کد خبر : 28077
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1400 - 19:52

استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه وقف در رده بسیار پایینی قرار دارد

استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه وقف در رده بسیار پایینی قرار دارد

 مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه وقف در رده بسیار پایینی قرار دارد که نیازمند یک حرکت جدی و جهادی در زمینه ترویج فرهنگ وقف هستیم تا آیندگان از برکات بی‌پایان این سنت حسنه و چشمه همیشه جوشان استفاده کنند. حجت الاسلام عباس نصیرالاسلامی در

استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه وقف در رده بسیار پایینی قرار دارد

 مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه وقف در رده بسیار پایینی قرار دارد که نیازمند یک حرکت جدی و جهادی در زمینه ترویج فرهنگ وقف هستیم تا آیندگان از برکات بی‌پایان این سنت حسنه و چشمه همیشه جوشان استفاده کنند.

حجت الاسلام عباس نصیرالاسلامی در نشست تخصصی وقف با جمعی از مهندسان با اشاره به اینکه، در آموزه های دینی ما فرهنگ وقف بالاترین نوع احسان و نفاق است، افزود: تمام نیازها و گرفتاری های جامعه با سنت حسنه وقف و ترویج این فرهنگ در جامعه قابل حل است که لازم است در این زمینه جهت مشارکت مردم  اقشار مختلف بالاخص جامعه علمی و فرهنگی جامعه برای فرهنگ سازی این سنت حسنه و ماندگار تلاش مضاعفی داشته باشند.
وی ضمن تبیین فلسفه و ضرورت‏ های پرداختن به فرهنگ وقف در جوامع مختلف، اظهار کرد: وقف در تمامی ادیان الهی وجود دارد و همین نشان‌دهنده‌ اهمیت وقف در زندگی بشر است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه  وقف‌ کردن یک اقدام خیرخواهانه و عام المنفعه است، تصریح کرد: وقتی مالی وقف می‌شود در مسیر نیت واقف مصرف می‌شود و افراد جامعه از آثار آن بهره‌مند می‌شوند.
نصیرالاسلامی عنوان کرد: وقف یکی از حسنه‌هایی بوده است که بین گذشتگان مرسوم بوده است و این‌ها برای این‌ که بعد از دنیا رفتن ثواب خیری وجود داشته املاک و اموالی را وقف می‌کردند و درآمدی که آن وقف داشت در مسیری که واقف بیان کرده بود، مصرف می‌شد.
وی دهه وقف را یک فرصت مهم  برای تبیین جایگاه وقف در جامعه عنوان کرد و ادامه داد: استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه وقف در رده بسیار پایینی قرار دارد که نیازمند یک حرکت جدی و جهادی در زمینه ترویج فرهنگ وقف هستیم تا آیندگان از برکات بی‌پایان این سنت حسنه و چشمه همیشه جوشان استفاده کنند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد به ضرورت انطباق وقف‌های امروزی با نیازهای روز جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به تغییر و تحولاتی که در جامعه به وجود آمده، باید سعی کنیم در زمینه برکات وقف این چشمه همیشه جوشان فرهنگ سازی کنیم تا متناسب با نیازهای روز جامعه مقوله وقف گسترش یابد تا به واسطه آن گرهی از مشکلات اقتصادی اقشار مختلف جامعه جامعه برطرف شود.
نصیرالاسلامی با بیان اینکه وقف از ابرازی است که انسان خودش را با آن جاویدان می‌کند و برای خودش باقی صالحات باقی می‌گذارد خطاب به مهندسان، بیان کرد: با استفاده از همه ظرفیت ها هرچه می توانید برای ترویج این سنت حسنه بکوشید و رسالت خویش را برای رفع مشکلات و نیازمندی های جامعه و کمک به آیندگان انجام دهید.
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این جلسه خواستار تشویق آحاد مردم به انجام وقف‌های جمعی بر اساس نیازهای جامعه برای گره گشایی از مشکلات نیازمندان شد.
حجت الاسلام قاسم مومنی شاد با بیان اینکه وقف معامله با خداوند است، گفت: وقف در همه ادیان الهی یکی از ارزش‌های بسیار مهم به شمار می رود که انسان همان‌گونه که در پیشگاه خداوند وظیفه دارد باید در خدمت جامعه و نیازهای جامعه نیز باشد.
وی با بیان اینکه وقف وسیله‌ای می‌شود که امکانات و مال انسان جاویدان شود، افزود: در تعابیر قرآن داریم که وقف قرض به خدا است و در واقع انسان با خدا معامله می‌کند علاوه بر این از عناوینی که در قرآن آمده است می‌توان به مجادله و جهاد اشاره کرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد بر انجام وقف هر چند ناچیز تاکید و اظهار کرد: با استفاده از وقف‌های کوچک می‌توان به صورت تجمیعی خدمات گسترده ای به مردم ارائه داد و توسعه و ترویج وقف زمینه‌ساز رفع بسیاری از مشکلات و مسائل موجود در سطح جامعه و ارائه خدمات به اقشار مختلف به ویژه نیازمندان است که جامعه مهندسی، فرهنگیان و رسانه ها نقش مهمی در زمینه توسعه این فرهنگ حسنه در جامعه برعهده دارند.
مومنی‌شاد در پایان با بیان اینکه وقف میان انسان و خداوند قرابت و نزدیکی ایجاد می‌کند، تصریح کرد: وقف به سان رشته‌ای است که رأس آن متصل به خداوند و انتهایش در دست وقف کنندگان قرار دارد.
به گزارش ایسنا، در این نشست تخصصی مهندسان حاضر به بیان راهکارهای ترویج فرهنگ وقف و بیان آثار و برکات آن در جامعه اشاره کردند و بر توجه بیشتر اوقاف و امور خیریه برای پیگیری این سنت مهم برای مشارکت مردم تاکید کردند.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.