تاریخ انتشار : جمعه 15 اکتبر 2021 - 14:20
کد خبر : 49622

افزایش سهمیه سرانه آرد شهرستان ملایر از اواخر آبان ماه

افزایش سهمیه سرانه آرد شهرستان ملایر از اواخر آبان ماه

 مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان با افزایش سهمیه سرانه آرد شهرستان ملایر موافقت کرد و گفت: از پایان آبان ماه به ازای هر نفر در شهرستان ملایر ۸ کیلو و ۴۰۰ گرم سهمیه آرد در نظر می‌گیریم. مسعود بکائی روز جمعه ۲۳ مهر ماه در کارگروه آرد و نان در شهرستان ملایر

افزایش سهمیه سرانه آرد شهرستان ملایر از اواخر آبان ماه

 مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان با افزایش سهمیه سرانه آرد شهرستان ملایر موافقت کرد و گفت: از پایان آبان ماه به ازای هر نفر در شهرستان ملایر ۸ کیلو و ۴۰۰ گرم سهمیه آرد در نظر می‌گیریم.

مسعود بکائی روز جمعه ۲۳ مهر ماه در کارگروه آرد و نان در شهرستان ملایر با بیان اینکه این شهرستان از جمعیت شهری بیشتری نسبت به سایر شهرها برخوردار است، اظهار کرد: در شهرستان ملایر، جمعیت شهری بر جمعیت روستایی غالب بوده و سهمیه آرد این شهرستان از دیگر شهرها بیشتر است.

بکائی ادامه داد: قبلا متوسط سهمیه سرانه آرد در شهرستان ملایر ۱۱ کیلو به ازای هر نفر در ماه بود که بدلیل افزایش تعداد نانوایی ها، این سهمیه به تدریج کاهش یافت.

وی با اشاره به ۲۰ هزار نفر جمعیت روستایی این شهرستان که فاقد نانوایی هستند، گفت: اگر این جمعیت را نیز جزء افراد دارای نانوایی در نظر بگیریم، در شهرستان ملایر به ازای هر ۸۵۰ نفر یک نانوایی داریم در حالی که این نسبت در استان همدان به طور میانگین یک نانوایی به ازای هر ۹۳۰ نفر است.

بکائی از وجود ۳۳۱ نانوایی در شهرستان ملایر خبر داد و افزود: سهمیه توزیع آرد بر اساس سرشماری سال ۹۵ در نظر گرفته شده و سهم سرانه آرد هر نفر در شهرستان ملایر هشت کیلو و ۱۲۰ گرم(آرد آزاد) است.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان مطرح کرد: دولت سالانه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه نان پرداخت می‌کند و در سال جاری استان همدان، ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه آرد و نان پرداخت کرده است.

وی به واردات هشت میلیون تن گندم خارجی اشاره کرد که با وضعیت تحریم‌ها دشوار شده است و ادامه داد: طی دو سال اخیر، خشکسالی سبب افزایش قیمت برنج و حذف و یا کاهش مصرف آن از سبد غذایی مردم و افزایش تقاضا برای نان شده است.

وی با بیان اینکه سهمیه توزیعی آرد شهرستان ازدو هزار و ۲۱۰ تن در ماه بهدو هزار و ۳۹۲ تن رسیده است، تصریح کرد: اخیرا سه نانوایی جدید در شهرستان احیا شدند که علاوه بر در نظر گرفتن سهمیه آنان، سهمیه‌ای برای نانوایی‌هایی در مراکز پر جمعیت شهر یا بعنوان تشویقی در نظر می‌گیریم.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان از اعلام نرخ جدید نان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با تعیین نرخ جدید نان، بسیاری از تخلفات نانوایی‌ها از جمله عرضه خارج از شبکه آرد، کم فروشی و تعطیلی غیر مجاز برخی نانوایی‌ها کاهش می‌یابد.

بکائی با بیان اینکه در فصل برداشت محصولات کشاورزی می‌توان به طور موقت سهمیه آرد شهرستان را افزایش داد، اظهار کرد: سهمیه آرد تعاونی‌های روستایی از ۱۰۰ تن در گذشته، امروز به ۷۷ تن کاهش یافته است و این میزان به سهمیه شهرها اضافه شده است.

وی با بیان اینکه می‌توانیم در شهرستان‌هایی که قدرت خرید مردم پایین است، سهمیه آرد آزادپز را به یارانه‌ای تبدیل کنیم، گفت: همچنین آمادگی داریم که سهمیه آرد تمامی روستاها را به یارانه‌ای کامل تبدیل کنیم.

بکائی به افزایش بیش از حد تعداد نانوایی‌ها در چند سال اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: از سال ۹۹ تاکنون در استان همدان مجوز احداث حتی یک نانوایی جدید صادر نشده است.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان با افزایش سهمیه سرانه آرد شهرستان ملایر موافقت کرد و افزود: از پایان آبان ماه هشت کیلو و ۴۰۰ گرم سهم آرد به ازای هر نفر در شهرستان ملایر در نظر می گیریم. افزایش سهمیه به هشت کیلو و ۵۰۰ گرم نیز باید با موافقت استانداری و اداره صنعت، معدن و تجارت استان همدان و در بخش‌های خانه پزی روستایی صورت گیرد.

وی به ضعیف بودن گندم استان همدان و کیفیت پایین آرد در استان اشاره و بیان کرد: برای جبران این مسئله در سه ماهه اخیر هفت هزار تن گندم خارجی وارد کردیم و در حال حاضر نیز مجوز واردات دو هزار تن گندم خارجی برای اختلاط با گندم داخلی، گرفته شده است.

بکائی ادامه داد: کیفیت گندم، ۷۰ درصد کیفیت آرد را تعیین می‌کند و عواملی از جمله افزودنی‌های مجاز و مهارت نانوا نیز در کیفیت آرد و نان تولیدی موثر است.

وی با بیان اینکه خرید گندم در استان همدان و هر استان دیگری کیفی نیست، افزود: برنامه‌های وزرات جهاد کشاورزی برای تولید گندم بجای کمیت بر اساس کیفیت است و جهاد کشاورزی باید برای افزایش کیفیت آرد برنامه ریزی کند.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان با باز شدن سامانه خرید آرد یارانه‌ای به مدت ۳۰ دقیقه زودتر برای شهرهای ملایر و نهاوند موافقت کرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه کمبود سهمیه آرد شهرستان را یکی از مهمترین مشکلات حوزه آرد و نان دانست و اظهار کرد: سهمیه سرانه آرد شهرستان ملایر از استان کمتر است و بسیاری از نانوایی‌ها سهمیه آرد ندارند.

دکتر هادی بیگی نژاد خواستار افزایش سهمیه آرد ملایر به اندازه میانگین استانی شد و گفت: کیفیت پایین آرد و مشکلات توزیع دو مشکل مهم دیگر است و نانوایی‌ها از توزیع آرد گله‌مند هستند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر نیز ضمن ابراز گلایه از روند توزیع آرد بی کیفیت شهرستان، کاهش کیفیت نان، پایین بودن سرانه آرد به نسبت جمعیت شهرستان و نحوه عملکرد شرکت توزیع کننده آرد، گفت: یکی از دلایل تخلف نانوایی‌ها، چند برابر شدن قیمت مواد اولیه، هزینه بیمه و مزد کارگر است و بدلیل ثابت بودن قیمت نان، برای نانوا صرفه اقتصادی ندارد.

قدرت الله ولدی خواستار تعیین تکلیف نرخ نان شد و افزود: شرایط اقتصادی مردم سخت شده اما خوشبختانه دولت به سمتی حرکت می‌کند که این شرایط را برای مردم آسان‌تر کند.

ولدی یادآور شد: سزاوار نیست شرایطی فراهم شود اصنافی که در شرایط کرونا کمک حال ما بودند، به سمت تخلف بروند.

رئیس اتحادیه خبازان شهرستان ملایر نیز در این جلسه نرخ نان و نداشتن صرفه اقتصادی برای نانواها را دو مشکل اصلی این صنف برشمرد و تصریح کرد: قیمت مایه خمیر طی دو روز گذشته ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و هر نرخی به ما بدهند باز هم ضرر می‌کنیم.

محمد صفر حسینی افزایش سرسام آور قیمت مواد اولیه و نارضایتی نانواها، کیفیت پایین آرد و مشکلات حمل و نقل و توزیع آرد را از دیگر مشکلات صنف خبازان برشمرد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ملایر نیز کیفیت پایین آرد را یکی از بزرگ ترین مشکلات این صنف دانست و گفت: کارخانه جات برای تولید آرد با کیفیت‌تر دست به دامان دلال‌ها می‌شوند.

کامران زنگنه به فعالیت‌های اقتصادی شهرستان ملایر اشاره و مطرح کرد: ملایر شهر مسافر پذیری است همچنین در ماه‌هایی از سال از شهرهای اطراف کارگر جذب می‌کند پس سرانه آرد ملایر با شهرهایی مانند رزن و بهار باید متفاوت باشد.

زنگنه همچنین خواستار تغییر شرکت حمل و نقل آرد شد و افزود: تاخیر در توزیع آرد سبب انواع تخلفات در صنف نانوایان شده و تغییر شرکت حمل و نقل می‌تواند تا حد زیادی این مشکلات را برطرف کند.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.