کد خبر : 64734
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 مهر 1400 - 23:29

امینیان: تشکیل رژیم جعلی اسرائیل، به تنش و بحرانی جهانی بدل شده است

امینیان: تشکیل رژیم جعلی اسرائیل، به تنش و بحرانی جهانی بدل شده است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: تشکیل رژیم جعلی اسرائیل در منطقه فلسطین و اشغال این سرزمین و همچنین انتقال یهودیان از سراسر جهان به این منطقه، به تنش و بحران نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در جهان تبدیل شد. به گزارش ایسنا، بهادر امینیان در آستانه فرارسیدن روز قدس، در وبینار «قدس

امینیان: تشکیل رژیم جعلی اسرائیل، به تنش و بحرانی جهانی بدل شده است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: تشکیل رژیم جعلی اسرائیل در منطقه فلسطین و اشغال این سرزمین و همچنین انتقال یهودیان از سراسر جهان به این منطقه، به تنش و بحران نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در جهان تبدیل شد.

به گزارش ایسنا، بهادر امینیان در آستانه فرارسیدن روز قدس، در وبینار «قدس شریف، محور همگرایی و وحدت جهان اسلام» گفت: جهان اسلام در طول قرن‌های گذشته شاهد تحولات منفی گسترده‌ای بوده که مانع تحول و تکامل طبیعی کشورها و جوامع اسلام شده است. فرو پاشی نظام عثمانی و آمدن قدرت‌های بیگانه به ویژه استعمارگران، سیر طبیعی تحولات و تکامل را در جوامع اسلامی با خلل و مانع رو برو کرد و همچنین مشکلات زیادی را خلق کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با بیان اینکه کشورهای غربی و استعمارگر، با توجه به سیاست‌های‌شان تلاش کردند که مناطق تحت اداره مسلمانان را به گونه‌ای تحت کنترل خود درآورند که برای خودشان مانعی ایجاد نشود، گفت: کشف منابع جدید در این مناطق از سرزمین‌های اسلامی در مرکز توجه و اولویت قدرت‌های بزرگ جهان قرار داشت و از این جهت در طول چند دهه گذشته همیشه این مناطق مرکز تحولات و بحران‌ها و در صدر توجه امنیتی و حتی سیاسی و اقتصادی جهان بوده و همواره مورد منازعه و کشمکش قرار داشته است.

امینیان در مورد حضور آمریکا در منطقه گفت: طی چند سال اخیر آمریکایی‌ها مستقیماً در کشورهای اسلامی لشکرکشی کردند و مناطقی را تحت کنترل در آوردند که خود این مسئله باعث بحران‌های زیاد شد.

وی با اشاره به تأسیس اسرائیل در قرن بیستم، گفت: تشکیل رژیم جعلی اسرائیل در منطقه فلسطین و اشغال این سرزمین و همچنین انتقال یهودیان از سراسر جهان به این منطقه، به تنش و بحران نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در جهان تبدیل شد.

سفیر ایران در افغانستان گفت: در اثر اشغال فلسطین چندین جنگ بزرگ صورت گرفت و همینطور مقاومت ملی مردم فلسطین برای رهایی از اشغال تاکنون ادامه داشته و چون کشورهای قدرت مند جهان از این یهودیان ناخواسته و غیر طبیعی حمایت می‌کردند و از طرف دیگر دولت‌های حاکم غیر ملی در جهان اسلام هیچگاه همکاری جدی با جریان‌های مقاومت نکردند و حتی گاهی مانع اتحاد حول یک محور واحد شدند قضیه فلسطین را دوامدار کرد.

امینیان افزود: سرزمینهای فلسطین در حالی از دست رفت که حتی سازمان کشورهای اسلامی که در حقیقت به هدف حمایت از مردم فلسطین تشکیل شده بود عملاً از این هدف اعلامی دور شد و بسیاری از کشورهای اسلامی فقط از عنوان فلسطین بهره برداری کردند و تنها شعار مقابله با اسرائیل را می‌دادند و در نهایت همین شعارها و عنوان‌ها را نیز کنار گذاشتند و با اسرائیل ارتباط برقرار کردند و این رژیم اشغالگر را به رسیمت شناختند.

سفیر ایران در افغانستان با استناد به اصول روابط بین الملل گفت: آنچه که در منطقه اتفاق افتاد، انحراف در شکل گیری وحدت و هویت اسلامی بود و به همین دلیل که این مناطق تکامل طبیعی نداشتند با بحرانهای اجتماعی از جمله بحران مشروعیت و هویت روبرو شدند و نفوذ در این مناطق نهادینه شد و این کشورها کماکان آبستن بحران‌ها و مشکلات و تنشها هستند.

امینیان ادامه داد: از طرفی هم دخالت قدرت‌های خارجی چه بطور بازی‌های امنیتی، اطلاعاتی، سیاسی و حتی به صورت اعزام نیروی نظامی متاسفانه بر ابعاد بحران منطقه به شدت افزوده است و امروز در قرن بیست و یک ما شاهد هستیم که بسیار از کشورهای اسلامی با معضل جدی رو برو هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان همچنان اظهار داشت: حضور نزدیک به دو دهه آمریکا در منطقه بحرانهایی را اضافه کرده و امروز نیز با خروج آنها مشکلات زیادی که اینجا وجود داشت سر باز کرده و افزون بر آن فساد نهادینه شده، اختلافات قومی، ضعف دولت مرکزی و قوه های امنیتی، همه اینها یک میراث بود که آمریکا در این منطقه به جا گذاشت.

وی در پایان نسبت به «وحدت مسلمانان» ابراز امیدواری کرد و گفت: وحدت مسلمانان و بازگشت به هویت اسلامی باعث می‌شود که مشکلات منطقه رفع گردد و راه حل بومی پیدا شود زیرا مردم کشورهای اسلامی هیچ راهی ندارند مگر اینکه روی پای خود بایستند و با اتکای به داشته‌های بومی خود مشکلات را حل کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

معرفی رضا بهرام توسط آپ سانگ