کد خبر : 102727
تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 آبان 1400 - 22:32

تنها راه سعادت بشری در پرتو احکام و آرمان‌های بعثت انبیای الهی است

تنها راه سعادت بشری در پرتو احکام و آرمان‌های بعثت انبیای الهی است

ایسنا/آذربایجان شرقی کارشناس مسائل مذهبی گفت: تنها راه سعادت و نجات بشر در پرتو نورانی وحی، احکام الهی و آرمان‌های بعثت انبیاء و خاتم پیامبران است. حجت‌الاسلام عزالدین تقی زاده در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص فلسفه بعثت خاتم هستی، اظهار کرد: خداوند متعال در نظام هستی انسان را به عنوان آینه اوصاف تمام نمای جلال

تنها راه سعادت بشری در پرتو احکام و آرمان‌های بعثت انبیای الهی است

ایسنا/آذربایجان شرقی کارشناس مسائل مذهبی گفت: تنها راه سعادت و نجات بشر در پرتو نورانی وحی، احکام الهی و آرمان‌های بعثت انبیاء و خاتم پیامبران است.

حجت‌الاسلام عزالدین تقی زاده در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص فلسفه بعثت خاتم هستی، اظهار کرد: خداوند متعال در نظام هستی انسان را به عنوان آینه اوصاف تمام نمای جلال و جمال خود بر روی زمین به سمت جانشینی خود خلق کرده و در این میان سلسله انبیایی را به عنوان سفرای هدایت انتخاب کرد که خاتم آن‌را به نسخه منحصر به فرد در اوصاف اخلاقی و رفتاری به عنوان الگویی جامع برای بشریت برانگیخت.

وی با بیان این‌که نخستین و اساسی‌ترین هدف بعثت پیامبران دعوت به توحید و یکتا پرستی و نفی هرگونه شرک، طاغوت، خود پرستی و بت پرستی است، افزود: از جمله اهداف دیگر بعثت پیامبران اصلاح فرد و جامعه در تمام جنبه‌های نظری و عملی است.

مهم‌ترین ماموریت پیامبران و سفیران الهی در زمینه اصلاح اجتماعی

کارشناس مسائل مذهبی با تاکید بر این‌که مهم‌ترین ماموریت پیامبران و سفیران الهی در زمینه اصلاح اجتماعی را می‌توان از میان بردن ارزش‌های مردود جاهلی و کاذب و معیارهای نادرست و منحط غیرانسانی و همچنین جایگزین و نهادینه کردن ارزش‌های الهی انسانی و اخلاقی عنوان کرد، گفت: یکی دیگر از اساسی‌ترین هدف‌های بعثت انبیای الهی اقامه قسط و عدل در میان جوامع بشری است.

وی در این خصوص تاکید کرد: بر این اساس، پیامبران مبعوث شده‌اند تا احکام ناب الهی را اجرا کرده و تشنگان عدالت را از منبع فیض الهی سیراب کنند؛ همچنین بشریت را از وجود انبیاء و اولیای الهی به عنوان ریسمان اتصال بین خالق و مخلوق، بهره‌مند کنند، لکن خداوند متعال با مبعوث کردن پیامبرانش با تمام براهین عقلی و نقلی با انسان‌ها و تمام امت‌ها به اقتضای شرایط ویژه خودشان در اعصار مختلف، اتمام حجت کرده تا عذر و بهانه‌ای برای آنان در پای حسابرسی و رسیدگی به اعمالشان در یوم الحساب وجود نداشته باشد.

عقل و پیامبران؛ حجت‌هایی که خداوند برای انسان قرار داده است

وی افزود: خداوند متعال برای انسان‌ها حجت، پیامبر و دعوتگر مفروض داشته که یکی “پیامبر و حجت بیرونی همان پیامبران و انبیاء الهی که دعوت‌گر توحید و خداپرستی و به پاکی و نیکی” هستند و در این مسیر تمام سختی‌های جامعه را به جان خریده و برای نجات امت جانفشانی می‌کردند.

کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: دیگری “پیامبر و حجت درونی همان عقل انسان” بوده و تنها وجه تمایز انسان موجودات است که به وسیله عقل “حسن و قبح” و “ظلم و عدل” را تمییز می‌دهد؛ البته انسان تنها با ابزار عقل، قادر به درک و فهم فلسفه حلیت، حرمت و خوب و بد اشیاء و مسائل نیست، ازاین‌رو باید حجت درونی و عقل بشری متصل به وحی الهی باشند که در این میان انبیاء و اولیاء حلقه اتصال بین این دو هستند. با این تعریف و تبین، آشفتگی‌های موجود در جامعه بشری و دنیای کنونی، به خاطر قطع رابطه این دو حجت الهی است.

وی تشریح کرد: اینجاست که فلسفه و حکمت بعثت انبیاء که سفیران دعوت به توحید و یکتاپرستی، صلح و آشتی و نجات بشر از دست مستکبران هستند، معنا پیدا می‌کند، اما اگر عقل منهای وحی را در نظر بیگیریم آن‌وقت مستکبران حاضر هستند تا تمام بشر را فدای مطامع کثیف نفسانی و شهوانی دنیوی خود کنند. به اذعان سردمداران مستبد کشورهای علی الظاهر علمی و صنعتی و پیشرفته دنیای معاصر و به شهادت تاریخ، تریلیون‌ها دلار صرف رقابت قدرت پوشالی، تسلیحاتی و کشتارجمعی برای جنگ و هلاکت منابع خدادادی در روی کره‌ی زمین می‌کنند.

حجت‌الاسلام تقی‌زاده خاطرنشان کرد: آیا کسانی‌که مدعی عقل و خرد بوده و تنها به عقول ناقص و قاصر بشری تکیه دارند، نمی‌دانند که سرمایه هنگفتی که صرف جنگ و کشتار می‌شود را در حوزه بهداشت، تعلیم و تربیت تحت تعالیم متعال الهی، رشد فکری و صلح و دوستی جامعه جهانی هزینه کنند؟

وی در این رابطه گفت: این عدم توجه به آرمان‌های الهی انبیای الهی و پیروی از نفس سرکش، گویای نیاز فوری و بدیهی بشریت به وحی، نبوت و پیام و فلسفه حیات بخش بعثت انبیاء است، بر این اساس تنها راه سعادت و نجات بشر در پرتو نورانی وحی، احکام الهی و آرمان‌های بعثت انبیاء و خاتم نگین عالم هستی “حضرت محمد مصطفی(ص)” است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.