تاریخ انتشار : شنبه 16 اکتبر 2021 - 1:32
کد خبر : 51330

بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره مشکلات بازنشستگی و مطالبات پرستاران سازمان تامین اجتماعی

بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره مشکلات بازنشستگی و مطالبات پرستاران سازمان تامین اجتماعی

عکس خبر آرشیوی است. سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که سازمان تامین اجتماعی دراین روزهای سخت کرونایی بر خلاف قوانین مصوب مجلس و توافقات انجام شده در جلسه چند جانبه ای که با حضور وزیر کار، معاونان، هیئت ریسه تأمین اجتماعی و این سازمان،برگزار شد، عمل می کند. به گزارش ایسنا، شورای عالی سازمان نظام

بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره مشکلات بازنشستگی و مطالبات پرستاران سازمان تامین اجتماعی
عکس خبر آرشیوی است.

سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که سازمان تامین اجتماعی دراین روزهای سخت کرونایی بر خلاف قوانین مصوب مجلس و توافقات انجام شده در جلسه چند جانبه ای که با حضور وزیر کار، معاونان، هیئت ریسه تأمین اجتماعی و این سازمان،برگزار شد، عمل می کند.

به گزارش ایسنا، شورای عالی سازمان نظام پرستاری در بیانیه ای اعلام کرد که سازمان  تامین اجتماعی برای اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور پرستاران، مبنی بر بازنشستگی پرستاران، بیش از 200 میلیون تومان طلب می‌کند و در موارد متعددی به طرز عجیبی،  پاداش بازنشستگی این نیروهای زحمتکش را برای این منظور گرو می گیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، در ادامه این بیانیه آمده است: بر اساس قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت مصوب سال 1388 و با گذشت حدود 12 سال از تصویب این قانون، سازمان تامین اجتماعی برای اجرای مفاد این قانون از جمله بازنشستگی  پرستاران به عنوان شاغلان مشاغل سخت و زیان آور، اقدامات لازم را انجام نداده و اکنون برای بازنشستگی آنان، 200 تا 250 میلیون تومان طلب می کند و پاداش سالها خدمت پرستاران را گرو می گیرد و بر خلاف قوانین مصوب کشور دست به نوعی قانون فروشی زده و برخلاف انتظار عمومی جامعه اسباب بحران آفرینی و نارضایتی شدید را در بین پرستاران فراهم کنند.

بی‌توجهی و مشکل آفرینی سازمان تامین اجتماعی جنبه ها و ابعاد مختلفی دارد . به طور نمونه یکی دیگر از این اقدامات، تعهد مسئولان این سازمان برای استخدام پرستار رسمی و پیمانی  جهت رفع کمبود پرستار در مراکز درمانی تامین اجتماعی بود که آن هم در اقدامی غیر منتظره برخلاف وعده های تبلیغاتی، برگزاری آزمون و … برای استخدام پرستاران اما امروزه ظاهرا قبول شدگان جز تعداد اندکی را به صورت شرکتی بکارگیری می کنند که اعتراض جوانان پرستار زیادی را برانگیخته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: اما مساله مهم‌تر که در جامعه پرستاری نگرانی های جدی در پی دارد؛ رفتار غیر منطقی سازمان تامین اجتماعی با پرستاران هم درشروع و هم در پایان خدمت است، که منجر به  شکل گیری دیدگاه‌های بد و  قضاوت‌های بدتری در بین پرستاران جوان وتازه وارد به سازمان می‌شود. چرا که پرستارانی که می خواهند وارد این حرفه در سازمان تامین اجتماعی شوند درهمین آغاز و شروع خدمت با بدقولی‌ها و تناقضات در تبلیغات، گفتار وعملکرد مسئولین خودشان روبرو می‌شوند. از طرفی همزمان، این جوانان تازه وارد و تازه کار، شاهدند که پاداش بیش از ۲۰ سال خدمت و یک عمر  کار سخت پرستاران همکارانشان که دارند بازنشسته میشوند تحت چه عناوین  ناحق و غیر قانونی در واقع به یغما برده می‌شود.

آیا کسانی که حداقل اطلاعات را در زمینه سرمایه انسانی و روابط انسانی در سازمانها ونهادها دارند، روی آثار  مستقیم و غیر مستقیم این گونه رفتارهای بد و ناپسند در استقبال و بدرقه پرستاران اندکی فکر کرده‌اند؟ برای قضاوت جوانان چه برنامه و چه جوابی دارند.
پرستاری طبق  قانون  بهره وری، جزو مشاغل سخت و زیان آور است، مسئولان سازمان تامین اجتماعی باید از همان سال ۸۸ تمهید مقدمات میکردند. اما اگر خودشان کوتاهی کرده اند، چرا باید ، اکنون جریمه آن را پرستاران بدهند؟ آنهم با طلب ارقامی که در واقع کل سرمایه پرستاران پس از 20 سال یا بیشتر برای دوران بازنشستگی  آنهاست. بنابراین باید هرچه زودتر و سریعتر  این اقدام  غیر قانونی را متوقف و پولهای به گرو گرفته شده تمام کسانی که با این مشکل مواجه شده اند به آنها برگردانده شود.

این بیانیه یادآور شده است: ذکر این نکته ضروری است  که چندی قبل، هیأت رییسه سازمان نظام پرستاری، جلسه مفصل چند ساعته‌ای با وزیر محترم کار _ جناب دکتر شریعتمداری و معاونان وی و از جمله رئیس و معاونان سازمان تامین اجتماعی برگزار نمود. در این جلسه  مفصل  که با همراهی خوب  وزیر محترم کار وهیات همراه مواجه شد. مباحث متعددی از جمله:

مسائل مربوط به تسری فصل دهم به پرستاران تامین  همانند وزارت بهداشت ؛ فوق العاده ویژه، بازنشستگی  پیش از موعد پرستاران و لزوم وحدت رویه در برخورداری از  مزایای قانون مشاغل سخت وزیان آور، مسایل اختصاصی پرستاران تابع قوانین کار ، جایگاه مدیریت پرستاری در تأمین اجتماعی ، لزوم استخدام پرستاران در بیمارستان ها ی تأمین اجتماعی، لزوم پرداخت  فوق العاده سختی کار و سایر افزایش ها برای پرستاران تأمین اجتماعی و تابع قانون کار و …  مطرح شد و وزیر محترم کار در همان جلسه مباحث را به خوبی جمع بندی ‌کردند و به معاون روابط امور کار و رئیس سازمان تامین اجتماعی ماموریت دادند که با تشکیل کارگروه مشخصی تمام موارد پیگیری و نتیجه به وزارت کار و  سازمان نظام پرستاری منعکس شود.

اما متاسفانه امروز برخلاف نظر  صریح وزیر محترم، اقدامات سازمان تأمین اجتماعی کاملا برخلاف تصمیمات آن جلسه است، بنابراین انتظار داریم وزیر محترم کار، سازمان تامین اجتماعی را وادار به قانون مداری  و عمل به توافقات در جلسات قبلی کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: پرستاران عزیز در تمام نهادها و دستگاه‌ها بویژه در سازمان تامین اجتماعی مستحضر باشند که:

برای پیگیری هدفمند و تخصصی مسائل پرستاران، از جمله مسائل مربوط به بازنشستگی و امور رفاهی پرستاران در وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی و بخش خصوصی و نیروهای مسلح ، کمیسیون های تخصصی در شورای عالی وسازمان نظام پرستاری تشکیل شده تا با  بررسی های کارشناسی پیگیری‌های لازم را در این باره انجام می‌دهند. از منظر ما بی شک مطالبات پرستاران خدوم تامین اجتماعی به حق است و  نظام پرستاری به عنوان نماینده قانونی پرستاران از مجاری قانونی تا حصول نتیجه آنها را پیگیری می کند.

عصبانیت و ناراحتی پرستاران از رفتارهای این روزهای برخی مسئولین سازمان تامین اجتماعی نیز کاملا به حق  است، حتی اگر در شرایط عادی و غیر کرونایی هم بودیم، این نوع رفتار و برخورد های سازمان تامین اجتماعی با پرستاران  عزیز و از جان گذشته، شایسته نبود؛ چه برسد به اینکه اکنون پرستاران در شرایط بسیار  سخت ،  برای نجات جان مردم از جانشان مایه می‌گذارند.

بنابر اعلام سازمان نظام پرستاری، پرستاران نباید به خاطر تعلل های سازمان تامین اجتماعی متضرر شوند، سازمان تامین اجتماعی می‌بایست از زمان تصویب قانون ارتقای بهره وری
۴ درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور پرستاران را که وظیفه کارفرما می‌باشد پرداخت می کرد و اجازه نمی‌داد حق بیمه پرستاران جمع شود و پرستاران را به صورت  غیرقانونی مجبور به پرداخت رقم های بالای 200 میلیون تومانی به عنوان جریمه نمایند. در واقع مطالبه سازمان تامین اجتماعی از پرستاران ناشی از اجرا نکردن قانون  و عدم تمهید مقدمات از سوی سازمان تامین اجتماعی  در زمان خود و در گذشته طولانی مدت است.

لذا اگر قرار باشد کل قانون به طور کامل اجرا شود، سازمان تامین اجتماعی به علت پرداخت نکردن حقوق و مزایای قانونی پرستاران در طول این چندسال خدمت  بعد از تصویب قانون بهره وری، به پرستاران بدهکار هم می‌شود و نباید به علت سهل انگاری مسئولان تامین اجتماعی در اجرای قانون ارتقای بهره وری و مشاغل سخت، در یک دهه گذشته حالا  پرستاران تاوان عدم انجام وظیفه برخی مدیران را بدهند. البته ناگفته نماند، رفتار این روزهای مسئولان سازمان تامین اجتماعی همراه با پارادوکس و تناقض است؛ چرا که اگر قانون مشاغل سخت را قبول دارند و پرستاران را جزو مشاغل سخت و  زیان آور می دانند، باید حقوق قانونی پرستاران را اعمال کنند و اگر این قوانین را قبول ندارند باید رسما اعلام کنند که قانون را قبول ندارند و بیش از این روحیات و انگیزه های خدمتی پرستاران  قربانی اعمال سلیقه و تفاسیر غیر قانونی نکنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید رپورتاژ آگهی

جدیدترین  گلایه   دستگیر  شورا   ثبت   اشتغالزای

اختصاص  جمع آوری   ۳۷ اثر  فصل  کمک   آماده 

خرید   برگزاری  حضور   مسابقا  بلیت پر  رئیس 

انتخابات   نشان ملی   خرداد   آغاز کا   آماده

 جدیدتری  اجرای   ۱۲ کیل   مدیرک

 یک زوج   پاسد   سبک  تولید   مصوبات

استند تسلیت

پلتفرم تبادل پرفکت مانی

automoby

خرید روباکس

post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post  post