تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 9 دسامبر 2021 - 18:47
کد خبر : 157495

بیماران مبتلا به فشار خون اطلاعات خود را از کجا می آورند؟

بیماران مبتلا به فشار خون اطلاعات خود را از کجا می آورند؟

پژوهشگران با انجام مطالعه‌ای در قالب یک طرح تحقیقاتی منابع کسب اطلاعات بیماران مبتلا به پرفشاری خون را بررسی کردند. به گزارش ایسنا،‌ پرفشاری خون به فشار سیستولیک بالای ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک بالای ۹۰ میلی‌متر جیوه گفته می‌شود. این بیماری قابل پیشگیری؛ یک عامل زمینه‌ای برای سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی

بیماران مبتلا به فشار خون اطلاعات خود را از کجا می آورند؟

پژوهشگران با انجام مطالعه‌ای در قالب یک طرح تحقیقاتی منابع کسب اطلاعات بیماران مبتلا به پرفشاری خون را بررسی کردند.

به گزارش ایسنا،‌ پرفشاری خون به فشار سیستولیک بالای ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک بالای ۹۰ میلی‌متر جیوه گفته می‌شود. این بیماری قابل پیشگیری؛ یک عامل زمینه‌ای برای سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی پیشرفته و بیماری‌های عروق محیطی است.

سواد سلامت امروزه نقش مهمی در افزایش سطح سلامت جامعه و بالا بردن کیفیت خدمات بهداشتی دارد. بیماران دارای سواد سلامت پایین و آگاهی کم‌تر، کنترل کم‌تری بر بیماری خود دارند و در نتیجه عوارض بیماری در آن‌ها شدیدتر است.

جستجوی اطلاعات سلامت نقش مهمی در مدیریت بیماری‌های مزمن مانند پرفشاری خون دارد. با توجه به اهمیت این موضوع پژوهشگران با انجام مطالعه‌ای، منابع اطلاعاتی مورد استفاده بیماران پرفشاری خون را مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه در سال ۱۳۹۶ بر روی ۳۹۶ بیمار مبتلا به پرفشاری خون انجام شد و پژوهشگران با استفاده پرسش‌نامه اطلاعات مربوط به بیماران را جمع‌آوری کردند.

در این مطالعه ۷۱ درصد از شرکت‌کنندگان‌ زن و ۱۶.۲ درصد از افراد متاهل بودند. حدود ۶۰ درصد از افراد بین دو تا ۱۰ سال و حدود ۱۵ درصد کم‌تر از دو سال سابقه ابتلا به پرفشاری خون داشتند.

نتایج این مطالعه نشان داد که بیشتر افراد پس از ابتلا در زمینه‌های مختلف، کسب دانش کرده بودند. عمده بیماران اذعان داشتند که کسب  دانش باعث مراجعه کم‌تر آنان به پزشک شده است.

در این مطالعه بیشترین منابع اطلاعاتی افراد مبتلا به پرفشاری خون به ترتیب؛ پزشک و کارکنان بهداشتی (حدود ۶۰ درصد)،‌ خانواده و دوستان (حدود ۳۱ درصد)، سایر بیماران (حدود ۲۶ درصد) و رسانه‌های جمعی (۲۴.۵ درصد) بود. همچنین حدود ۳۵ درصد از افراد معتقد بودند که مهم‌ترین دلایل عدم کسب اطلاعات، سخت بودن و عدم دسترسی به منابع اطلاعاتی است.

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند: کلاس‌ها و بسته‌های آموزشی به دلایل مختلفی همچون محدودیت دسترسی اقشاری از جامعه به آن مانند سختی برپایی، گرانی و عدم دسترسی بیماران مسن یا روستایی کم‌ترین استفاده را داشت که می‌توان با برنامه ریزی مناسب جهت برپایی کلاس‌ها در مناطق محروم یا ارائه بسته‌های آموزشی در مراکز بهداشتی به طور رایگان این مشکل را برطرف کرد و گامی جهت ارتقای سواد سلامت بیماران برداشت و از مراجعات مکرر آنان که باعث صرف هزینه، وقت و انرژی فراوان می‌شود، کم کرد.

این مطالعه برگرفته از طرح تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم است و در انجام آن آمنه مرزبان؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، وحید رحمانیان و مرضیه زمانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جهرم و اعظم نامدار؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی فسا؛ مشارکت داشتند.

یافته‌های این تحقیق بهمن‌ماه سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی منابع اطلاعاتی مورد استفاده بیماران پرفشاری خون: یک مطالعه مقطعی در خودمدیریتی بیماری» در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، منتشر شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.