تاریخ انتشار : شنبه 2 اکتبر 2021 - 22:25
کد خبر : 18939

تشدید بارش و وزش باد شدید/ کوهنوردی نکنید

تشدید بارش و وزش باد شدید/ کوهنوردی نکنید

سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به تشدید بارش در استان خراسان رضوی و وزش باد با سرعت تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت در ۱۴ استان نسبت به لغو فعالیت‌های کوهنوردی و پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها توصیه کرد. سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: از امروز (۱۴ فروردین) تا اوایل وقت فردا (۱۵ فروردین)

تشدید بارش و وزش باد شدید/ کوهنوردی نکنید

سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به تشدید بارش در استان خراسان رضوی و وزش باد با سرعت تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت در ۱۴ استان نسبت به لغو فعالیت‌های کوهنوردی و پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها توصیه کرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: از امروز (۱۴ فروردین) تا اوایل وقت فردا (۱۵ فروردین) بارش باران، وقوع رعد و برق و وزش باد شدید در نیمه شمالی خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود که آبگرفتگی معابر، بالا آمدن آب رودخانه‌ها به‌ویژه در شمال شرق خراسان رضوی و لغزندگی جاده‌ها را در پی خواهد داشت.

سازمان هواشناسی نیز بازگشایی آبراه‌ها، انجام اقدامات مدیریتی رودخانه و سیلاب، احتیاط در سفرهای برون شهری به‌ویژه در مناطق کوهستانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی خدمت‌رسان مانند شهرداری‌ها و غیره را توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار آمده است: وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط بین ۸۰ تا ۱۱۰ کیلومتر برساعت، وزش باد لحظه‌ای شدید موقت با سرعت بیش از ۱۱۰کیلومتر بر ساعت به‌صورت نقطه‌ای و محلی امروز (۱۴ فروردین) برای استان‌های اصفهان، قم، نیمه جنوبی تهران، سمنان، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمان، یزد، نیمه شمالی فارس، مرکزی و چهارمحال و بختیاری و فردا (۱۵ فروردین) برای جنوب خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و شرق کرمان پیش‌بینی می‌شود.

از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی به احتمال بروز خسارت به تاسیسات شهری و روستایی، خیزش و توفان گرد و خاک و کاهش دید و کیفیت هوا، آسیب به سازه‌های موقت، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، آسیب به دکل‌های برق، سقوط اجسام از ارتفاع بویژه در کارگاه‌های ساختمانی، شکستن درختان فرسوده می‌توان اشاره کرد بنابراین نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره، اندیشیدن تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت‌های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تاسیسات و محصولات کشاورزی و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری آورده است:  با توجه به وزش باد شدید تا خیلی شدید امکان وارد آمدن خسارت به گلخانه‌ها و احتمال شکستن شاخه های درختان وجود دارد بنابراین این سازمان توصیه‌ می‌کند استحکام نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول‌پاشی و سم پاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های گلخانه‌ها، عایق‌بندی و محافظت از کندوها، محافظت از صیفی‌جات جنوب کشور، تهویه و کنترل دما در سالن‌های مرغداری در شرایط باد شدید، خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین، جمع‌آوری شاخه‌های هرس شده از کف باغ، عدم آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به دلیل شدت بالای وزش باد مدنظر قرار گیرد.

در ادامه این هشدار آمده است: فردا (۱۵ اردیبهشت ماه) کاهش ۸ تا ۱۰ درجه‌ای دما در شمال شرق و کاهش ۶ تا ۸ درجه در جنوب غرب، نواحی مرکزی، دامنه های زاگرس ودامنه های جنوبی البرز و پس فردا ( ۱۶ اردیبهشت) کاهش ۸ تا ۱۰ درجه‌ای دما در شرق و جنوب شرق کشور پیش‌بینی می‌شود که سر سرمازدگی درختان میوه در مرحله گلدهی را به دنبال دارد بنابراین سازمان هواشناسی استفاده از کود دامی در پای درختان، تامین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به‌ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی را توصیه می‌کند.

تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر مانند پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون، خودداری از کود دهی به استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات در ساعات نزدیک صبح و بامداد، مالچ‌پاشی در سطح باغات، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که احتمالا دما به زیر صفر می‌رسد، کنترل سرما قبل از تورم جوانه‌ها از طریق مبارزه با باکتری های مولد هسته یخ با استفاده از باکتری کش‌ها، تخلیه آب و جمع‏‌آوری لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین ‏آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهشی دما، استفاده از روغن ولک برای جلوگیری از باز شدن شکوفه‌ها، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

این سازمان همچنین با صدور هشدار زردرنگ آورده است: افزایش ارتفاع موج ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل تا ۲ متر دوشنبه (۱۶ فروردین ماه) در تنگه هرمز، دریای عمان، نواحی مرکزی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و سه‌شنبه (۱۷ فروردین ماه) در دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر قابل  پیش‌بینی است.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فراساحل وجود دارد بنابراین نسبت به احتیاط در شنا، غواصی و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و نیمه سنگین و فعالیت‌های شیلاتی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند. در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.