تاریخ انتشار : شنبه 2 اکتبر 2021 - 20:58
کد خبر : 18250

القاعده نماینده رسمی عربستان در یمن/ حمایت ترکیه از حزب اخوانی “الاصلاح” در جبهه مأرب

القاعده نماینده رسمی عربستان در یمن/ حمایت ترکیه از حزب اخوانی “الاصلاح” در جبهه مأرب

اطلاعات حاکی از آن است که تشکیلات تروریستی القاعده به نماینده رسمی عربستان در یمن تبدیل شده است و ترکیه از حزب الاصلاح در استان مأرب حمایت می‌کند.  به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، تشکیلات القاعده بدون تردید نماینده عملیات عربستان در جذب نیرو به نفع جبهه‌های درگیری در اطراف شهر مأرب شده است زیرا

القاعده نماینده رسمی عربستان در یمن/ حمایت ترکیه از حزب اخوانی "الاصلاح" در جبهه مأرب

اطلاعات حاکی از آن است که تشکیلات تروریستی القاعده به نماینده رسمی عربستان در یمن تبدیل شده است و ترکیه از حزب الاصلاح در استان مأرب حمایت می‌کند.

 به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، تشکیلات القاعده بدون تردید نماینده عملیات عربستان در جذب نیرو به نفع جبهه‌های درگیری در اطراف شهر مأرب شده است زیرا اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که اخیرا ماموریت تامین امنیت سواحل استان ابین به القاعده واگذار شده است تا نظامیان از خارج از یمن را تحویل گرفته و اسکان دهد و سپس از طریق پایگاه باقیمانده خود در استان البیضا آنها را به استان مأرب منتقل کند؛ طرحی که در آن ترکیه با تسهیل ورود این نظامیان و سلاح آنها به صورت نامحسوس نقش حامی در پشت صحنه را بازی می‌کند؛ اقدامی که به نظر می‌رسد گامی دیگر برای اصلاح روابط ترکیه با عربستان است و از طرفی هم حمایت از تلاش‌های متحدان حزب “الاصلاح” محسوب می‌شود که در آستانه از دست دادن مهمترین پایگاه‌های خود در شمال یمن هستند.

دیگر دخالت ترکیه در درگیری‌های یمن از حیطه گمانه زنی‌ها خارج شده زیرا بسیاری از علائم موجود نشان می‌دهند که نقش ترکیه در حمایت از شبه نظامیان الاصلاح در حال افزایش است. آنکارا سه سال پیش با شعار “اقدام انسانی” وارد یمن شد و این اقدام انسانی از نقشه سیطره حزب الاصلاح در استان‌های تعز، مأرب و شبوه فراتر نرفت و به صورت غیر مستقیم خدمات لجستیک بسیاری به شبه نظامیان حزب الاصلاح ارائه کرد و بعد هم این نقش خود را توسعه داد و با تامین بودجه توسط قطر بازوی نظامی حامی این شبه نظامیان را حدود یک سال پیش تاسیس کرد. ترکیه این اقدام را پس از شکست در تاسیس بازوی نظامی مشابه در استان شبوه در شرق یمن در پی سقوط این استان تحت کنترل الاصلاح در اوت ۲۰۱۹ اجرایی کرد. همچنین آموزش ده‌ها تن از فرماندهان حزب در پایگاه‌های نظامی ترکیه در خارج از یمن را برعهده گرفت، فرماندهانی که نقش اطلاعاتی آنها در استان شبوه همچنان مشهود است؛ استانی که در آستانه تبدیل شدن به پایگاهی جایگزین برای الاصلاح در صورت سقوط مأرب است.

حزب الاصلاح طی ماه‌های گذشته توانست امنیت مناطق ساحلی وسیعی در ناحیه رضوم واقع در سواحل دریای عرب را با همکاری لجستیک ترکیه برقرار کند و همزمان بدون هیچ گونه دستورالعملی از سوی وزارت دفاع دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن در یکی از مهمترین گذرگاههای قاچاق دریایی، اردوگاه دفاع نظامی تاسیس کرد؛ گذرگاهی که الاصلاح چندین دهه است از آن برای قاچاق مشتقات نفتی و سلاح از خارج استفاده می‌کند.

با وجود مخالفت دولت هادی با تحرکات الاصلاح در سواحل شبوه و نیز افزایش اتهامات گروه‌های حامی امارات علیه الاصلاح در مورد دریافت تسلیحات ترکیه از طریق بندر قنا؛ تحت کنترل این حزب و درخواستش از ائتلاف عربی برای اجرای توافق ریاض که بر خارج کردن شبه نظامیان الاصلاح از شبوه، ابین و وادی حضرموت تصریح دارد اما حزب الاصلاح اواسط ماه میلادی گذشته حضور نظامی خود را در سواحل شبوه تقویت کرد تا برای مقابله با هرگونه حمله احتمالی از سوی شبه نظامیان متحد امارات آماده باشد.

تامین امنیت سواحل شبوه از سوی حزب الاصلاح در ماه‌های اخیر ضمن هماهنگی با ترکیه صورت گرفت تا امنیت ورود کشتی‌های تجاری ترکیه حفظ شود که غالبا برای حمل محموله‌های سلاح این کشور مثل تک تیراندازها و سلاح‌های نیمه سنگین استفاده می‌شود؛ سلاح‌هایی که مورد استفاده شبه نظامیان الاصلاح در جبهه‌های درگیری در تعز و مأرب است.

اما نقش ترکیه در یمن مخصوصا پس از بهبودی روابط میان آنکارا و ریاض در ماه میلادی گذشته و اعلام تشکیلات تروریستی متحد ترکیه در سوریه برای آماده باش برای جنگ در یمن در “دفاع” از مأرب افزایش یافت تا بدین ترتیب طرح به استان ابین در غرب شهر عدن منتقل شود؛ جایی که ماموریت تامین امنیت ورود کشتی‌ها و انتقال عناصر تروریستی مورد نظر که قرار است از طریق ترکیه و با هماهنگی عربستان از سوریه وارد شوند به القاعده واگذار شده است.

اطلاعات نشان می‌دهد که القاعده به دنبال حمایت و تامین بودجه سعودی‌ها در تعدادی از نواحی نزدیک به ساحل استان ابین است و رهبری ائتلاف عربی در شهر عدن “سرکرده القاعده” را مامور تامین امنیت ورود کشتی‌های ناشناس کرده است که حامل نظامیانی خواهد بود که همراه با سلاح‌هایشان از سوریه و دیگر کشورها می‌آیند. همچنین او مامور تامین امنیت جاده ساحلی ما بین دو استان شبوه و ابین و اسکان این نظامیان و سپس رساندن آنها به جبهه‌های مأرب است.

طرح جدید که القاعده در آستانه پایان اجرای آن در استان ابین به فرماندهی سالم الشنعا، امیر این تشکیلات در ابین است، از دو هفته پیش با همکاری با شبه نظامیان الاصلاح و با نظارت مستقیم عربستان در ابین شروع شده است چرا که نیروهای القاعده هفته پیش عملیات استقرار مجدد در مناطق گسترده نزدیک ساحل را اجرایی کردند.

منابع آگاه گزارش دادند که القاعده حضور نیروهای خود را در اردوگاه الخیاله وابسته به خود در المحفد، وادی حمرا، مناطق یحمس، “خبر المراقشه” مابین الوضیع و ساحل احور و نیز منطقه موجان در ناحیه الوضیع افزایش داده است.

این منابع می‌گویند، پس از سقوط منطقه یکلا در ناحیه ولد ربیع در استان ابین تحت کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی اوایل ماه اوت، نیروهای القاعده به شکل علنی تردد دارند و در جاده‌های اصلی چه به سمت اردوگاه‌های وابسته به الاصلاح مثل اردوگاه عکد یا از اردوگاه‌های دولت هادی به سمت کوه‌های مودیه، المحفد، لودر و الصومعه که آخرین پایگاه‌های القاعده در استان البیضا است، آزادانه در ترددند.

القاعده طی هفته گذشته و در چارچوب انجام ماموریت خود در تامین امنیت وصول سلاح و نظامیان به الصومعه و سپس مأرب، چندین حمله علیه ایست‌های بازرسی وابسته به شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب یمن؛ متحد امارات در ابین در پی مخالفت این شبه نظامیان با تخلیه ایست‌های بازرسی خود انجام داد و به گفته منابع مناطق مهم و استراتژیک را در دو ناحیه احور و الوضیع هدف گرفت. القاعده از جاده‌های متصل میان احور، المحفد، مودیه، لودر و ساحل استفاده می‌کند که همگی آنها در شرق ناحیه الوضیع هستند.

تحرکات القاعده در سواحل ابین و نواحی احور، الوضیع و مودیه نگرانی شورای انتقالی را موجب شده است و این شورا در روزهای اخیر به تمامی شبه نظامیان خود دستور داده در آماده باش کامل قرار داشته باشند.

این شورا همچنین نسبت به تحرکات مشکوک القاعده هشدار داد و در نشست امنیتی که روز شنبه در شهر عدن برگزار کرد، حزب الاصلاح را به تسهیل فعالیت تشکیلات تروریستی با هدف کنترل بر مناطق حساس در امتداد دو استان ابین و شبوه از سویی و وادی حضرموت از سوی دیگر متهم کرد. اما همین شورا پس از کشته شدن ۱۴ تن از نیروهای خود به دست القاعده، روز چهارشنبه تحت فشار عربستان تامین امنیت شهر احور را به نیروهای متحد هادی واگذار کرد؛ اقدامی که حامیان شورای انتقالی را که شورا به خیانت در حق خون کشته شدگان و نیز اجرای دستورات عربستان به نفع تشکیلات تروریستی متهم کردند، عصبانی کرد.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.