کد خبر : 31460
تاریخ انتشار : جمعه 16 مهر 1400 - 23:44

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از چهار سایت هسته‌ای کشور

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از چهار سایت هسته‌ای کشور

ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با ایسنا از بازدید تعدادی از نمایندگان مجلس از چهار سایت هسته‌ای کشورمان در اصفهان، نطنز، خنداب و فردو خبر داد و گفت: به منظور نظارت میدانی مجلس بر روند اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، دوازده نماینده از کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی، از چهار سایت هسته‌ای کشورمان

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از چهار سایت هسته‌ای کشور

ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با ایسنا از بازدید تعدادی از نمایندگان مجلس از چهار سایت هسته‌ای کشورمان در اصفهان، نطنز، خنداب و فردو خبر داد و گفت: به منظور نظارت میدانی مجلس بر روند اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، دوازده نماینده از کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی، از چهار سایت هسته‌ای کشورمان بازدید کردند.

ابوالفضل عمویی در گفت‌وگو با ایسنا، از بازدید چند نماینده مجلس از چهار سایت هسته‌ای کشورمان در اصفهان، نطنز، خنداب و فردو خبر داد و گفت: به منظور نظارت میدانی مجلس شورای اسلامی بر روند اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، روز چهارشنبه و پنجشنبه، ۱۲ نفر از نمایندگان مجلس، عمدتا از کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی، از چهار سایت هسته‌ای کشورمان بازدید کردند.

وی همچنین از بازدید نمایندگان حاضر در سایت اصفهان از واحدهای تولید میله‌ها و صفحه‌های سوخت خبر داد و اظهار کرد: همچنین در سایت اصفهان روند رو به تکمیل کارخانه اورانیوم فلزی مشاهده شد. در ماده چهارم قانون اقدام راهبردی برای تکمیل این کارخانه ۵ ماه زمان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: در بازدید از مجتمع شهید احمدی روشن در نطنز مشاهده شد که در اجرای ماده ۳ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم، هزار سانتریفیوژ IR۲m اخیرا در این سایت نصب شده است. همچنین یک زنجیره ۱۶۴ تایی از سانتریفوژهای نسل ۶ در مهلت ۳ ماهه قانونی، در سایت نطنز نصب شده است. کارشناسان پرتلاش سازمان انرژی اتمی کشورمان در سایت نطنز، به منظور افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده مورد نیاز کشور، دو زنجیره از سانتریفیوژهای IR۴ را در سایت نطنز در تولید اورنیوم غنی شده مورد بهره برداری قرار داده‌اند.

عمویی افزود: در بازدید از سایت فردو مشاهده کردیم که روند تولید اورنیوم غنی شده ۲۰ درصد، طبق ماده ۱ قانون، در ۶ زنجیره سانتریفیوژهای نسل اول IR۱ با دقت جریان دارد. نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس همچنین از روند بهینه سازی راکتور خنداب اراک هم بازدید کردند. تکمیل بهینه سازی این راکتور که خواسته نمایندگان ملت در ماده ۵ قانون اقدام راهبردی بوده و با سرعت خوبی پیش می‌رود. در نظارت میدانی از این چهار سایت هسته‌ای روشن بود که صنعت هسته‌ای کشورمان بالنده و پویاست و جوانان دانشمند ایرانی با همت عالی خود در حال پیشبرد علم و فناوری ایران هستند. سازمان انرژی اتمی هم گام های اساسی در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها برداشته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و انرژی برای نظارت مستمر خود بر اجرای قانون و پیگیری سایر تکالیف قانونی در تهران نیز جلساتی را با مدیران سازمان انرژی اتمی برگزار خواهند کرد و گزارش دقیقی از اقدامات صورت گرفته به مجلس شورای ارائه خواهند داد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.