری و سازمان های وابسته بود را از دست داد و به روزمرگی و دخالت در امور فردی و گاهی اجرا تبدیل شد. بر این اساس درخواست می کنم در وظایف و روند تشکیل کمیته نظارتی شورا تجدید نظر شده و در یکی از جلسات تلفیق شورا، عملکرد کمیته نظارتی آسیب شناسی شود.

مقابله با آلودگی هوا پیش از ورود به بحران

فرزانه کلاهدوزان-منشی اول و عضو هیات رئیسه شورای شهر اصفهان نیز با اشاره به اینکه اصفهان از ابتدای سال جاری تاکنون فقط یک روز هوای پاک داشته، گفت: باتوجه به پیش بینی های انجام شده در پاییز امسال شرایط برای افزایش غلظت آلاینده ها فراهم است. بنابراین همه دستگاه های مسئول باید به این موضوع توجه کرده و قبل از ورود به بحران، استراتژی کوتاه مدت برای رفع این مشکل درنظر گیرند، ضمن اینکه استراتژی بلندمدتی نیز برای رفع معضل پیش بینی کنند.

وی به برگزاری جلسه با نمایندگان بانوان مناطق و سازمان های شهر اشاره و تصریح کرد: تشکیل مدیریت امرو بانوان برای پیشبرد مسائل بانوان شاغل در شهرداری به شکل هدفمند، استفاده از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی، ایجاد امنیت شغلی برای بانوان به منظور رغبت برای فرزندآوری و توجه به خانواده، رفع تبعیض در میان کارکنان از پیشنهادات این جلسه بود.

وی همچنین خواستار تعجیل در بازگشایی مدارس شد و گفت: با ادامه آموزش مجازی دانش آموزان در حال آسیب دیدن هستند، در این زمینه کمترین کاری که مدیران می توانند بکنند همراهی با مادران شاغلی است که فرزندشان در حال استفاده از آموزش های مجازی است.

فریاد وا عطشای کشاورزان و دامداران شنیده نمی‌شود

محمد نورصالحی-رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در نطق پیش از دستور این جلسه، اظهار کرد: پس از استقرار شورا و انتخاب شهردار و تحولات انجام شده در بدنه مدیریت شهری و انتخاب استاندار توسط هیات دولت، بیش از هر زمان دیگری نیازمند مشورت و همکاری برای اداره شهر هستیم، چراکه در دهه‌های گذشته با برخوردار دانستن اصفهان بسیاری از معضلات اصفهان نادیده گرفته شده و این شهر را دچار بحران کرده است.

وی همچنین به ۱۸ مهر، روز نکوداشت زاینده‌رود اشاره و اظهار کرد: امروز ما نه تنها آبی بر بستر رودخانه جاری نداریم بلکه، با قطع شریان حیاتی زاینده‌رود فریاد وا عطشای کشاورزان و دامداران شنیده نمی‌شود و فرونشست زمین همان پدیده شومی که از سال‌ها قبل کارشناسان هشدار می‌دادند در حال اتفاق است. این فرونشست تنها یکی از آثار دهشتناک خشکی زاینده‌رود است که زندگی در اصفهان و آثار تاریخی آن را با تهدید مواجه کرده است.

برخی مسئولان تا نزدیک گوش مردم اصفهان می‌آیند، اما به اصفهان سر نمی‌زنند

وی خاطرنشان کرد: باعث تاسف است که برخی مسئولان کشور تا نزدیک گوش مردم اصفهان می‌آیند، اما به اصفهان سر نمی‌زنند و نمایندگان استان نیز مسائل و مشکلات کوچک تر حوزه انتخابیه را بر مسائل کلان استان ترجیح می‌دهند.

به گزارش ایسنا، رئیس شورای شهر اصفهان با تاکید بر اینکه اصفهان برخوردار است اگر زنده‌رودش جاری باشد، افزود: اصفهان برخودار است اگر کشاورزش که روزی ذکات ده بوده امروز محتاج صدقه نباشد و دامدارش به خاطر کمبود علوفه مجبور به قربانی کردن دامش نباشد، فرونشست زمین تاریخش را در خود فرو نبرد، اصفهان زمانی برخوردار است که اگر جوان نخبه علمی و صنعتی و اقتصادی‌اش به فکر مهاجرت از استان خود نباشد. اگر امروز به همفکری ننشینیم باید فردا شاهد تحلیل و بی‌رمقی نصف جهان باشیم.

نورصالحی با بیان اینکه همکاری و همفکری دیگر تنها توصیه نیست بلکه یک امر واجب است و بر اساس همین اصل است که امروز با رای مردم بر صندلی شورا تکیه زده‌ایم، گفت: شورا باید بلندگوی مطالبه‌گری خواسته‌های مردم باشد. از مهمترین خواسته‌های مردم زاینده‌رود است از دولت سیزدهم دعوت می‌کنیم به اصفهان سفر کنند و چاره ای برای این کلانشهر بیاندیشند. ما اعضای شورای شهر اصفهان نیز آمادگی کامل خود را برای همکاری با سایر ارگان‌ها برای پیگیری مشکلات اعلام می کنیم.

وی در خاتمه پیشنهاد داد مجمع ویژه ای برای مشکلات اصفهان تشکیل شود و گفت: این مجمع متشکل از استاندار، نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر و شهردار و نماینده ولی فقیه می تواند راه حل منطقی برای بحران‌ها بیندیشد.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.