تاریخ انتشار : سه شنبه 30 فروردین 1401 - 10:46
کد خبر : 196892

ایلان ماسک: هر دقیقه تفکر من ۱ میلیون دلار درآمدزایی دارد

ایلان ماسک: هر دقیقه تفکر من ۱ میلیون دلار درآمدزایی دارد

“ایلان ماسک” ثروتمندترین فرد حال حاضر جهان و کارآفرین برتر و موسس شرکت‌های بزرگ “تسلا” و “اسپیس‌ایکس” در یک مصاحبه جدید به بیان نکات قابل توجهی پرداخته است.  “ایلان ماسک” این کارآفرین متولد آفریقای جنوبی می‌گوید برای شرکت تولید کننده وسایل نقلیه الکتریکی “تسلا” و شرکت حمل و نقل هوافضایی “اسپیس‌ایکس” بسیار متفکرانه کار می‌کند.

ایلان ماسک: هر دقیقه تفکر من ۱ میلیون دلار درآمدزایی دارد

“ایلان ماسک” ثروتمندترین فرد حال حاضر جهان و کارآفرین برتر و موسس شرکت‌های بزرگ “تسلا” و “اسپیس‌ایکس” در یک مصاحبه جدید به بیان نکات قابل توجهی پرداخته است.

 “ایلان ماسک” این کارآفرین متولد آفریقای جنوبی می‌گوید برای شرکت تولید کننده وسایل نقلیه الکتریکی “تسلا” و شرکت حمل و نقل هوافضایی “اسپیس‌ایکس” بسیار متفکرانه کار می‌کند.

به عنوان مثال، وی یک جلسه ۳۰ دقیقه‌ای را به یاد می‌آورد که در آن درآمد شرکتش را ۱۰۰ میلیون دلار بهبود بخشیده است.

وی در مصاحبه‌ای جدید با “کریس اندرسون” رئیس موسسه “TED” گفت: چیزی که خوابیدن را سخت می‌کند این است که هر ساعت یا حتی هر دقیقه خوب فکر کردن در مورد “تسلا” و “اسپیس‌ایکس” تأثیر زیادی بر این شرکت‌ها دارد که من واقعاً سعی می‌کنم تا آنجا که ممکن است، اساساً تا حد امکان تفکر کنم.

وی افزود: تسلا در حال رسیدن به نقطه‌ای است یا احتمالاً اواخر امسال به نقطه‌ای می‌رسد که هر دقیقه تفکر خوب و با کیفیت بالا، یک میلیون دلار بر آن تأثیر دارد که دیوانه‌کننده است. اگر تسلا دو میلیارد دلار در هفته درآمد داشته باشد، روزی ۳۰۰ میلیون دلار می‌شود. مثال‌های زیادی وجود دارد، مثلا من توانستم در یک جلسه نیم ساعته ۱۰۰ میلیون دلار نتیجه مالی شرکت را بهبود ببخشم.

“ماسک” که قصد دارد تا سال ۲۰۲۹ یک ماموریت سرنشین‌دار را به مریخ بفرستد، در این مصاحبه در مورد چشم انداز خود برای بشریت و آینده نیز صحبت کرده است.

او می‌گوید: من واقعاً می‌خواهم مطمئن شوم که آینده خوبی در انتظار بشریت باشد و ما در مسیری برای درک ماهیت جهان، معنای زندگی، چرایی اینجا بودن و چگونه به اینجا رسیدیم، هستیم و برای درک ماهیت جهان و همه این سؤالات اساسی، باید دامنه و مقیاس آگاهی‌مان را گسترش دهیم.

وی همچنین در مورد فناوری بزرگ بعدی که می‌تواند متحول کننده باشد، صحبت کرد.

“ماسک” می‌گوید: احتمالا تا سال ۲۰۵۰ یک ربات انسان‌نما در هر خانه‌ای وجود خواهد داشت. مردم نمی‌دانند که ربات‌های انسان‌نما فناوری بزرگ بعدی خواهند بود.

وی در بخشی از این مصاحبه جدید توضیح می‌دهد که چگونه توسعه فناوری کاملا خودران تسلا به زمینه رباتیک منتقل می‌شود و چگونه بیشتر خانه‌ها احتمالاً در آینده نه چندان دور دارای ربات‌های انسان‌نما خواهند بود.

احتمالا تا سال ۲۰۵۰ یک ربات انسان‌نما در هر خانه‌ای وجود خواهد داشت.

مردم نمی‌دانند که ربات‌های انسان‌نما فناوری بزرگ بعدی خواهند بود.

وی می‌گوید، اکثر خانه‌ها تا سال ۲۰۵۰ دارای یک ربات خانگی خواهند بود، اگرچه بهبود هوش مصنوعی همچنان مانع اصلی است.

“ماسک” گفت: مدتی طول کشید تا متوجه شدم برای حل مسائل فناوری خودران، شما واقعاً نیاز به حل مسائل هوش مصنوعی در دنیای واقعی دارید و در مرحله‌ای که شما مشکلات هوش مصنوعی را در دنیای واقعی برای یک ماشین که در واقع یک ربات روی چهار چرخ است، حل می‌کنید سپس می‌توانید آن را به یک ربات روی دو پا نیز تعمیم دهید.

“ماسک” این واقعیت را برجسته می‌کند که شرکت‌هایی مانند “بوستون داینامیکس”(Boston Dynamics) نشان داده‌اند که ساخت ربات‌های انسان‌نما قابل انجام است، اما ما هنوز کمی با ربات‌های دارای هوش مصنوعی پیشرفته که توانایی کمک در کارهای خانه را داشته باشند، فاصله داریم.

وی می‌گوید: چیزهایی که در حال حاضر کم داریم، هوش کافی برای این ربات‌ها است که بتواند در دنیای واقعی حرکت کنند و کارهای مفیدی را بدون دستور صریح انجام دهند.

وی افزود: این همان دو چیزی است که “تسلا” در آنها بسیار خوب است. بنابراین ما اساساً فقط نیاز داریم که محرک‌ها و حسگرهای تخصصی مورد نیاز یک ربات انسان‌نما را طراحی کنیم.

ایلان ماسک: هر دقیقه تفکر من ۱ میلیون دلار درآمدزایی دارد/ خانه شخصی ندارم!

انسان‌ها باید خطر هوش مصنوعی را کاهش دهند

“ماسک” هشدار می‌دهد که جهان باید سخت کار کند تا از یک سناریوی آخر الزمانی در مورد هوش مصنوعی جلوگیری کند. وی قبلاً گفته بود که شرکت دیگر او موسوم به “نورالینک”(Neuralink) که در زمینه توسعه هوش مصنوعی و ساخت ایمپلنت مغزی به عنوان یک رابط پیشرفته مغز-رایانه کار می‌کند، تا حدی برای پایه کاهش تهدیدات هوش مصنوعی تأسیس شده است.

جهان باید سخت کار کند تا از یک سناریوی

آخر الزمانی در مورد هوش مصنوعی جلوگیری کند.

“ماسک” در این مصاحبه توضیح می‌دهد که یک تراشه که نمی‌تواند از راه دور به‌روزرسانی شود، به حفظ ویژگی‌های ایمنی کمک می‌کند. به این معنی که مثلا هر کسی نتواند به یک ربات دستور توقف بدهد و ربات نیز کار خود را متوقف کند.

وی همچنین فکر می‌کند که باید یک آژانس نظارتی برای هوش مصنوعی وجود داشته باشد.

“ماسک” می‌گوید یک ربات انسان‌نمای پیشرفته ابتدا برای انجام کارهای خطرناک و کارهای خسته‌کننده‌ای که هیچ‌کس نمی‌خواهد انجام دهد، بکار گرفته می‌شود و سپس پیشرفته‌تر می‌شود و می‌تواند از مردم مراقبت کند، غذا بپزد و چمن‌زنی کند و به طور کلی وظایف خانگی را انجام دهد.

وقتی از “ماسک” در مورد جدول زمانی توسعه و استقرار چنین ربات‌هایی سوال شد، گفت: فکر می‌کنم امسال یک نمونه اولیه جالب خواهیم داشت. ممکن است سال آینده چیز مفیدی داشته باشیم، اما فکر می‌کنم حداقل ظرف دو سال آینده کاملاً محتمل باشد.

“ماسک” همچنین اشاره می‌کند که معتقد است هزینه یک ربات انسان‌نما به احتمال زیاد کمتر از یک خودرو خواهد بود، اگرچه قیمت آن در ابتدا و تا زمانی که تولید انبوه آن هزینه‌ها را کاهش دهد، بیشتر از خودرو خواهد بود. وی توضیح داد: سپس شاهد رشد سریع و سال به سال مفید بودن ربات‌های انسان‌نما و کاهش هزینه و افزایش تولید آنها خواهیم بود.

“ماسک” برای اولین بار ربات تسلا موسوم به “تسلا بات”(Tesla bot) را در مراسم “A.I. Day” این شرکت در ماه اوت سال گذشته معرفی کرد. این پروژه که اکنون “اپتیموس”(Optimus) نامیده می‌شود، نظرات بدبینانه‌ای را از سوی برخی برانگیخته است که تا حدی معطوف بر این واقعیت است که “ماسک” همیشه به اعلام ضرب‌الاجل‌های بیش از حد امیدوارکننده معروف است. به عنوان مثال، سال گذشته یک یادداشت درون سازمانی از شرکت “تسلا” به بیرون درز کرد که نشان می‌داد این شرکت تا رسیدن به استقلال سطح پنج بسیار دورتر از آن چیزی است که “ماسک” پیش از آن در بیانیه‌ای عمومی اعلام کرده بود.

“ماسک” که هفته گذشته پیشنهاد خیره کننده ۴۳ میلیارد دلاری را برای خرید توییتر ارائه کرد، خود را با ثروت شخصی افسانه‌ای ۲۵۱ میلیارد دلار به عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی کرده است.

وی می‌گوید: اگر من سالانه میلیاردها دلار در مسائل شخصی خرج کنم، بسیار مشکل‌ساز خواهد بود، اما اینطور نیست. در واقع من در حال حاضر حتی خانه هم ندارم. من به معنای واقعی کلمه در خانه دوستانم می‌مانم. من قایق تفریحی ندارم، مرخصی نمی‌روم، بنابراین اینطور نیست که مخارج شخصی من زیاد باشد.

ماسک افزود: تنها استثنا، هواپیما است، اما اگر از هواپیما استفاده نکنم، وقت کمتری برای کار دارم.

در مجموع، وجهه کاری و شخصیت عمومی “ایلان ماسک”، او را به عنوان شخصیتی دوگانه در افکار عمومی بدل کرده است، به طوری که برخی از او به عنوان یکی از بزرگترین مخترعان جهان دفاع می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند که او فقط یک خودتبلیغ‌کننده و از خود متشکر تمام عیار است.

البته کارهای انجام شده و در حال انجام توسط شرکت‌های “اسپیس‌ایکس” و “تسلا” را می‌توان با برچسب “انسان دوستانه” معرفی کرد، چرا که “تسلا” در حال سرعت بخشیدن به توسعه انرژی پایدار است و “اسپیس‌ایکس” نیز برای تضمین بقای طولانی مدت بشریت تلاش می‌کند.

از دیگر نکات این مصاحبه می‌توان به موضوعات جالبی از جمله خوابیدن “ماسک” روی کف کارخانه تسلا برای نشان دادن همبستگی با کارمندانش و توضیح شاهکار چشمگیر “اسپیس‌ایکس” برای ساخت موشک “استارشیپ”(Starship) که اولین وسیله پرتابی کاملا قابل استفاده مجدد در تاریخ خواهد بود که قرار است انسان را به مریخ ببرد، اشاره کرد.

 

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn