تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 11 نوامبر 2021 - 12:33
کد خبر : 85062

اسطوره قمی که ۱۰ میلیون چینی زندگی او را خواندند

اسطوره قمی که ۱۰ میلیون چینی زندگی او را خواندند

ایسنا/قم راوی دفاع مقدس گفت: دنیا از هر چیزی به دنبال بهره‌برداری است به همین خاطر به دنبال حذف داستان شهید فهمیده از کتاب‌های درسی و یا شبهه دار کردن داستانش هستند، زیرا معرفی الگوهای استکبار ستیزی باعث تهدید منافع استکبار می‌شود. تاریخ و تمدن ایران همواره سرشار از الگوها، اسطوره و افسانه‌هایی مانند آرش کمانگیر،

اسطوره قمی که ۱۰ میلیون چینی زندگی او را خواندند

ایسنا/قم راوی دفاع مقدس گفت: دنیا از هر چیزی به دنبال بهره‌برداری است به همین خاطر به دنبال حذف داستان شهید فهمیده از کتاب‌های درسی و یا شبهه دار کردن داستانش هستند، زیرا معرفی الگوهای استکبار ستیزی باعث تهدید منافع استکبار می‌شود.

تاریخ و تمدن ایران همواره سرشار از الگوها، اسطوره و افسانه‌هایی مانند آرش کمانگیر، رستم دستان، خرازی‌ها، همت‌ها و حججی‌هایی بوده که همیشه به آن افتخار کرده‌ایم؛ اما متأسفانه یا خوشبختانه گاهی از قهرمانانی که در نزدیکی‌مان هستند غافل شده‌ایم و حتی نسبت به آنان جبهه هم گرفته‌ایم و به جای آن بیشتر به اسطوره‌های سال‌های دور علاقه نشان داده‌ایم.

بدیهی است که تفاوتی ندارد که این اسطوره‌ها برای کدام زمان یا کدام خطه این مرز و بوم هستند اما به دور از انصاف و جوانمردی است که مردمان هر دیار از قهرمانی که در همسایگی‌شان رشد کرده اند و با آنان هم نفس بوده‌اند بی‌اطلاع باشند.

قهرمانانی که گاهی در بهترین حالت برای مان در نام خیابان‌ها و کوچه‌ها خلاصه شدند و گاهی نیز از تدبیر عجیب مسئولان مربوطه، همان نام خیابان را هم وجود ندارد.

شهید محمدحسین فهمیده یکی از همین اسطوره‌ها است که در گزارش قبل نیز بیان شد که چگونه در شهری که متولد شده و با فرهنگ و اندیشه آنان پرورش یافته، ناشناخته مانده است.

در این رابطه سردار حسین کاجی، راوی دفاع مقدس، در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: بیش از ۴۰ سال از شهادت محمد حسین فهمیده گذشته است؛ اما کمتر کسی می‌داند که این شهید ریشه و اصالت قمی دارد و در یکی از روستاهای قم به دنیا آمده است و دوران ابتدایی و اوایل راهنمایی را در قم گذرانده است.

وی ادامه داد: قصه حسین فهمیده توسط یکی از مجروحین بیان می‌شود امام خمینی (ره) نیز توسط یکی از خدمتکاران شان از ماجرا مطلع می‌شوند این ‌گونه داستان این شهید رسانه‌ای می‌شود.

مدیر عامل موسسه حماسه یاران بیان کرد: دنیا از هر چیزی به دنبال بهره‌برداری است به همین خاطر به دنبال حذف داستان شهید فهمیده از کتاب‌های درسی و یا شبهه دار کردن داستانش هستند، زیرا معرفی الگوهای استکبار ستیزی باعث تهدید منافع استکبار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امثال شهید محمد حسین فهمیده می‌توانند الگویی مناسب برای نوجوانان و دانش آموزان باشند، اظهار کرد: ترجمه کتاب شهید فهمیده در چین در کمتر از یک سال ۱۰ میلیون در بین دانش آموزان فروخته شده است.

راوی دفاع مقدس با بیان اینکه اسطوره‌ای چون شهید فهمیده که رهبر کبیر انقلاب ایشان را به عنوان رهبر کشور معرفی می‌کند، می‌تواند نقش مهمی در ذهنیت سازی به جوانان شهر ما داشته باشد، ادامه داد: شهید فهمیده با به دل تانک زدن تبدیل به الگوهایی برای علی لندی شد که به دل آتش بزنند.

تفاوتی نمی‌کند تا چه اندازه به داستان شهید محمد حسین فهمیده شاخ و برگ داده ‌شده باشد، زیرا امروزه شهید محمد حسین فهمیده یک شهید یا یک نماد جنگ نیست بلکه همانند رستم دستان و آرش کمانگیر تبدیل به اسطوره‌ ملی شده است؛ و فراموش کردن امثال شهید فهمیده جفا در حق آنان نیست بلکه خیانت به خودمان و نسل آینده‌ای هست که بی اطلاع از ریشه و هویت واقعی شان در دنیای هزار راه و هزار رنگ رها می‌شوند.

بدیهی است که معرفی و برجسته کردن اسطوره‌های ملی وظیفه صاحبان قلم و مسئولین فرهنگی است زیرا حکیم طوس نیز به زیبایی بیان می‌کند که «رستم یلی بود در سیستان، منش کردم چنین داستان».

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.