کد خبر : 47498
تاریخ انتشار : پنجشنبه 22 مهر 1400 - 20:03

اطاله دادرسی، مراجعانِ دستگاه قضایی را با مشکلات متعدد مواجه کرده است

اطاله دادرسی، مراجعانِ دستگاه قضایی را با مشکلات متعدد مواجه کرده است

ایسنا/کرمان رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: اطاله دادرسی به عنوان یک ابرچالش مطرح شده که مراجعان به دستگاه قضایی و سیستم قضایی را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. “یدالله موحد” در مراسم افتتاحیه کانون داوری دادگستری کل استان کرمان با اشاره به این مطلب که یکی از ارکان سند تحول قوه قضاییه مبتنی بر

اطاله دادرسی، مراجعانِ دستگاه قضایی را با مشکلات متعدد مواجه کرده است

ایسنا/کرمان رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: اطاله دادرسی به عنوان یک ابرچالش مطرح شده که مراجعان به دستگاه قضایی و سیستم قضایی را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

“یدالله موحد” در مراسم افتتاحیه کانون داوری دادگستری کل استان کرمان با اشاره به این مطلب که یکی از ارکان سند تحول قوه قضاییه مبتنی بر شناسایی چالش های پیش روی دستگاه قضایی است، افزود: در این زمینه اطاله دادرسی به عنوان یک ابرچالش مطرح شده که مراجعان به دستگاه قضایی و سیستم قضایی را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

وی با تاکید بر این مطلب که کثرت ورودی پرونده ها به مراجع قضایی یکی از دلایل اطاله دادرسی به شمار می رود که در کیفیت و سرعت رسیدگی به پرونده ها نیز تاثیرگذار است، عنوان کرد: قوه قضاییه به دنبال ایجاد تحول اساسی در رویه های رسیدگی قضایی به منظور کاهش چالش های این قوه است و در این رابطه باید به جایگاهی برسد که پرونده ها در زمان معقول رسیدگی شده و حکم مقتضی صادر شود.

موحد در استان کرمان با تاکید بر اینکه قوه قضاییه به منظور رسیدگی سریع و دقیق به دعاوی و اختلافات به دنبال روش های جایگزین رسیدگی به و استفاده از ظرفیت نهادهای مدنی است، بیان کرد: لازم است که به منظور استفاده هر چه بیشتر مردم از روش های جایگزین دادرسی قضایی از جمله استفاده از ظرفیت های مصلحین، داوری و … مشوق هایی برای آنها در نظر گرفته شود تا در دعاوی کم اهمیت بدون مراجعه به دستگاه قضایی مذاکره کرده و به سازش منتهی شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به تاکید سند تحول قضایی بر توسعه شوراهای حل اختلاف با تمرکز بر صلح و سازش، ایجاد مراکز داوری و استفاده از ظرفیت نهادهای مدنی اظهار کرد: ارتقاء نظام میانجیگری و استفاده از مصلحین و افراد متنفد و دارای جایگاه اجتماعی در راستای سند تحول قضایی مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در استان کرمان از این ظرفیت به خوبی استفاده شده و در مناطقی که فرهنگ اصیل سنتی خود را دارند به خوبی به نتیجه رسیده ایم.

وی ضمن بیان این مطلب که ارتقاء و ساماندهی نظام داوری در ذیل سند تحول به عنوان یکی از راهبردهای خروج از چالش اطاله دادرسی ذکر شده است، گفت: نخستین وظیفه فردی که در جایگاه داوری قرار می گیرد، تامین اعتماد اصحاب دعوی و جلب اعتماد آنها است زیرا در غیر اینصورت نظام داوری در ابتدای کار زمینگیر خواهد شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: هر طرح و پیشنهاد خوب اگر به درستی اجرایی نشود، در مرحله نخست خود شکست می خورد و از آنجا که تغییر نگرش جامعه به یک مساله کار بسیار دشواری است، لازم است که کانون داوری به نحوی اقدام کند که اعتماد عمومی مردم جلب شده و به عنوان یک سرمایه مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.