تاریخ انتشار : دوشنبه 7 آذر 1401 - 9:27
کد خبر : 205182

اشتباهات رایج در برق ساختمان سوتی‌های مرگ‌بار؟

اشتباهات رایج در برق ساختمان سوتی‌های مرگ‌بار؟

وقتی در آپارتمان یا خانۀ رویایی خود زندگی می‌کنید، با انواع و اقسام مشکلات مواجه می‌شوید؛ تاسیسات برق ساختمان ازجمله‌ همین موارد است. اگر اصول و استاندارد‌های برق‌ کاری را در حین کار با برق ندانید و یا آموزش برق ساختمان درجه یک و دو را نگذرانده باشید با تجربه‌ای وحشتناک و حتی غیر‌قابل جبران رو‌به‌ رو

وقتی در آپارتمان یا خانۀ رویایی خود زندگی می‌کنید، با انواع و اقسام مشکلات مواجه می‌شوید؛ تاسیسات برق ساختمان ازجمله‌ همین موارد است. اگر اصول و استاندارد‌های برق‌ کاری را در حین کار با برق ندانید و یا آموزش برق ساختمان درجه یک و دو را نگذرانده باشید با تجربه‌ای وحشتناک و حتی غیر‌قابل جبران رو‌به‌ رو خواهید شد. این اشتباهات فقط سیستم الکتریکی منزل را به خطر نمی‌ اندازند، بلکه می‌توانند سبب آتش‌‍‌‌‌ سوزی و برق‌ گرفتگی خودتان، خانواده و ساکنان کل محیط زندگیتان ‌شوند. برق‌ کاری الکتریکی معیوب، برق‌ کار غیر‌ماهر یا متریال الکتریکی نامرغوب، ازجمله اشتباهات رایج برق ساختمان هستند. این‌ها نمونه‌هایی از اشتباهات و سوتی‌های متداولی هستند که در مکان‌های مختلف رخ می‌دهند و این امکان وجود دارد که برای هرکدام از ما نیز همین اتفاق بیفتد.

این سوتی‌ها بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید رایج هستند. البته چیزی که باید به آن توجه کنید، این است که بدانید چگونه از آن‌ها دوری کنید و مطمئن شوید که منزل شما را هیچ خطری تهدید نمی‌کند. در این متن، ما لیستی از اشتباهات رایج برق ساختمان که توسط افراد ماهر و غیر‌ماهر انجام می‌شود را توضیح داده‌ایم. در ادامه به آموزش اصولی برق و سیستم‌های هوشمند برق ساختمان پرداخته‌ ایم.

اشتباهات رایج در سیم‌ کشی و برق ساختمان

برخی از اشتباهات غیرقانونی‌اند، برخی دیگر نیز خطرناک‌اند و برخی هم شامل هر دوی آن‌ها می‌شوند؛ اما به‌راحتی می‌توان از این سوانح جلوگیری کرد. در زیر لیست این اشتباهات رایج آورده شده‌است که شما باید آن‌ها را رعایت کنید:

 • استفاده از ابزار زنگ‌زده، سیم‌ های خراش‌ دار و تجهیزات نامرغوب

در زمان نصب تجهیزات برقی، ممکن است به دلیل عدم تعمیر و نگهداری، یا عدم دقت به کیفیت تجهیزات اولیۀ برق‌کاری هنگام خرید، تعدادی از سیم ها خراب شده‌ یا شکاف پیدا کنند. این چنین کابل‌ها و تجهیزات احتمال آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی را افزایش می‌دهند، پس با خرید تجهیزات ایمن، باکیفیت و هم‌چنین تعویض وسایل قدیمی، از خطرات جدی جلوگیری کنید.

 • سیم‌ها و کابل‌های رها

روی دیوار و سقف ساختمان گاهی سیم‌ و کابل‌های رها وجود دارند که به‌صورت تصادفی (توسط کودکان یا کارگران) بریده می‌شوند. با بریده‌شدن این سیم‌ها، جریان برق ناشی از این کابل‌ها می‌تواند باعث سبب صدمات شدید تا حد مرگ شود. برای رفع این مشکل، کابل‌ها را با میخ های دو پل به دیوار ثابت کنید.

سیم کشی درست و استاندارد در برق ساختمان

 • طول سیم اشتباه

اصول و استاندارد‌هایی برای طول سیم‌ها وجود دارد که باید به‌درستی رعایت شوند. طول سیم نامناسب می تواند باعث قطع اتصال برق و ایجاد اتصال کوتاه ‌شود. برای اطلاع از این اصول، می‌توانید به سایت‌های معتبر آموزشی مراجعه کنید تا جواب این سوال را بگیرید. مثل سایت آموزشی کافه آموزشگاه که در بخش مقالات خود آموزش های جامع و رایگانی در این زمینه قرار داده است.

 • سیم‌کشی و برق‌کاری ناایمن توسط برق‌کار غیرماهر

استخدام یک برق‌کار آماتور برای نصب سیم‌کشی و برق‌کاری ساختمان، از دیگر اشتباهات رایج برق ساختمان است. این‌گونه افراد اطلاعات مقدماتی و ناقصی دارند که این موضوع سبب تهدید و آسیب جدی برای خود فرد و ساکنان ساختمان میشود. عملیات برق‌کاری حتما باید توسط افراد حرفه‌‍‌‌‌‌‌‌ای که آموزش اصولی دیده‌اند انجام شود تا در عملیات نصب آسیبی به خود و دیگران وارد نکند.

 • چند رسانه‌ای‌شدن ساختمان

امروزه اکثر مشاغل با تجهیزات برقی ارتباط تنگاتنگی دارند که گاهی درون ساختمان‌ها برای این موضوع تمهیدات لازم وجود ندارد. ساختمان‌های اداری و تجاری که چنین وضعیتی را دارند، باید توسط نیروی حرفه‌ای تجهیزات خود را گسترش و ارتقا دهند. البته برخی به این نکته توجه ندارند و پریزهای بیشتری را اضافه نمی‌کنند؛ در عوض از رابط‌ها، نوارهای برق و سیم‌های اتصال استفاده می‌کنند. عدم رعایت این اصول سبب خطر آتش‌سوزی در محیط خواهد شد.

آتش سوزی به علت اتصالی

 • آتش سوزی‌های برق

استفادۀ نادرست، استفادۀ بیش از حد و نصب غیر اصولی وسایل برقی، می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی شود. به خصوص در دفاتری که بسیار به رایانه متکی هستند. نگه‌داری، تعمیر و تعویض مناسب باید به‌طور منظم توسط برق‌کار انجام شود تا مطمئن شوید که در برابر آتش‌سوزی در امان هستید.

 • اتصال سیم‌ خارج از جعبه

در زمان اتصال سیم‌های برق باید توجه کنید که اتصال آن‌ها خارج از جعبه تقسیم بسیار خطرناک است. اگر این اتصالات را بیرون از جعبه تقسیم انجام دهید، ممکن است سبب جرقه، سوختگی و برق‌گرفتگی شما شوند.

 • اتصالات سست

اتصالات سست از دیگر اشتباهات رایج برق ساختمان است. شل‌شدن اتصالات که گاهی ممکن است پس از بازسازی و تعمیرات ساختمان اتفاق بیفتد، ‌منجر به گرمای بیش از حد و ایجاد قوس الکتریکی می‌شود. این اشتباه به نوبۀ خود می‌‎تواند موجب آسیب‌دیدگی و آتش‌سوزی ‌شود.

 • نصب نادرست وسایل برقی

نصب نادرست تلفن، تهویۀ مطبوع، آبگرم‌کن و سایر تجهیزات در ساختمان‌های تجاری و مسکونی احتمال آتش‌سوزی را بالا می‌برد. هنگام نصب هر دستگاهی که با برق سر‌و‌کار دارد، باید از برق‌کار متخصص استفاده کنید، زیرا آن‌ها اصول و استاندارد‌های لازم را آموزش دیده‌اند. افراد متخصص اشتباهات رایج برق ساختمان را بررسی می‌کنند و همچنین به قوانین و مقررات نصب و نگهداری تجهیزات برقی مسلط هستند.

 • عدم پشتیبانی از پریزها و سوئیچ‌ ها

نصب پریزها و سوئیچ‌ ها نه‌تنها ازلحاظ ظاهری برای ساختمان اهمیت دارد، بلکه از نظر استاندارد ‌بودن نیز مهم است و اگر غیراصولی و غیر‌استاندارد باشند، منجر به حوادث جدی در ساختمان می‌شوند. علاوه‌ بر سیم‌ های قدیمی که خطر‌آفرین هستند و باید تعویض شوند، پریز‌های قدیمی هم باید تعویض شوند، زیرا مقاومت پایینی دارند و ممکن است بیش از حد گرم شوند.

 • سیم‌ های فراوان در جعبۀ خروجی

قرار‌دادن سیم‌ های فراوان در جعبه خروجی، یکی دیگر از رایج ‌ترین اشتباهات برق‎‌ کاری ساختمان است که ممکن است توسط افراد معمولی و برق‌کاران انجام شود. این تعداد زیاد سیم در یک جعبه تقسیم، موجب گرم‌ شدن بیش ‌از حد سیم‌ ها و آتش‌ سوزی می‌شود. اگر متوجه شدید که جعبۀ خروجی اندازه لازم برای تعداد سیم‌ های موجود را ندارد، باید از جعبۀ بزرگ ‌تر و یک صفحه‌ استفاده کنید.

جعبه تقسیم

 • سیم‌ های ولتاژ خط و ولتاژ پایین در کنار هم

از دیگر نمونه‌ های رایج اشتباهات برق‌ ساختمان، قرار‌دادن سیم ‌های ولتاژ خط و فشار پایین در کنار هم است. این امر هم سبب تداخل الکتریکی با انواع مختلف دستگاه‌ها می‌شود و همین به دلیل تماس سیم‌ها، سبب آسیب تجهیزات داخل ساختمان می‌شود. برای حل و جلوگیری از این مشکل، مسیرهای موازی را با فاصله حداقل ۱۵ سانتی‌ متر از هم قرار دهید. علاوه ‌بر این، ولتاژهای مختلف را در یک جعبه تقسیم قرار ندهید، مگر این‌که درون جعبۀ موردنظر یک تقسیم‌کننده مشخص برای سطوح مختلف ولتاژ ببینید.

 • هوشمند‌سازی برق ساختمان

با پیشرفت روز‌افزون تکنولوژی برای آسایش و امنیت بیشتر در اکثر ساختمان ‌ها، چه اداری و چه مسکونی، از تجهیزات هوشمند استفاده می‌شود. تابلوهای هوشمند ایمنی بیشتری نسبت به تابلو برق های سنتی دارند. این تجهیزات از اشتباهات رایج برق ساختمان و نوسانات الکتریکی به‌صورت اتوماتیک جلوگیری و برق را در موقع لزوم قطع می‌کند. با این تابلو‌ها، اهالی و ساکنان یک ساختمان بازرسی و کنترل کامل ‌تر و ایمن‌‎ تری بر اشکالات احتمالی و مصرف برق دارند.

به‌طور کل باید بگوییم که سیستم تابلو های هوشمند، دسترسی خوبی به‌ استفاده‌کنندگان از آن می‌دهد و به‌‌سادگی کار می‌کند و با داشتن یک تلفن همراه متصل به اینترنت می‌توان از آن استفاده کرد. با برنامۀ هوشمند نصب‌شده بر روی گوشی یا لپ‌تاپ، نوسانات جریان الکتریکی و قطعی برق را هم می‌توان بررسی کرد.

علاوه ‌بر دسترسی آسان به تابلو برق، مصرف انرژی و برق بهینه، امنیت بالای ساختمان، کاهش اشتباهات رایج برق ساختمان، کاهش احتمال آتش‌سوزی و عمر بالاتر وسایل برقی و الکتریکی، از نمونه مزایای این تابلو‌های برق هوشمند هستند. نصب این تابلو‌های هوشمند و حتی تابلو برق های سنتی ساختمان نیاز به آموزش تخصصی دارند تا هم از آسیب‌های وارده به افراد و هم از خسارات مربوط به ساختمان جلوگیری شود. پس اگر برق‌کاری ماهر یا حتی آماتور هستید، نیاز به آموزش به‌روز دارید و بهترین راه، مراجعه به افرادی است که در این زمینه حرفه‌ای عمل می‌کنند.

آموزش اصولی برق ساختمان

برق ساختمان و عملیات اجرای آن در تاسیسات برقی ساختمان اهمیت فوق‌ العاده‌ای دارد. همان‌طور که گفتیم، برق‌کاری باید با توجه به اصول و استاندارد‌ها انجام شود، زیرا اگر به ‌درستی انجام نشود، با عواقب و مشکلات جبران‌ ناپذیری دست‌ و پنجه نرم خواهید کرد.

اگر برق‌کار حرفه‌ای هستید، می‌توانید با مطالعه اطلاعاتتان را به ‌روز کنید‌ تا با مشکل مواجه نشوید. اما اگر تازه ‌کار هستید یا علاقه به اطلاعات در این زمینه دارید تا از برق‌ کشی ساختمانتان سر در بیاورید، بهتر است این اصول را حتما در جلسات آموزشی زیر نظر اساتید مجرب آن آموزش ببینید، زیرا کار با برق و سیم‌ کشی شوخی‌ بردار نیست!

آموزش برق ساختمان

آموزش برق ساختمان معمولاً شامل دوره‌های‌ آموزشی درجه یک و درجه دو است. با شرکت در این دوره‌ ها، مطابق اصول و استاندارد‌ها، آموزش خواهید دید و با مواردی همچون کابل ‌کشی، سیم‌ کشی سربندی‌ها و فیوز‌بندی‌ ها آشنا خواهید شد. علاوه ‌بر آموزش درزمینۀ برق ساختمان، در دوره‌ های آموزشی بر نصب دوربین‌ های آنالوگ، دوربین‌ های آی‌پی، تلفن‌‌ های سانترال، درب‌ های اتوماتیک(ریلی و دولنگه)، کرکره‌ های برقی اعلام سرقت و اعلام حریق، اپراتور درب‌های شیشه‌ای و آیفون‌ها (صوتی و تصویری) نیز تسلط پیدا ‌می‌کنید.

نتیجه‌ گیری

انواع و اقسام مختلفی از اشتباهات برق ساختمان وجود دارد. این اشتباهات معمولاً در بین افرادی که فاقد تخصص هستند رایج است. اشتباهات رایج برق ساختمان که در این متن ذکر شد، گوشه‌ ای از این خطاهاست که عدم رعایت آن خطرات جدی برق ‌گرفتگی، آتش ‌سوزی و مرگ را بالا می‌برد. با آموزش درست و اصولی می‌توانید از این خطاها اجتناب کنید. با اینکه در دنیای امروز منابع فراوانی همچون مقاله‌ها در فضای مجازی برای آموزش وجود دارد، اما خطرات برق به حدی جدی است که بهتر است آموزشات برق ساختمان زیر نظر افراد متخصص انجام شود.

برای دریافت مشاوره رایگان به سایت آموزشی کافه آموزشگاه cafeamoozeshgah.com مراجعه یا با شماره ۰۲۱۸۸۹۴۹۷۱۱ تماس حاصل کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کیان
کیان
11 ماه قبل

دوستان خواهشا این مورد رو خیلی جدی بگیرید برق کشی و سیم کشی تو ساختمان خیلی مهمه من خودم کنسول بازیم سر همین برق کشی نامناسب دچار ایراد شد حتی خیلی موارد آتش سوزی هم ایجاد میشه حتما سعی کنید یه متخصص کارتونو انجام بده بعضیا فقط دنبال کم تر پول دادن هستن متاسفانه. سپردن کار به افراد مبتدی فقط بازی با جون خودتونه و خسارت های جبران ناپذیر به بار میاره. پس خواهشا قبل سپردن کار حتما تجربه و میزان تخصص فردی که میاردی و چک کنید و به هر شخصی اعتماد نکنید

advanced-floating-content-close-btn