کد خبر : 28335
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 مهر 1400 - 20:33

توزیع ۲۰ هزار پنل خورشیدی بین عشایر تا پایان سال جاری

توزیع ۲۰ هزار پنل خورشیدی بین عشایر تا پایان سال جاری

 رئیس سازمان امور عشایری ایران گفت: تا پایان سال جاری ۲۰ هزار پنل خورشیدی بین عشایر توزیع و ۶۰۰ خانه بهداشت عشایری با بهورزانی از فرزندان عشایر به بهره برداری خواهد رسید. شاهپور علائی مقدم روز پنجشنبه ۱۵ مهر در دیدار با مردم روستای قشلاقی لقو اظهار کرد: عشایر به عنوان گروه هدف اجتماعی سوم،

توزیع ۲۰ هزار پنل خورشیدی بین عشایر تا پایان سال جاری

 رئیس سازمان امور عشایری ایران گفت: تا پایان سال جاری ۲۰ هزار پنل خورشیدی بین عشایر توزیع و ۶۰۰ خانه بهداشت عشایری با بهورزانی از فرزندان عشایر به بهره برداری خواهد رسید.

شاهپور علائی مقدم روز پنجشنبه ۱۵ مهر در دیدار با مردم روستای قشلاقی لقو اظهار کرد: عشایر به عنوان گروه هدف اجتماعی سوم، مبنای برنامه ریزی دولت و مجلس قرار گرفته اند و با تلاش های صورت گرفته، در هفته عشایر، بیش از ۵۰۰ میلیارد پروژه مختلف در جامعه روستایی و عشایری در بخش کشاورزی به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: آب شرب سالم از مهمترین بخش ها در زمینه عشایری و از فاکتورهای ارتقا شاخص های برخورداری است. قبل از انقلاب شاخص آب سالم در جامعه عشایری ۷ درصد بود که سال ۹۸ این شاخص به ۴۳ درصد رسید و در همین سال مقام معظم رهبری فرمودند از محل صندوق توسعه ملی برای آب شرب عشایری اختصاص یابد.

رئیس سازمان امور عشایری ایران تصریح کرد: در دو سال اخیر بیش از ۶۱۰ پروژه آبرسانی با اذن مقام معظم رهبری به بهره برداری رسیده که امروز هم یکی از همین پروژه ها بازدید شد و شاخص برخورداری در همین یکسال گذشته به ۶۳ درصد رسید. تا پایان سال ۲۰ هزار پنل خورشیدی بین عشایر توزیع و ۶۰۰ خانه بهداشت عشایری با بهورزانی از فرزندان عشایر به بهره برداری خواهد رسید.

علایی مقدم در رابطه با بیمه تامین اجتماعی عشایر ادامه داد: در این راستا ۱۰۰ هزار عشایر که توانایی پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی ندارند مورد حمایت دولت قرار می گیرند که از این مهم روز دوشنبه آینده رونمایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه نامی از عشایر نبود، اما با اقدامات صورت گرفته در برنامه ششم ۱۷ بار نام عشایر ذکر شد. در یک سال و نیم اخیر بیش از ۳۸۰ میلیارد تومان برای استحصال و انتقال آب به سامانه های عشایری اخذ شده  و ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی مجلس یرای مدارس عشایری اختصاص یافته که تفاهم نامه ای نیز در این خصوص امضا شده است.

رئیس سازمان امور عشایری ایران اضافه کرد: عشایر نقش بی بدیلی در اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار و امنیت غذایی دارند. در ایران ۸۸۰ هزار تن گوشت قرمز نیاز است که از این میزان ۲۵ درصد توسط عشایر تولید می شود به این معنی که هر یک نفر از عشایر، گوشت قرمز مورد نیاز ۲۰ نفر را تولید می کند. تولید ۴۵ درصد صنایع دستی و فرش صادراتی نیز در اختیار عشایر است و این قشر در ۵۹ درصد ایران پراکنده هستند.

وی با بیان اینکه جمعیت عشایر کم اما اثرگذار است، گفت: عشایر ۱۰ هزار شهید به انقلاب تقدیم کرده اند و سردار قاسم سلیمانی نیز از بطن همین عشایر و مایه افتخاری برای جامعه عشایری در عرصه بین المللی است.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.