تاریخ انتشار : دوشنبه 12 ژوئن 2023 - 12:10
کد خبر : 221605

تیپ شخصیتی افراد با هوش در تست هوش منسا

تیپ شخصیتی افراد با هوش در تست هوش منسا

اخیرا محققین تست هوش منسا به این نتیجه رسیده اند که نوع تیپ شخصیتی، می تواند در نتایج تست هوش منسا تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، یک سری از تیپ ها نسبت به تیپ های دیگر از لحاظ بهره هوشی و نمره هوشی در تست هوش منسا فراوانی بیشتری دارند. به بیان ساده تر می

تیپ شخصیتی افراد باهوش در تست هوش منسا

اخیرا محققین تست هوش منسا به این نتیجه رسیده اند که نوع تیپ شخصیتی، می تواند در نتایج تست هوش منسا تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، یک سری از تیپ ها نسبت به تیپ های دیگر از لحاظ بهره هوشی و نمره هوشی در تست هوش منسا فراوانی بیشتری دارند.

به بیان ساده تر می توان اینطور بیان کرد که بین تیپ های شخصیتی تست MBTI و نمره افراد در تست هوش منسا نوعی رابطه وجود دارد.

تیپ شخصیتی به طور کامل ضریب هوشی افراد را تعیین نمی کند، اما نشانگر عالی دانش عمومی آنهاست.

مثلا تیپ ادراک‌ کنندگان حسی MBTI معمولاً به عنوان کم ‌فکرترین افراد در نظر گرفته می‌شوند، بنابر این در تست هوش منسا نمره کمتری کسب می کنند و جزو افراد نابغه به حساب نمی آیند یا نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که افراد درونگرا نسبت به برونگراها باهوش تر هستند.

البته نمی توان به طور قطعی این موضوع را تایید کرد، اما با توجه به شواهد و تجربیات کسب شده، برخی تیپ ها، از سایر تیپ ها برتری بیشتری دارند.

سازمان بین المللی منسا چیست؟

منسا بزرگترین و قدیمی ترین انجمن هوش بالا در جهان است. منسا یک سازمان غیرانتفاعی برای افرادی است که در یک آزمون هوشی استاندارد، نظارت شده یا سایر آزمون‌های هوش تایید شده به صدک 98 یا بالاتر می‌رسند.

کدام تیپ شخصیتی، دارای نابغه های بیشتری در تست هوش منسا است؟

با تحقیقات انجام شده در مدارس استعداد درخشان، متوجه این موضوع شده ایم که اکثر این افراد دارای تیپ های شخصیتی ENFP یا INFP هستند و در مدارس عمومی اغلب زنان و تیپ های شخصیتی ENTJ، ISTP، ENTP می باشند. اما پیش تر که تحقیقاتی انجام شد، سوالاتی در ذهن محققین بوجود آمد از جمله:

آیا واقعا INTP ها دو برابر باهوش تر از ENTJ ها هستند؟

و یا ESFJ ها ضریب هوشی بسیار پایینی نسبت به بقیه تیپ ها دارند؟

قطعا جواب خیر است.

با تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که اگر دو گروه صد نفره از تیپ INTP و ESFJ داشته باشیم، در گروه INTP احتمال افراد بیشتری با IQ بالای 130 وجود دارد، درحالی که در گروه ESFJ، تعداد کمتری وجود دارد.

تیپ شخصیتی باهوش ترین افراد تست هوش منسا

بر اساس آمار های بدست آماده و مشاهده نمودارهای میله ای، در این بخش تعداد افرادی که بر اساس تیپ شخصیتی و ضریب هوشی، در 2 درصد افراد برتر قرار می گیرند، آورده شده است:

اما با توجه به اینکه این نمودار به ترتیب نیست و کمی آشفتگی دارد، به این نتیجه رسیدیم که خودمان این لیست را به ترتیب اولویت بازنویسی کنیم که در زیر قابل مشاهده است:

تیپ شخصیتی افراد تست هوش منسا

بنظر می رسد که تیپ شخصیتی ENFP دنیا را در دست گرفته اند، چرا که با توجه به شواهد موجود، فردی با بهره هوشی نابغه به احتمال زیاد دارای تیپ شخصیتی ENFP است و می توانم بگویم ESTJ ها کمترین میانگین IQ را دارند.

بیشترین میزان IQ در بین تیپ های شخصیتی منسا

البته باید خاطر نشان کرد که همه تیپ های شخصیتی، افراد نابغه ایجاد می کنند، اما برخی بیشتر از دیگران.

ویژگی تیپ INTJ در تست هوش بین المللی منسا

حالا نکته ای که بسیار مهم است، این است که هنگامی که فردی میخواهد عضو سازمان بین المللی منسا شود، تیپ شخصیتی او حتما بررسی می شود. در زیر ویژگی یکی از تیپ های شخصیتی بین المللی منسا را خواهیم گفت:

فردی که تیپ Mensa International INTJ است، به این معنی است که وی فردی متفکر بسیار پیچیده، شدید و جدی است. این افراد نیاز شدیدی به درک چگونگی کار کردن چیزها و استفاده از این دانش در راه عملی دارند. این افراد دانش خود را با نهایت نظم و تمرکز به کار می گیرند.

این تیپ شخصیتی بسیار متمرکز هستند و همیشه قدم هایشان را در راستای رسیدن به اهدافشان برمیدارند. از آنجایی که بسیار متمرکز هستند، اغلب کارها را قبل از دیگران انجام می دهند.

این افراد استاد امور پیش پا افتاده و عملی هستند و اگر نمی توانند کاری را انجام دهند، وقت خود را برای پیگیری آن تلف نمی کنند.

INTJ ها فکر می کنند که دنیای اطرافشان واقعی و ملموس است و اگر بتوانند آن را ببینند، به قطعیت می رسند.

این افراد آنقدر روی منطق و عقل متمرکز نیستند که روی شهود و عملی متمرکز هستند.

منطق این تیپ از شهود در مورد چگونگی کار کردن چیزها ناشی می شود و شهود این افراد از تجربه عملی آن ها در نحوه کار کردن روی مسائل ناشی می شود.

آیا می توان افراد باهوش را بر اساس تیپ شخصیتی شناخت؟

همانطور که بالاتر گفته شد، نمی توان به طور قطعی گفت دقیقا کدام تیپ دارای نمره بیشتر یا کمتر در تست هوش منسا است، برای رسیدن به قطعیت می توان انواع تست های هوش مانند: تست هوش کتل، تست هوش ریون و… به علاوه تست شخصیت شناسی MBTI  را انجام داد.

چگونه از تیپ شخصیتی خود مطلع شویم؟

برای این که متوجه شوید تیپ شخصیتی شما کدام تیپ از 16 نوع تیپ MBTI است و به صورت احتمالی در تست هوش منسا جزو نابغه ها هستید یا خیر، می توان تست MBTI را انجام دهید.

وب سایت های زیادی هستند که آزمون MBTI دارند، وبسایته هایی از قبلبل www.truity.com , www.mbtionline.com , www.xpersonalitytest.com , esanj.ir

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها