تاریخ انتشار : یکشنبه 7 نوامبر 2021 - 23:20
کد خبر : 79085

تثبیت یک میلیون و ‌۷۶۰ هزار هکتار اراضی ملی در استان مرکزی

تثبیت یک میلیون و ‌۷۶۰ هزار هکتار اراضی ملی در استان مرکزی

ایسنا/مرکزی مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی گفت: ثبت اسناد در سال گذشته از مجموع اراضی ملی استان، یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار اراضی را تا پایان سال ۹۹ تثبیت و سند مالکیت صادر کرده و تاکنون نیز یک میلیون و ۷۶۰ هزار هکتار تثبیت شده و سند مالکیت در حال صدور است. حمید

تثبیت یک میلیون و ‌۷۶۰ هزار هکتار اراضی ملی در استان مرکزی

ایسنا/مرکزی مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی گفت: ثبت اسناد در سال گذشته از مجموع اراضی ملی استان، یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار اراضی را تا پایان سال ۹۹ تثبیت و سند مالکیت صادر کرده و تاکنون نیز یک میلیون و ۷۶۰ هزار هکتار تثبیت شده و سند مالکیت در حال صدور است.

حمید شایان مهر روز شنبه ۱۲ تیرماه، در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: در اداره کل ثبت اسناد و املاک اقدامات در دو بخش اسناد و املاک انجام می پذیرد، در زمینه اسناد رسیدگی به امور اسناد و مسائل دفاتر اسناد رسمی و شعبه اجرا و ثبت شرکت ها مورد توجه است.

وی با اشاره به فعالیت حوزه کاداستر گفت: در استان مرکزی یک میلیون و ۸۶۰ هزار هکتار اراضی ملی وجود دارد که در سال ۹۸ بالغ بر ۸۰ هزار هکتار از این اراضی تثبیت شده، اما منجر به صدور سند مالکیت نشده بود. ثبت اسناد از مجموع اراضی استان یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار اراضی ملی را تا پایان سال ۹۹ و تاکنون یک میلیون و ۷۶۰ هزار هکتار را تثبیت کرده که منجر به صدور سند مالکیت شده است. اگر بتوان تا یک ماه آینده ۸۰ هزار هکتار باقی اراضی را نیز رفع اختلاف و سنددار کرد رتبه یک در کشور را کسب خواهیم کرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی با اشاره به سنددار کردن اراضی تحت نظارت بنیاد مسکن که مشمول قانون ساماندهی می شود تصریح کرد: در سال ۹۸ در این راستا اتفاقی صورت نگرفته بود اما در سال گذشته ۲۵۹۸ هکتار از اراضی و املاک روستایی در این حوزه جانمایی و از این مقدار ۱۴۵۷ هکتار از طریق تنظیم قرارداد با بخش خصوصی و ۱۱۲۳ هکتار توسط اداره ثبت انجام و تثبیت شده که رشد ۲۵۹۸ درصدی داشته است.

شایان مهر با بیان اینکه یکی از اولویت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قانون جامع حدنگار است بیان کرد: مواد ۱۱ و ۹ این قانون در خصوص سنددار کردن املاک دولتی بوده که در سال ۹۸ اقدامی در این رابطه صورت نگرفته بود اما در سال گذشته ۲۶۵۰ هکتار اراضی و املاک سایر دستگاه ها جانمایی و ۵۹۶۱ قطعه ثبت و سند مالکیتی شمیمی صادر شده که رشد ۱۱۷۸ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشته است.

وی اضافه کرد: تمامی اقدامات صدور سند مالکیت در اداره ثبت اسناد به صورت مکانیزه انجام می شود و هیچگونه پاسخ دستی وجود ندارد، ارباب رجوع و متقاضیان می توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی پاسخ استعلامات را ظرف مدت دو یا سه ساعت دریافت کنند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ بالغ بر ۴۹ هزار و ۹۶۴ فقره سند مالکیت تک برگی کاداستری صادر شد که این رقم در سال ۹۹ به ۵۴ هزار و ۹۲۳ فقره با رشد ۱۱ درصدی رسیده است. دیگر اولویت در سال ۹۹ سنددار کردن اراضی اوقاف بوده که که در سال گذشته ۵۶۸ فقره سند مالکیت وقفی صادر شده است.

شایان مهر با بیان اینکه در ادارات ثبت اسناد هیئت نظارت وجود دارد تا به اختلافات ملکی شهرستان ها رسیدگی کنند، اضافه کرد: در سال ۹۸ بالغ بر ۳۶۳ فقره آرا و قرار در هیئت نظارت صادر شد که این رقم در سال ۹۹ به ۶۳۲ رای با رشد ۱۷۴ درصدی رسیده، همچنین در سال ۹۸ در زمینه اجرای ثبت آنی در دفاتر رسمی ۴۷ هزار و ۶۷۱ مورد استعلام صورت گرفت که در سال ۹۹ به ۵۱ هزار و ۹۲۱ مورد با رشد ۱۱ درصدی رسید.

وی با اشاره به قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی افزود: در سال گذشته طبق این قانون ۲۶۸۰ فقره پرونده تشکیل شده که نسبت به پرونده های سال ماقبل آن در مجموع ۴۰۳۷ فقره رای و ۱۱۰۱ سند مالکیت صادر شده و در خصوص تشکیل پرونده ها رشد ۱۱۶ درصدی نسبت به ۹۸ حاصل شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی با اشاره به بازداشت و رفع بازداشت املاک ادامه داد: در سال ۹۸ بالغ بر ۱۰ هزار و ۸۵۱ مورد بازداشت و ۸۶۷ رفع بازداشت و در سال ۹۹ بالغ بر ۹۹۶۸ بازداشت و ۹۱۴۹ رفع بازداشت صورت گرفته است. در سال گذشته ۲۹ هزار و ۴۹۵ فقره استعلامات قضایی با ۱۶۴ درصد رشد نسبت به سال ۹۸ پاسخ داده شده است.

شایان مهر تاکید کرد: در راستای سنددار کردن ساختمان های روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر به دنبال قانون ساماندهی،  در سال گذشته ۲۸۴۴ فقره سند مالکیت صادر شده که نسبت به سال ماقبل آن رشد ۴۵ درصدی داشته است. در سال گذشته ۲۵۱ مورد بازرسی از واحدهای ثبتی استان با رشد ۳۰۶ درصدی و ۱۰۲۵ مورد بازرسی از دفاتر اسناد رسمی با رشد ۵۰۳ درصدی و ۳۶۸ بازرسی از دفاتر ازدواج و ۲۶۶ بازرسی از دفاتر طلاق صورت گرفته است.

وی در خصوص رسیدگی به چک و مهریه و با بیان اینکه رسیدگی به این موارد تکلیف قانونی برای اجرای ثبت است، اضافه کرد: رسیدگی اولیه در این خصوص بر عهده سازمان ثبت است که در سال گذشته بالغ بر ۱۳۱۲۵ پرونده اعم از چک و مهریه و …تشکیل شده که رشد ۶۱۴ درصدی داشته، در مجموع در سال ۹۹ بالغ بر ۱۹۵۹۴ فقره پرونده مختومه شده که شامل پرونده‌های مفتوح سال های قبل نیز بوده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.