تاریخ انتشار : شنبه 24 مهر 1400 - 22:59
کد خبر : 53761

بازگشت ۳۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی به مالکیت دولت در قزوین

بازگشت ۳۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی به مالکیت دولت در قزوین

عکس: آرشیو ایسنا/قزوین با پیگیری دستگاه قضایی، ۳۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان قزوین به مالکیت دولت بازگشت. پیرو اعتراض ۸ نفر از مالکین صاحب نسق در محمدآباد استان قزوین به رأی سال ۱۳۷۰ هیئت حل اختلاف اراضی ماده ۵۶ قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور بعد از صدور آرای متعدد،  درنهایت شعبه اول

بازگشت ۳۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی به مالکیت دولت در قزوین
عکس: آرشیو

ایسنا/قزوین با پیگیری دستگاه قضایی، ۳۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان قزوین به مالکیت دولت بازگشت.

پیرو اعتراض ۸ نفر از مالکین صاحب نسق در محمدآباد استان قزوین به رأی سال ۱۳۷۰ هیئت حل اختلاف اراضی ماده ۵۶ قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور بعد از صدور آرای متعدد،  درنهایت شعبه اول دادگاه عمومی حقوقی بویین‌زهرا حکم به نقض رأی هیئت صادر و حدود ۴۵۰۰ هکتار از اراضی را جزو مستثنیات اعلام کرد.

سازمان منابع طبیعی با این استدلال که میزان اراضی مورد استثنا قریب به ۱۵۰۰ هکتار است به رأی صادره اعتراض، اما با توجه به اینکه اعتراض خارج از موعد مقرر قانونی بوده مرجع تجدیدنظر آن را رد و این سازمان تقاضای اعاده دادرسی از دیوان عالی کشور نمود که این مرجع اعتراض منابع طبیعی را خلاف بیّن شرع دانست و رأی به رد آن صادر کرد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، با توجه به پیگیری زارعین در اجرای حکم و اصرار منابع طبیعی بر عدم مالکیت زارعین صاحب نسق بر تمامی ۴۵۰۰ هکتار اراضی مورد اشاره، رئیس‌کل دادگستری به جهت کشف حقیقت و صیانت از بیت‌المال اعضای هیئت کارشناسی سال ۷۷ را شناسایی و هیئت مذکور در معیت رئیس دادگستری شهرستان بوئین‌زهرا از محل بازدید کردند.

با توجه به نظریه و نقشه قبلی تهیه شده توسط هیئت بررسی و میزان دقیق سهم زارعین با توجه به این که مالکیت آنان از مالک اصلی براساس قانون اصلاحات ارضی سرچشمه می‌گیرد، در نهایت این نتیجه حاصل می‌شود که نظریه هیئت در قسمت مورد اعتراض صرفاً در خصوص ۴۷۷ هکتار تعرفه شده در پرونده می‌باشد و تسرّی به کل پلاک ندارد.

پس از وصول نظریه مذکور با بررسی پرونده و اسناد و مدارک ارائه شده طرفین و توجه به مقررات قانونی از ریاست قوه قضاییه درخواست اعمال تبصره ۳ ماده ۴۷۷ ق.آد. ک را نسبت به آرای صادره محاکم بدوی، تجدیدنظر و شعبه دیوان عالی کشور می‌نماید که در نهایت جمعاً مستثنیات را ۱۳۷۷ هکتار اعلام و باقیمانده پلاک به میزان ۳۰۰۰ هکتار ملی باقی می‌ماند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn