کد خبر : 213799
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 بهمن 1401 - 9:41

بهترین نوع ارتودنسی دندان

بهترین نوع ارتودنسی دندان

بهترین نوع ارتودنسی دندان کدام است؟ قبل از اینکه بهترین روش را به شما معرفی کنیم، بهتر است کمی با انواع ارتودنسی آشنا شوید. با ما همراه باشید.   بخش مهمی از زیبایی انسان‌ها به انتخاب بهترین نوع ارتودنسی دندان برای اصلاح نحوه قرارگیری دندان‌ها و همین‌طور فک آن‌ها مربوط می‌شود. روش‌های مختلفی برای حل این مشکل

بهترین نوع ارتودنسی دندان کدام است؟ قبل از اینکه بهترین روش را به شما معرفی کنیم، بهتر است کمی با انواع ارتودنسی آشنا شوید. با ما همراه باشید.

 

بخش مهمی از زیبایی انسان‌ها به انتخاب بهترین نوع ارتودنسی دندان برای اصلاح نحوه قرارگیری دندان‌ها و همین‌طور فک آن‌ها مربوط می‌شود. روش‌های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد که هرکدام نتیجه متفاوتی را روی نظم دندان‌ها و ناهنجاری‌های فک خواهند گذاشت. ارتودنسی یکی از روش‌های حل این مشکل است که به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود.

بهترین نوع ارتودنسی دندان متناسب با نوع مشکل هر فرد متفاوت است. در صورتی که تنها هدف ایجاد نظم میان مروارید‌های سفید دندان باشد یکی از روش‌های ارتودنسی جواب می‌دهد و اگر رفع مشکلات مربوط به فک مدنظر باشد، روش‌های دیگر جوابگو خواهند بود. اگر در ذهنتان سؤال‌هایی مانند اینکه قیمت ارتودنسی چقدر است یا بهترین متخصص ارتودنسی در تهران چه کسی است، توصیه می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

 

بهترین نوع ارتودنسی دندان

 

چگونه بهترین روش ارتودنسی دندان انتخاب می‌شود؟

برای تشخیص بهترین نوع ارتودنسی دندان حتماً باید به یک متخصص و ارتودنتیست باتجربه مراجعه کنید تا او با معاینات لازم و بررسی نظم دندان‌ها و شرایط فک شما تشخیص دهد که کدام یک از روش‌های ارتودنسی انجام گیرد. ارتودنسی می‌تواند به سه شکل ثابت، متحرک و نامرئی انجام می‌شود که هرکدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و بر اساس وضعیت دهان و دندان‌های فرد صورت می‌گیرند. به طور کلی می‌توان گفت بهترین نوع ارتودنسی دندان، روشی است که با توجه به مشخصات بیمار، بهترین نتیجه را دهد و تمام مشکلات را در کم‌ترین زمان ممکن برطرف کند. همچنین یک ارتودنتیست خوب با در نظر گرفتن همه این پارامترها تلاش می‌کند تا قیمت ارتودنسی برای فرد مناسب باشد. در ادامه مطلب روش‌های مختلف ارتودنسی را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

ارتودنسی ثابت چیست و چه مزایایی دارد؟

در ارتودنسی ثابت از سیم و نگین‌های مخصوص برای جابه‌جایی دندان‌ها و قرارگیری آن‌ها در جای مناسب استفاده می‌کنند. همچنین در این روش با استفاده از کش‌های مخصوص مشکلاتی مانند زاویه تماس دندان‌ها و ناهنجاری‌های فک درمان می‌شود. فواید ارتودنسی ثابت عبارت‌اند از:

 • هزینه مناسب در مقایسه با دیگر روش‌های ارتودنسی
 • می‌توان آن را هم برای بزرگ‌سالان و هم برای کودکان انجام داد.
 • عملکرد بسیار خوبی دارد.
 • تنها وظیفه بیمار در ارتودنسی ثابت، رعایت بهداشت دهان و دندان است و نیاز به همکاری دیگری در طول درمان نیست.

 

ارتودنسی متحرک چیست و چه مزایایی دارد؟

در ارتودنسی متحرک عمل قالب‌گیری انجام می‌شود تا بی‌نظمی دندان‌ها مورد درمان قرار گیرند. از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متحرک بودن
 • می‌توان در صورت نیاز و هر زمان که بخواهید آن‌ها را خارج کنید.
 • هزینه کم‌تری در مقایسه با ارتودنسی نامرئی دارد.

 

ارتودنسی نامرئی چیست و چه مزایایی دارد؟

یکی از بهترین نوع ارتودنسی دندان، ارتودنسی نامرئی است که از جدیدترین روش‌های درمان ناهنجاری‌های دهان و دندان به حساب می‌آید. در این روش از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کنند و سپس قالب‌های شفافی را می‌سازند تا با قرار دادن آن روی دندان‌ها، بی‌نظمی‌ها درمان شود. از جمله مزیت‌های این روش عبارت‌اند از:

 • متحرک بودن
 • حفظ زیبایی دهان و دندان به دلیل نامرئی بودن
 • هر موقع که بخواهید می‌توانید آن را از دهان خارج کنید.

 

بهترین روش ارتودنسی در سنین بزرگ‌سالی

شاید برخی‌ها فکر کنند که با بالا رفتن سن به دلیل تکامل فک و دندان‌ها دیگر امکان ارتودنسی و نظم بخشیدن به این مرواریدهای سفید وجود نداشته باشد. از طرفی ناهنجاری‌های فک و دندان‌ها به دلیل تأثیری که بر زیبایی افراد می‌گذارد، می‌تواند باعث کاهش اعتماد‌ به نفس آن‌ها شود؛ اما پیشرفت علم در این زمینه باعث شده تا امکان انجام ارتودنسی برای بزرگ‌سالان نیز وجود داشته باشد. حتی به گونه‌ای که سایرین متوجه وجود دستگاه ارتودنسی در دهان آن‌ها نشوند.

علاوه بر این، اثربخشی سریع و قطعی، کوتاه بودن طول دوره درمان و قیمت ارتودنسی برای افراد با سنین بالا اهمیت زیادی دارد. از این رو متخصصان ارتودنسی معتقدند که بهترین نوع ارتودنسی دندان در این سنین، ارتودنسی ثابت است که به یکی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

 

۱-        ارتودنسی سرامیکی

از روش‌های رایج ارتودنسی برای بزرگ‌سالان، ارتودنسی سرامیکی است. در این روش ارتودنسی از براکت‌های شفاف و پلاستیکی استفاده می‌شود تا بعد از قرارگیری روی دندان‌ها باعث جلب‌توجه دیگران نشود. این برتری باعث شده تا هزینه بیشتری داشته باشد.

 

۲-      ارتودنسی لینگوال

در این روش براکت و سیم‌های ارتودنسی در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند تا افراد دیگر متوجه حضور آن‌ها در دهان شما نشوند. این روش در افرادی که دارای دندان‌های بلند هستند و دهان آن‌ها فضای کافی برای نصب کردن براکت‌ها را دارد، جواب می‌دهد.

 

۳-     ارتودنسی با استفاده از پلاک‌های شفاف

ارتودنسی با پلاک‌های شفاف از روش‌های رایج برای درمان ناهنجاری‌های فک در بزرگ‌سالان است. استفاده از الاینرها برای بزرگ‌سالانی مناسب خواهد بود که دارای لثه‌های سالم باشند و ناهنجاری‌های مربوط به دندان‌هایشان شدت زیادی نداشته باشد. شما با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی ایده آل می‌توانید از تجربه بهترین متخصص ارتودنسی شرق تهران کمک بگیرید و از بهترین شرایط پرداخت هزینه ارتودنسی نامرئی استفاده کنید.

 

بهترین روش ارتودنسی دندان

 

۴-      ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از روش‌های پیشرفته ارتودنسی به‌حساب می‌آید که در آن به دلیل تنظیم خودکار براکت‌ها نیازی به مراجعه‌های پی در پی نزد متخصص نخواهید داشت. این روش برای بزرگ‌سالانی که مشغله‌های کاری زیادی دارند، مناسب خواهد بود. البته اگر قصد انجام این ارتودنسی را دارید حتماً به هزینه بالای آن توجه کنید.

 

بهترین روش ارتودنسی برای کودکان

اگر کودک شما سنی بین ۶ تا ۱۲ سال دارد، روش‌های ارتودنسی زیر که در ادامه معرفی می‌شوند برای او مناسب خواهد بود، اما باز هم تشخیص بهترین نوع ارتودنسی دندان برای کودکان باید بر اساس شرایط کودک و نظر متخصص انجام شود. از روش‌های ارتودنسی مناسب برای کودکان عبارت‌اند از:

 

۱-        ارتودنسی نامرئی

در ارتودنسی نامرئی از پلاک‌های شفاف، براکت‌های سرامیکی و بریس استفاده می‌کنند. البته ارتودنسی نامرئی با کمک الاینرها برای کودکان نسبت به ارتودنسی با براکت‌های سرامیکی بهتر است؛ زیرا الاینرها به راحتی حرکت می‌کنند و غذا خوردن و کارهای مربوط به بهداشت دهان و دندان را برای کودکان ساده خواهند کرد. از برتری‌های این روش نسبت به روش‌های دیگر ارتودنسی می‌توان به عدم جلب‌توجه توسط دیگران اشاره کرد و همین موضوع باعث می‌شود تا هزینه ارتودنسی نامرئی بالا باشد.

 

۲-      ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی برای کودکان جذابیت بیشتری خواهد داشت؛ زیرا اغلب بچه‌ها نسبت به این روش احساس خوشایندی ندارند و سیم‌های ارتودنسی آن‌ها را اذیت می‌کند. پس برای ایجاد تنوع و هیجان‌انگیز بودن کار روی سیم‌های فلزی، کش‌های رنگی ارتودنسی را قرار می‌دهند؛ بنابراین به دلیل جذابیت ارتودنسی رنگی، کودک برای ادامه درمان تشویق می‌شود و در حین درمان احساس بدی نخواهد داشت. شما برای رفع ناهنجاری‌های دهانی و دندانی کودکان خود می‌توانید از تجربه بهترین متخصص ارتودنسی شرق تهران در کلینیک دندانپزشکی ایده‌آل کمک بگیرید.

 

روش‌های تشخیص بهترین نوع ارتودنسی

برای تشخیص بهترین نوع ارتودنسی دندان باید به یک متخصص و ارتودنتیست باتجربه مراجعه کنید تا با معاینه و بررسی شرایط دهان و دندان‌های شما اطلاعات کافی را نسبت به بهترین روش ارتودنسی در اختیارتان قرار دهد. بهتر است هنگام مراجعه به متخصص در مورد شرایط و مشکلات خود نیز با او صحبت کنید تا بتواند بهترین تصمیم را در مورد روش ارتودنسی بگیرد. یک متخصص خوب برای بهترین اثربخشی، ملاک‌های زیر را در نظر خواهد گرفت:

 • سن بیمار
 • نوع ناهنجاری‌های دندان و دهان
 • شرایط اقتصادی بیمار
 • زیبایی چهره
 • داشتن لبخندی جذاب
 • کوتاه شدن طول دوره درمان
 • اثربخشی سریع‌تر
 • آسان بودن بهداشت دندان‌ها
 • نصب آسان براکت‌ها و خارج کردن راحت آن‌ها

 

 

ارتودنسی نامرئی با پلاک‌های شفاف؛ بهترین روش ارتودنسی

از بین تمام روش‌هایی که در بالا ذکر شد، می‌توان گفت ارتودنسی نامرئی با کمک الاینرها از بهترین روش‌ها ارتودنسی دندان‌ است. درست است که این روش هزینه بالایی دارد؛ اما اغلب بیمارانی که از این روش استفاده کرده‌اند تا حد زیادی از طول درمان و نتیجه کار راضی بوده‌اند. ازجمله دلایل بهترین بودن ارتودنسی نامرئی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

–          عدم جلب‌توجه دیگران

از بهترین مزیت‌های این روش ارتودنسی نامرئی بودن آن است و برای دیگران قابل‌مشاهده نیست. از این رو افرادی که از بودن سیم‌های ارتودنسی در دهان خود احساس خجالت می‌کنند و بزرگ‌سالان بهتر است از این مدل ارتودنسی استفاده کنند.

 

–          کوتاه بودن طول دوره درمان

در افراد با مشکلات خفیف دندانی و دهانی، این روش خیلی سریع جواب می‌دهد و حتی در کم‌تر از یک سال به دندان‌های شما نظم می‌دهد. اگر بی‌نظمی‌ها بسیار جزئی باشند، مدت‌زمان درمان به ۶ ماه نیز کاهش می‌یابد.

از دیگر مزیت‌های ارتودنسی نامرئی با الاینرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما در صورت نیاز و هر زمان که بخواهید می‌توانید خودتان به‌راحتی پلاک‌ها را بردارید.
 • برای استفاده از پلاک‌ها نیازی به ارتودنتیست نخواهید داشت.
 • هنگام غذا خوردن مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.
 • با این روش، بهداشت دهان و تمیز کردن دندان‌ها به‌راحتی انجام می‌شود.
 • تمیز کردن پلاک‌ها بسیار راحت است.

 

انواع ارتودنسی دندان

 

سخن پایانی

تشخیص بهترین نوع ارتودنسی دندان کاملاً بستگی به وضعیت فک، دندان‌ها، شرایط سنی و اقتصادی شما دارد. اگر می‌خواهید برای انجام ارتودنسی اقدام کنید، کلینیک ایده‌آل با داشتن متخصصین و کادر مجرب خود می‌تواند راهنمایی‌های کامل را درباره بهترین روش ارتودنسی در اختیارتان قرار دهد. این کلینیک دندانپزشکی خود را نسبت به بیماران متعهد می‌داند و همواره در تلاش است تا بهترین راهکارهای ممکن را در اختیارشان قرار دهد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.