تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 دی 1400 - 11:49
کد خبر : 185056

تخلیه اضطراری سد میناب در حال انجام است/رودان را دریابید

تخلیه اضطراری سد میناب در حال انجام است/رودان را دریابید

ایسنا/هرمزگان به منظور بررسی آخرین تحولات سامانه بارشی، کنترل و مدیریت سیلاب در سطح استان هرمزگان، ستاد مدیریت بحران با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری و سایر اعضاء تشکیل جلسه داد. آخرین وضعیت خسارت بارندگی به تأسیسات زیرساختی هرمزگان مدیرکل بحران استانداری هرمزگان گفت: به علت بارندگی‌های شدید و طغیان رودخانه‌ها راه ارتباطی ۶۵ روستا در

تخلیه اضطراری سد میناب در حال انجام است/رودان را دریابید

ایسنا/هرمزگان به منظور بررسی آخرین تحولات سامانه بارشی، کنترل و مدیریت سیلاب در سطح استان هرمزگان، ستاد مدیریت بحران با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری و سایر اعضاء تشکیل جلسه داد.

آخرین وضعیت خسارت بارندگی به تأسیسات زیرساختی هرمزگان

مدیرکل بحران استانداری هرمزگان گفت: به علت بارندگی‌های شدید و طغیان رودخانه‌ها راه ارتباطی ۶۵ روستا در هرمزگان قطع شد.

مهرداد حسن زاده ظهر امروز (۱۳ دی ماه) در جمع خبرنگاران، افزود: همچنین برق ۳۷ روستا به دلیل بارندگی‌های اخیر قطع شده است.

وی با بیان اینکه آب آشامیدنی ۲۵ روستا نیز قطع است، تصریح کرد: آب گرفتگی شدید معابر عمومی در شهرستان‌های میناب، بندرعباس، قشم و پارسیان باعث مشکلاتی برای شده است.

حسن زاده با اشاره به اینکه گروهای امدادرسانی به مناطق اعزام شده اند، اضافه کرد: در شهرستان‌های میناب، پارسیان و یک روستای بندرعباس تخلیه اضطراری صورت گرفته است.

مدیرکل بحران استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: خسارت‌های جدی به حوزه‌های زیربنایی و کشاورزی وارد شده است که پس از برآورد اطلاع رسانی می‌شود.

باران”ژئوسایت های قشم” را تعطیل کرد

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از تعطیلی ژئوسایت های جزیره در پی بارندگی دوروزه تا پایان هفته جاری خبر داد.

علیرضا امری کاظمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به وقوع بارندگی گسترده در غرب جزیره، عنوان کرد: باتوجه به آب‌گرفتگی و لغزندگی بالای ژئوسایت های ژئوپارک جهانی قشم، این اماکن تا پایان هفته جاری تعطیل است.

وی ادامه داد: گردشگران حاضر در جزیره که علاقه‌مند به بازدید از این اماکن هستند، می‌توانند با مراجعه به موزه ژئوپارک قشم، ضمن بازدید از شمای کلی ژئوسایت های مشهور قشم، از سایر ظرفیت‌های این موزه ازجمله بخش صنایع‌دستی آن دیدن کنند.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم افزود: بازگشایی ژئوسایت ها منوط به رفع آب‌گرفتگی و خشکی کامل آن‌ها بوده و در سایت و اینستاگرام ژئوپارک جهانی قشم به اطلاع عموم خواهد رسید.

تخلیه اضطراری سد میناب در حال انجام است

به منظور بررسی آخرین تحولات سامانه بارشی، کنترل و مدیریت سیلاب در سطح شهرستان میناب، ستاد مدیریت بحران این شهرستان با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری و سایر اعضاء تشکیل جلسه داد.

مهرداد حسن زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان در این خصوص، گفت: با توجه به فعال شدن جریانات جوی و جاری شدن سیلاب در سطح شهرستان میناب، پهنه بندی نقاط آسیب دیده از سیل به‌منظور انضباط بخشی در امدادرسانی و رفع آسیب های ناشی از سیلاب انجام شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه سد استقلال میناب در مرحله آبگیری کامل است، پس از صدور هشدار و اطلاع رسانی لازم، تخلیه اضطراری سد به منظور کنترل و مدیریت سیلاب در حال انجام است.

حسن زاده با اشاره به حضور تیم های امدادی هلال احمر برای کمک به مردم و محلات آسیب دیده از سیل، گفت: ماشین آلات مدیریت بحران استانداری برای پاکسازی معابر شهری میناب به منطقه ارسال شده است.

پس از اوضاع نسبتا” بحرانی و ورود سیلاب به شهر میناب، با ماموریت ویژه استاندار هرمزگان، مدیرکل مدیریت بحران استانداری، مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری، سرپرست دفتر استاندار و سرپرست اداره کل بازرسی استانداری به منظور کنترل و مدیریت سیلاب از صبح امروز در محل حضور دارند و ضمن بازدید از مناطق مختلف شهرستان میناب، دستورات لازم را در محل صادر و مشکلات را پیگیری می کنند.

رودان را دریابید/آبگرفتگی کامل بیش از ۱۰۰ منزل مسکونی محله سنگی

عضو شورای اسلامی شهر رودان خواستار رسیدگی به وضعیت بغرنج شهر رودان پس از بارندگی شدید صبح امروز شد.

مصیب داوری در گفت و گو با ایسنا، افزود: پس از بارندگی شدید بامداد امروز در شهر رودان مشکلات زیادی برای مردم این شهر بوجود آمد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با مشکلات قطعی برق و تلفن مواجه هستیم، تصریح کرد: از ساعت ۵ صبح شیل در محله سنگی شهر رودان جاری و بیش از ۱۰۰ منزل مسکونی دچار آبرگفتگی کامل شده اند.

داوری با اشاره به اینکه وسایل منازل همگی زیر آب بوده و امکان استفاده وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مردم در حال حاضر با مشکل تردد و عدم دسترسی به پخت و پز مواجه هستند که باید هرچه زودتر به وضعیت این محله رسیدگی شود.

عضو شورای اسلامی شهر رودان با تقدیر از تلاش نیروهای سپاه و هلال احمر که از همان ساعات ابتدایی پای کار بوده اند، اضافه کرد: کشاورزی و باغات این منطقه همگی زیر آب رفته و به طور قطع خسارات زیادی به به مردم محله سنگی وارد شده است.

برق تمامی مشترکین شهرستان پارسیان وصل شد

فرماندار شهرستان پارسیان گفت: با همت جهادی نیروهای سازمان آب و برق و راهداری تمامی محورها مواصلاتی و برق در شهرستان برقرار است.

رضاپور تصریح کرد: با توجه به شدت بارش شب گذشته و جاری شدن سیل در شهر پارسیان لوله انتقال آب به مرکز شهرستان و پنج روستا دچار شکستگی شده که با تلاش نیروهای تا ساعات دیگر آب وصل خواهد شد

احتمال بازگشایی دریچه‌های سد استقلال وجود دارد/سد بردول پارسیان سالم است

ایسنا/هرمزگان قائم مقام شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: سد بردول پارسیان سالم است و به علت حجم زیاد بارندگی دچار سرریز شده است.

حسن سالاری ظهر امروز (۱۳ دی ماه) در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه احتمال بازگشایی دریچه‌های سد استقلال وجود دارد، افزود: سد خاکی بردول با ظرفیت سه میلیون متر مکعب در ۵۰۰ متری شمال شهرستان پارسیان واقع شده است و در پی بارندگی‌های اخیر، سرریز شده است.

وی اظهار کرد: شایعاتی مبنی بر آسیب وارد شدن به سد بردول پارسیان در فضای مجازی منتشر شده بود که از اساس کذب است و این سد از نظر فنی و مهندسی در سلامت کامل به سر می‌برد.
سالاری افزود: اکنون اطلاعات میزان آورد سدها و بارندگی‌های بالا دست بصورت مستمر از سراسر استان به ستاد ارسال و برای اطلاع رسانی‌های لازم در خصوص میزان دقیق، پس از پایان سیل صورت می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه تمام کارکنان آب منطقه‌ای در سراسر هرمزگان در حال ارائه خدمات به مردم هستند، اظهار کرد: بر اساس برآورد کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان، احتمال بازگشایی دریچه‌های سد استقلال میناب وجود دارد به همین دلیل از تمام مردم شهرستان میناب درخواست می‌شود که از تجمع در کنار رودخانه‌های خودداری کنند.

دستور تخلیه روستای تُمبِک شهرستان میناب صادر شد

سلحشور، فرماندار شهرستان میناب در گفت و گو با ایسنا، افزود: برای اهالی روستای تُمبِک شهرستان میناب دستور تخلیه صادر شده است و به روستاهای ۱۰ گانه تَلِنگ هم هشدار داده شده که در صورت ورود سامانه ، هر چه سریع تر روستاها را تخلیه کنند.

فرماندار شهرستان میناب اظهار کرد:  اکنون پل زهوکی هم کامل به زیر آب رفته و رفت و آمد به مرکز شهر متوقف شده است،از صبح امروز درحال تخلیه آب جمع شده در محله ها بوسیله پمپ ها هستیم.

وی اضافه کرد: براساس اعلام اداره کل هواشناسی هرمزگان از ساعت ۹ صبح روز گذشته تاکنون، در شهرستان میناب ۱۴۰ میلی متر باران باریده است.

بارج به گل نشسته به لنگرگاه بندرعباس انتقال یافت

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از انجام موفق عملیات جدا سازی بارج نصر ۸۳۲ که بدلیل عدم مهار مطلوب و شرایط نامساعد جوی در ساحل پشت شهر بندر عباس به گل نشسته بود خبر داد و گفت: این یدکش با نظارت اداره ایمنی و حفاظت دریایی به لنگرگاه منتقل شد.

اسماعیل مکی زاده در گفت و گو با ایسنا، در تشریح فرآیند عملیات  جداسازی یدکش  ۸۳۲ که در ساحل پشت شهر بندرعباس به گل نشسته بود، بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته حوالی ساعت ۱۱:۳۰ امروز ۱۴ دی‌ماه در شرایط مد کامل آب با استفاده از دو فروند یدکش و دو فروند قایق همیار ناجی عملیات جداسازی این شناور آغاز و شناور مذکور به لنگرگاه بندرعباس منتقل شد.

به گفته معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان انجام این عملیات با نظارت و راهبری اداره ایمنی و حفاظت دریایی این اداره کل انجام گرفت.

مکی زاده اظهار کرد: فعالیت مجدد بارج نصر ۸۳۲ منوط به بررسی و کنترل مجدد ایمنی این شناور است.

به گزارش ایسنا، شب گذشته در شرایط طوفانی یک فروند شناور بارج بدلیل عدم مهار مطلوب از یدکش اصلی (یدک کش کمال ۲۲) در لنگرگاه بندرعباس جدا و در ساحل این شهر به گل نشسته بود.

وقوع ۲۶۷ مورد شکستگی و سقوط درخت در طوفان شب گذشته بندرعباس

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس از اعلام ۲۲۲ مورد شکستگی و ۴۵ مورد سقوط درخت در طوفان شب گذشته خبر داد.

مصطفی خادم صبح امروز (۱۳ دی ماه) در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت بوستانها و فضاهای سبز شهری، اظهار کرد: با اعلام دستگاه‌های مربوطه در خصوص وقوع بارندگی شدید و طوفان اخیر و همچنین آماده‌باش کامل مجموعه شهرداری، گشت‌ها و اکیپ‌های مربوطه به منظور رفع مشکلات احتمالی فعال شده و به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

وی افزود: با شروع طوفان، رفع سریع مشکلات ناشی از سقوط یا شکستگی درختان و همچنین سایر حوادث حوزه فضای سبز در دستور کار این عوامل قرار گرفته است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس همچنین عنوان کرد: بر اساس گزارش‌های اعلام شده، تاکنون ۲۲۲ مورد شکستگی درخت بر اثر طوفان شب گذشته رخ داده که نیروهای مربوطه در حال جمع‌آوری شاخ و برگ هستند و بزودی پایان می‌یابد.

خادم بیان کرد: در همین زمینه، تاکنون ۴۵ مورد سقوط درخت نیز اعلام شده که تمامی این موارد رفع و معابر مربوطه تا قبل از ساعت هشت صبح امروز(دوشنبه) بازگشایی شده است.

وی اظهار کرد: شکستگی و سقوط درختان بیشتر مربوط به گونه‌هایی مانند کنوکارپوس، کنار، گل ابریشم، یاس درختی و غیره بوده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در این طوفان متاسفانه ۴۵ شکستگی و ۹ سقوط در منطقه یک، ۲۲ شکستگی و شش سقوط در محدوده منطقه دو، ۸۵ شکستگی و ۲۰ سقوط در محدوده منطقه سه، ۷۰ شکستگی و ۱۰ سقوط در محدوده خدماتی شهرداری منطقه چهار رخ داده است.

دریچه تحتانی سد استقلال میناب باز شد

فرماندار شهرستان میناب گفت: دریچه تحتانی سد استقلال میناب در پی بارندگی شدید اخیر که همچنان ادامه دارد باز شده است.

مجید سلحشور در گفت و گو با ایسنا، افزود: هم اکنون شهر میناب به طور کامل درگیر آبگرفتگی است و دستگاه های مختلف خدمات رسان درحال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه حجم بارش‌ها بسیار بالا بوده  ودرحال حاضر آمار دقیقی از حجم آبگیری سد استقلال در دست نیست، اظهار کرد: شهروندان توصیه های ستاد بحران را جدی گرفته و از نزدیک شدن به رودخانه ها و مسیل ها به طور جد خودداری کنند.

از به گل نشستن یک شناور تا تخلیه دو منطقه مسکونی در هرمزگان

مسدود شدن ۱۰ راه اصلی و روستایی هرمزگان

رئیس اداره مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان از مسدود شدن ۱۰ راه اصلی و روستایی استان خبر داد.

محمد خزایی صبح امروز (۱۳ دی ماه) در جمع خبرنگاران، افزود: بدنبال بارندگی‌های دو روز گذشته و طغیان رودخانه‌های فصلی، ده راه اصلی و روستایی هرمزگان بسته شده است.

وی اظهار کرد: اکنون جاده‌های اصلی جاسک به بشاگرد، بندر خمیر به بندرلنگه از آبنما کنف، بندر چارک به بندر آفتاب، میناب به سه راهی چاه شیرین، بندرعباس به جلابی، جاسک به سیریک، و رودان – بندرعباس به کهنوج بسته است.

خزایی عنوان کرد: در این مدت همچنین سه راه روستایی رویدر به کهورستان، تنگ دالان دشت جیهون بستک و لَبَنی سیریک بسته شده است و تا فروکش کردن آب رودخانه‌های فصلی امکان بازگشایی جاده‌ها وجود ندارد.

رئیس اداره مدیریت راه‌ها اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان خاطرنشان کرد: در جاده رودان به کهنوج، رودان به بندرعباس و بندرعباس به حاجی آباد هم بر اثر آب‌گرفتگی خیابان، رفت و آمد محدود شده است.

خزایی بیان کرد: از دو روز گذشته تاکنون و با صدور هشدار سطح قرمز جوی و دریایی در هرمزگان، ۲۹ گروه راهداری در جاده‌های استان برای بازگشایی مسیرها مستقر هستند.

آخرین وضعیت شهرستان حاجی آباد پس از بارندگی های شدید امروز

سرپرست فرمانداری حاجی‌آباد از خسارت به برخی زیرساخت های مخابراتی،برق و راه در شهرستان حاجی‌آباد خبر داد.

علی خرم نسب در گفت و گو با ایسنا، افزود: به دنبال وقوع باران ،سیلاب و طغیان رودخانه ها در شهرستان کلیه ارتباط‌های تلفنی شهرستان از ساعت ۲:۳۰ بامداد امروز ۱۳ دی ماه تا ساعت ۷ صبح به علت قطعی فیبر نوری در محدوده قطب آباد، دوروتی فارغان و سیاهو قطع که هم اکنون هم اکنون ارتباط تلفنی در بخش‌ها وصل شده است.

وی اظهار کرد: به دلیل شدت بارندگی برق مناطق شهدادی،تل قلعه، پلنگان، گله گاه و مورتوییه به علت عدم دسترسی راه ارتباطی قطع است.

نماینده عالی دولت در شهرستان با اشاره به خسارات بخش راه عنوان کرد: خساراتی به راه های بخش های فارغان،احمدی و مرکزی وارد شده و راه ارتباطی حدود ۳۰ روستا بسته می باشد که دستگاه متولی با همکاری بخش خصوصی در این مناطق در حال بازگشایی مسیرها هستند.

وی یادآور شد: دستورات لازم به دستگاه های متولی جهت برآورد خسارت‌ها داده شده است.

آب سد بردول سریز کرد/خیابان های پارسیان غرق در آب

معاون فرماندار شهرستان پارسیان گفت: به دنبال سرریز سد بردول خیابان‌های شهر پارسیان دچار آبگرفتکی شدند.

کاظم رحیمی صبح امروز (۱۳ دی ماه) در جمع خبرنگاران، افزود: با تکمیل شدن ظرفیت سد بردول در شمال شهر پارسیان، اکنون آب این سد سرریز کرده و وارد خیابان‌های شهر پارسیان شده است.

وی اضافه کرد: بارش باران نیز هم اکنون در شهر پارسیان دوباره آغاز شده است و بر حجم آبگرفتگی معابر بویژه در مجتمع‌های مسکونی خیبر، عرش و مهر افزوده است.

رحیمی با اشاره به اینکه شهرستان پارسیان در چهار روز گذشته حدود ۱۰۰ میلی متر بارندگی داشته است و بنا بر پیش بینی هواشناسی، بارندگی در پارسیان دست کم تا ظهر دوشنبه ادامه دارد، خاطرنشان کرد: از ساکنان محله‌های نزدیک به سد خواسته شده احتیاط‌های لازم را نظر بگیرند و در صورت امکان در این مناطق حضور نیابند.

معاون فرماندار شهرستان پارسیان عنوان کرد: با توجه به شدت باران و جاری شدن سیلاب در شهرستان به ویژه سرریز شدن سد بردول شهر پارسیان از مناطق سیل‌زده بازدید کرده و روند بازسازی و کمک‌رسانی را مورد بررسی قرار دادم.

رحیمی با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی‌ها هواشناسی اعضای ستاد بحران و ماشین‌آلات صنایع انرژی بر و پیمانکاران و معدن‌داران پای کار هستند، اظهار کرد:  شهرداری‌ها، راهداری، نیروهای نظامی و انتظامی و سپاه، بسیج و همچنین نیروهای داوطلب هلال احمر هم اکنون در حال امدادرسانی به مردم شهرستان پارسیان هستند.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به اینکه بعلت شرایط نامساعد جوی و تلاطم دریا، یک فروند شناور بارج در ورودی ساحل سوروی بندرعباس به گِل نشست، خاطرنشان کرد: به رغم هشدارهای هواشناسی و اداره کل بنادر، این شناور بارج مهار کامل نشده و از یدک کش جدا شده است.

اسماعیل مکی زاده با بیان اینکه اکنون با هماهنگی اداره کل بنادر، با مساعد شدن شرایط جوی مالک این بارج ملزم به جابجایی و بازگرداندن این شناور به دریا است، تصریح کرد: بارج به شناوری گفته می شود که از طریق یکدستگاه یدک کش مصالح ساختمانی و کالاهای فله را به مسیرهای نزدیک دریایی حمل می کند.

به گزارش ایسنا، مدارس برخی شهرستان های هرمزگان از جمله بندرعباس و میناب در نوبت صبح به دنبال بارندگی تعطیل است.

مهرداد حسن زاده صبح امروز (۱۳ دی ماه) در جمع خبرنگاران، افزود: بعلت آبگرفتگی و سیلاب، مسیر میناب – بندرعباس در محدوده پشت آزادگان و علی آباد هم تا اطلاع بعدی بسته است.

وی با بیان اینکه مسیر جاده پارسیان به عسلویه نیز که بسته شده بود، اکنون بازگشایی شده است، اظهار کرد:  از ساعت ۲:۳۰ بامداد تا ۷ صبح امروز، خطوط تلفن شهرستان حاجی آباد هم قطع بود که اکنون وصل شده است.

حسن زاده با اشاره به اینکه خسارت‌های استان در دست بررسی است، اضافه کرد: بدنبال ادامه فعالیت سامانه بارشی در هرمزگان ، امروز ناپایداری های جوی و دریایی قابل توجه ای در استان پیش بینی می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان بیان کرد: از شدت فعالیت سامانه بارشی در مناطق غربی استان کاسته شده است اما همچنان در مناطق مرکزی استان تا ساعات ظهر و در نیمه شرقی و مناطق شمالی تا صبح روز سه شنبه ۱۳ دی، رگبار باران و رعد و برق و افزایش لحظه ای سرعت باد ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه در جزایر خلیج فارس، وزش باد نسبتا شدید شمال غربی و در دریای عمان و شرق تنگه ی هرمز ، باد نسبتا شدید جنوب شرقی موجب مواج شدن دریا می شود، خاطرنشان کرد: با توجه به نامساعد بودن شرایط رفت و آمدهای دریایی از هرگونه تردد شناورهای سبک جلوگیری شود و تمهیدات لازم در بنادر استان صورت گیرد.

حسن زاده با بیان اینکه روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نیز وزش باد نسبتا شدید شمال غربی در مناطق دریایی استان ادامه می یابد و دریا مواج می شود، عنوان کرد: روز پنجشنبه در برخی نقاط شرقی استان رگبار پراکنده باران و رعد وبرق پیش بینی می شود.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn