کد خبر : 54174
تاریخ انتشار : شنبه 24 مهر 1400 - 23:38

توسعه شهری نیازمند بهره گیری از دانش و نوآوری است

توسعه شهری نیازمند بهره گیری از دانش و نوآوری است

ویبنار مجازی کمیته ملی اسکان بشر ایران با موضوع بهینه سازی زیست، دانش و نوآوری ، توسعه شهری با حضور دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ملل متحد در ایران، رییس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی ومدیران استان آذربایجان غربی ( رییس دانشگاه ، شهردار، اعضای شورای شهرو رییس نظام مهندسی ارومیه ) برگزار شد. به

توسعه شهری نیازمند بهره گیری از دانش و نوآوری است

ویبنار مجازی کمیته ملی اسکان بشر ایران با موضوع بهینه سازی زیست، دانش و نوآوری ، توسعه شهری با حضور دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ملل متحد در ایران، رییس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی ومدیران استان آذربایجان غربی ( رییس دانشگاه ، شهردار، اعضای شورای شهرو رییس نظام مهندسی ارومیه ) برگزار شد.

به گزارش ایسنا، محمد مهدی مظاهری گفت: از دیدگاه برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد _ UN-Habitat _ دانش و نوآوری موضوع بنیادینی در امر توسعه شهری است. از این رو شناخت رویکردها، درک دقیق از سوگیری ها و تعیین اهداف توسعه باید مبتنی بر دانش و نوآوری و با نگاه به آینده پژوهی و با بهره گیری از دستاوردهای بشر باشد.

دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران افزود: رفع چالش های شهری بدون در نظر گرفتن دانش و نوآوری مفهومی ندارد. بنابراین اگر می خواهیم چالش های شهری برطرف شود، نیازمند بهره گیری از دانش و نوآوری هستیم. محور اصلی توسعه شهری مبتنی بر دانش و نوآوری، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی هستند که باید از ظرفیت این نهادهای علمی و پژوهشی در راستای توسعه پایدار شهری که جزو وظایف اساسی هبیتات بوده و خواهان موفقیت در آن است، استفاده شود.

عضو فرهنگستان هنر ایران با اشاره به برگزاری اولین  اجلاس وزرای شهرسازی که هفدهم فروردین سال جاری _ ۶ آوریل _ به میزبانی اصفهان برگزار شد، ادامه داد: در این اجلاس که وزرای شهرسازی ایران، ایتالیا، الجزایر، روسیه ،مالزی ، سوریه ، پرو، اکراین ودیگر کشورهای عضو ، رییس اجرایی و معاونین هبیتات، استاندار اصفهان و تعدادی از استادان دانشگاه حضور داشتند، محور اصلی بحث، دانش و نوآوری و توسعه پایدار شهرها بود.

عضو هیات امنای بنیاد ایران شناسی گفت: جامعه رهبران شهری باید نسبت به بازشناسی ارزش های تاریخی و تمدنی، زیست محیطی، فرهنگ و خانواده اقدام کرده و ظرفیت های آن را بررسی و پیگیری کنند. بهسازی سکونت های زیستی، تغییرات اقلیمی، موضوعات جوانان و ایجاد اشتغال، خانواده، سالمندان و همچنین تامین توسعه اقتصاد محلی، تعیین شاخص های طراحی شهری، تمرکز زدایی ، قانونگذاری و حکمروایی، جابه جایی شهری، انرژی شهری و کاهش خطرپذیری شهری از جمله محورهای ۲۶ گانه برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد و کمیته ملی اسکان بشر ایران است.

وی با اشاره به همکاری و امضای تفاهم نامه با دانشگاه های تهران و هنر در زمینه پیگیری مبانی توسعه پایدار شهری و اهداف برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، بیان کرد: کمیته ملی اسکان بشر ایران آمادگی دارد که در حوزه ملی و بین المللی طی یادداشت تفاهم نامه هایی با دانشگاه های کلان شهرها مبنای توسعه پایدار شهری را با رویکرد دانش و نوآوری پیگیری کند. از جمله این موارد توسعه مبتنی بر عدالت فضایی است، بدان معنا که هیچ فرد، گروه، نژاد، جنس و مکانی نباید در حاشیه قرار بگیرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی کمیته ملی اسکان بشر ایران، برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد (هبیتات) برای زندگی شهری بهتر تلاش می‌کند. رسالت هبیتات ترویج و ارتقاء توسعۀ اجتماعی و زیست‌محیطی اسکان بشر و دست‌یابی به اهداف فرهنگی، اجتماعی درخور برای عموم است. هبیتات می‌کوشد تا با پیشگامی در فرایند شهری‌شدن و ترویج تغییر سیاست‌ها، روش‌ها و نگرش‌های مقابله با نیازهای توسعۀ شهری، رشد شهرها و مناطق روستایی را به فرصتی برای توسعه تبدیل کند؛ فرصتی فراگیر برای همۀ شهروندان.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.