تاریخ انتشار : پنجشنبه 8 مهر 1400 - 19:36
کد خبر : 14480

تأسیس ۱۲۰۰ کتابخانه در مساجد خراسان رضوی

تأسیس ۱۲۰۰ کتابخانه در مساجد خراسان رضوی

 مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی از تأسیس ۱۲۰۰ کتابخانه در مساجد استان خبر داد. محمد ابدالی تکلو امروز، هشت مهر ماه، در مراسم افتتاح طرح توانمندسازی فرهنگی کانون‌های حاشیه شهر مشهد یکی از اهداف اصلی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را افزایش تمرکز نوجوان و جوان با مطالعه دانست و تصریح

تأسیس ۱۲۰۰ کتابخانه در مساجد خراسان رضوی

 مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی از تأسیس ۱۲۰۰ کتابخانه در مساجد استان خبر داد.

محمد ابدالی تکلو امروز، هشت مهر ماه، در مراسم افتتاح طرح توانمندسازی فرهنگی کانون‌های حاشیه شهر مشهد یکی از اهداف اصلی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را افزایش تمرکز نوجوان و جوان با مطالعه دانست و تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها سعی در گسترش کتابخانه‌ها داریم تا سهمی در فرهنگ‌سازی مطالعه داشته باشیم.

وی اظهار کرد: در این طرح بسته‌های کتاب به ارزش حدود ۱۴۰ میلیون تومان توسط ارشاد استان خریداری و به وسیله کانون‌های فرهنگی هنری مساجد میان خانواده‌های اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد حاشیه شهر مشهد توزیع می‌شود.

ابدالی تکلو ادامه داد: خوش‌بختانه در سال‌های اخیر در موضوع مسائل فرهنگی اتفاقات بسیار خوبی رخ داده است، اما با توجه به پراکندگی و وسعت زیاد حاشیه شهر هنوز به نقطه مطلوب نرسیده است و نیازمند توجه مسئولان است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی در خصوص کتاب‌های خریداری شده نیز بیان کرد: این کتاب‌ها که به‌ روز و جدید است، برای خردسالان، کودکان و نوجوانان تهیه شده و توسط مدیر کانون به صورت امانت طی ۲ یا سه سال آینده در اختیار خانواده‌ها قرار خواهد گرفت.

گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی در کاهش آسیب‌های اجتماعی موثر است

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان این‌که اگر می‌خواهیم کتاب‌خوانی در جامعه گسترش پیدا کند، باید از خانواده‌ها شروع کنیم، گفت: آسیب‌های اجتماعی معلول کمبودهای فرهنگی است و کتاب‌های مفید در کاهش آسیب‌های اجتماعی اثرگذار است.

یوسف امینی اظهار کرد: شاید این سئوال مطرح شود که چرا ما در این طرح کتاب را انتخاب کردیم تا این کتاب‌ها در کتابخانه‌های مساجد توسط کانون فرهنگی هنری مساجد توزیع شود.  کانون‌های فرهنگی هنری مساجد چند ویژگی دارند که مهمترین آن اتصال فعالیت‌های فرهنگ و هنری با مسجد و روحانیت است.

وی ادامه داد: مسجد و روحانیت ۲ ضلعی است که در فعالیت‌های فرهنگی و هنری مهم هستند و به نوعی نقش راهبردی دارد. این‌که تمرکز فعالیت در مساجد باشد و در راس فعالیت‌ها نیز حتما روحانیت برای هدایت‌گری و راهنمایی لازم است.

امینی تصریح کرد: ویژگی دیگر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد که به نوعی یکی از هدف‌های تشکیل کانون های مساجد است، جذب نوجوان و جوان به مسجد برای حضور در جامعه است و چه چیزی بهتر از فعالیت‌های فرهنگی و هنری که جذابیت نیز دارد. یعنی هدفمند و آگاهانه نوجوان از طریق فعالیت‌ها جذب شود و جامعه‌پذیری و فعالیت‌های اجتماعی نوجوان و جوان از مسجد شروع شود.

وی با بیان این‌که اگر جامعه‌پذیری و فعالیت‌های اجتماعی نوجوان و جوان از مسجد شروع شود، نوجوان و جوان بیمه خواهد شد و یک هدایتگری صحیح و دقیق صورت خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: افرادی که فعالیت خود را از کانون‌های مسجد شروع کرده‌اند در جامعه بسیار موثر بوده‌اند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی یکی از فعالیت‌های اثرگذار، ارزان و در دسترس را کتاب عنوان کرد و افزود: فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری قابل انجام است، اما کتابخوانی و دسترسی آسان و راحت افراد به کتاب‌های مفید، مخاطب‌شناسی و مفید بودن کتاب‌ها نیز مهم است، لذا ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مفید می‌تواند به عنوان یک هدف‌گذاری برای فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد باشد که البته هست.

وی بیان کرد: در گذشته فرهنگی و تاریخ ایران و جوامع اسلامی، یک ارتباط دقیق و معنادار میان کتاب، کتابخوانی و مساجد وجود داشت و به نوعی بزرگترین کتابخانه‌های ما در کنار مساجد واقع بودند و یکی از کارکردهای مساجد وجود کتابخانه بوده که از آن جمله می‌توان به کتابخانه مسجد گوهرشاد اشاره کرد. همچنین موضوع وقف موضوع اقتصادی فرهنگی در مسائل اسلامی است، موقوفاتی که وجود دارد کاملا با کتاب پیوند دارد از جمله کتابخانه مرحوم نجفی مرعشی در قم، که نشان می‌دهد کتاب و کتابخانه می‌تواند مقوم فعالیت‌های فرهنگی باشد.

امینی افزود: رهبر معظم انقلاب همواره بر گسترش فرهنگ کتابخوانی و این‌که کتاب باید جزء سبد کالای خانوار باشد، تاکید دارند.  در منظومه فکری ایشان کتاب جایگاه مهمی دارد و به شکل‌های مختلف در جمع‌های مختلف مطرح کردند و خود نیز برای معرفی کتاب ورود جدی داشتند. از جمله تقریض‌های کتاب که ایشان به نوعی این موضوع را احیا کردند و به آن جایگاه دادند، کتابی را می‌خوانند نکته‌ای در مورد آن می‌نویسند که موجب دیده شدن کتاب می‌شود.

وی عنوان کرد: در منظومه فکری رهبری کتاب تمدن‌ساز است و به نوعی کتاب، کتابخوانی و نویسنده‌ها در شکل‌گیری تمدن‌ها و در تبادلات فرهنگی موثر بودند و یکی از عوامل مهم در مبادلات فرهنگی و فعالیت‌های بین‌بخشی جهان اسلام موضوع کتاب بوده است که نقش مهمی در آشنایی ملت‌ها با یکدیگر  و در تبادلات فرهنگی داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان این‌که اگر می‌خواهیم کتابخوانی در جامعه گسترش پیدا کند باید از خانواده‌ها شروع کنیم،  افزود: جامعه کتابخوان داشتن، نیازمند دخالت دادن خانواده‌ها و کودکان است، لذا کتاب‌های در نظر گرفته شده به گونه‌ای است که برای پدر و مادر جذابیت دارد، چرا که اگر پدر و مادر خانواده کتاب بخواند فرزند هم کتابخوان می‌شود.

وی اضافه کرد: امروز مسائل فرهنگی و اجتماعی را نمی‌توانیم جدا کنیم.  آسیب‌های اجتماعی معلول کمبودهای فرهنگی است و کتاب‌های مفید در کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn