تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 9 دسامبر 2021 - 17:13
کد خبر : 156476

افزایش تولید همزمان با کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه

افزایش تولید همزمان با کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه

ایسنا/اصفهان رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه فولاد مبارکه با افزایش بیش از سه برابری تولید، یک درصد از آب رودخانه را برداشت می کند، گفت: این میزان مصرف آب در بین تولیدکنندگان فولاد داخلی و خارجی یک شاخص و الگو محسوب می شود. شهرام نخعی با بیان اینکه فولادمبارکه

 افزایش تولید همزمان با کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه

ایسنا/اصفهان رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه فولاد مبارکه با افزایش بیش از سه برابری تولید، یک درصد از آب رودخانه را برداشت می کند، گفت: این میزان مصرف آب در بین تولیدکنندگان فولاد داخلی و خارجی یک شاخص و الگو محسوب می شود.

شهرام نخعی با بیان اینکه فولادمبارکه بزرگترین شرکت فولادساز کشور است، اظهار کرد: تلاش شرکت فولاد مبارکه برای اجرای پروژه های بهینه سازی مصرف آب و کاهش برداشت آب خام از زاینده رود و همچنین کاهش مصرف آب در فرایندهای تولید، بزرگترین واحد صنعتی کشور را با رکورد کمترین میزان مصرف آب در میان شرکت های داخلی و خارجی معرفی می کند.

وی افزود: مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه نسبت به متوسط مصرف آب شرکت های بزرگ فولادی جهان بسیار کمتر است. در فولاد مبارکه مصرف آب به ازای هر تن تولید حدود سه مترمکعب است و با سرمایه گذاری ۶ هزار میلیارد ریالی در ایجاد شبکه فاضلاب، جمع آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب ۹ شهر اطراف شرکت فولاد مبارکه را تامین می کند.

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: میزان ۳۰ درصد از آب مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه از محل بازچرخانی پساب های تصفیه شده شهرهای اطراف تامین می شود.

وی به اصلاح فرایند تولید و ایجاد سیستم بازچرخانی آب در شرکت فولاد مبارکه اشاره کرد و افزود: فولاد مبارکه اولین کارخانه ای است که قبل از شروع فرایند تولیدخود، اقدام به احداث تصفیه خانه پساب صنعتی کرد.

نخعی با اشاره به پیشتازی فولاد مبارکه در بازچرخانی آب در بین فولادسازان جهان اظهار کرد: مقدار سهم مصرف آب در کشور ۹۶.۳۷ میلیارد مترمکعب در سال است که در این میان کشاورزی سهم ۸۸.۸۳ درصد مصرف آب را دارد و مصرف شرب عمومی با ۸.۳۳ درصد و مصرف آب در بخش صنعت ۲.۷۴ درصد است.

وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه همزمان افزایش تولید را با کاهش مصرف آب پیش برده است، افزود: فولاد مبارکه با راه اندازی پروژه های بازچرخانی پساب های صنعتی در بین کشورهای جهان پایین ترین سرانه مصرف آب را دارد و با گسترش تصفیه خانه ها و جمع آوری پسابهای فاضلاب شهرهای مجاور مقدار آب مصرفی فولاد مبارکه به حداقل ممکن رسیده است.

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به اینکه شرکت فولاد مبارکه طبق قرارداد می تواند ۴۰ میلیون مترمکعب آب دریافت کند، گفت: با استفاده از بازچرخانی و استفاده از پساب شرکت فولاد مبارکه ۲۰ میلیون مترمکعب از سهم خود را دریافت می کند.

نخعی تصریح کرد: در خشکسالی سال ۱۳۹۷، شرکت فولادمبارکه با کاهش تولید، میزان آب مورد نیاز خود را به ۱۴ میلیون مترمکعب از سهم ۴۰ میلیون مترمکعبی خود کاهش داد.

وی خاطر نشان کرد: اگر اعتقاد واقعی داریم که آلودگی محیط زیست و مصرف آب تاثیر مستقیم بر سلامتی جامعه انسانی و بوم زیست دارد باید روند و رویه های سازگاری با محیط زیست در فولاد مبارکه و شرکت های زیرمجموعه از جمله فولاد سبا الگوی صنایع کشور و استان قرار گیرد تا شعار حفظ محیط زیست به منصه ظهور و عمل برسد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.