کد خبر : 15790
تاریخ انتشار : پنجشنبه 8 مهر 1400 - 22:16

جهت‌گیری اصلی دولت در سال جاری حمایت از تولید است

جهت‌گیری اصلی دولت در سال جاری حمایت از تولید است

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران عصر سه شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور در شهرستان اسلامشهر برگزار شد.  اسحاق جهانگیری در این جلسه با تبریک سال نو و با اشاره به تقارن سال جدید با اعیاد مذهبی اظهار امیدواری کرد: سال ١۴٠٠ سال گشایش های بزرگ برای ملت ایران باشد و کشور بتواند

جهت‌گیری اصلی دولت در سال جاری حمایت از تولید است

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران عصر سه شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور در شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

 اسحاق جهانگیری در این جلسه با تبریک سال نو و با اشاره به تقارن سال جدید با اعیاد مذهبی اظهار امیدواری کرد: سال ١۴٠٠ سال گشایش های بزرگ برای ملت ایران باشد و کشور بتواند از سختی ها و فشارها عبور کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهمیت شهرستان های استان تهران اظهار داشت: هر یک از شهرستان های استان تهران به اندازه یک استان مسائل پیچیده و متعددی دارد که لازم است برای حل این مسائل عالمانه و به دقت برنامه ریزی شود.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، گفت: رهبر معظم انقلاب شعار چهار سال اخیر را در راستای حمایت از تولید تعیین کرده اند چرا که اقتصاد متکی به تولید قادر خواهد بود مسیر توسعه را فراهم و موانع را از پیش روی اقتصاد کشور بردارد.

جهانگیری افزود: البته این جمله معنایش این نیست که وقتی محوریت اقتصاد به سمت تولید و آن هم تولید صنعتی و کشاورزی حرکت کند، سهم خدمات کم رنگ و یا فراموش می شود. اتفاقاً در کشورهای صنعتی سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی ناچیز است و عمدتا سهم خدمات تعیین کننده است. بیش از ٧۵ درصد از تولید ناخالص داخلی در این کشورها متعلق به بخش خدمات است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: وقتی یک بنگاه تولیدی راه می افتد بخش خدمات مرتبط با تولید نظیر بازرگانی، تجارت، بیمه و خدمات بانکی مانند زنجیره ای به دنبال آن حرکت می کند. البته برخی خدمات نظیر گردشگری که غیرمرتبط با تولید هستند نیز بخصوص در کشور ما سهم تعیین کننده ای دارند که نمی توانیم از آن چشم پوشی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه جهت گیری اصلی دولت در سال جاری حمایت از تولید است، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت طرحی را برای حمایت از تولید و ارائه مشوق های مختلف به فعالان اقتصادی تهیه کرده که به زودی این طرح ارائه خواهد شد.

جهانگیری با اشاره به بازدید خود از شرکت تولید لبنیات و بستنی دومینو اظهار داشت: بیش از سه هزار و پانصد نفر نیرو در این شرکت کار می کنند و تلاش آنها این است که محصول با کیفیت برای تولید داخل و صادرات فراهم کنند بنابراین اگر این واحد تولیدی خوب کار کند محصول تلاش همه کارکنان در کنار مدیریت آن است و اگر ضعفی باشد نیز فقط متوجه مدیریت نیست.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه عملکرد بنگاه های اقتصادی تحت تاثیر محیط پیرامونی است، افزود: سیاست خارجی کشور حتماً در کار بنگاه های اقتصادی موثر است. درون زایی و برون گرایی که از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی هستند به معنای استفاده از تمام ظرفیت های داخلی در کنار تعامل با دنیاست. امکان ندارد بتوان اقتصاد بزرگی مانند اقتصاد ایران را حبس کرد. ما از دنیا مواد اولیه، منابع مالی و بازار می خواهیم بنابراین سیاست خارجی کشور نقش موثری در فعالیت بنگاه های تولیدی ایفا می کند.

وی با بیان اینکه سیاست فرهنگی و اجتماعی نیز بر عملکرد بنگاه های اقتصادی اثرگذار است، گفت: نمی توان گفت که مسئولین اجتماعی و فرهنگی کشور کاری مستقل برای خود دارند و می توانند هر موضعی که دلشان می خواهد اتخاذ کنند، اتفاقاً مسئولین اجتماعی و فرهنگی همواره از مسئولین اقتصادی کشور این پرسش را مطرح می کنند که چرا وضع تولید و اقتصاد کشور خوب نیست و چرا همه چیز گران است.

جهانگیری خطاب به مسئولین اجتماعی و فرهنگی در بخش های مختلف کشور گفت: شما تریبون در اختیار دارید و مسئول مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور هستید، بخش اصلی اقتصاد در دست بخش خصوصی است و باید از این تریبون ها برای بخش خصوصی امنیت و احترام منتشر شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: باید به این نکته توجه کنیم که مدیر یک کارخانه نظیر کارخانه ای که امروز بازدید شد و سه هزار و پانصد نیروی فعال دارد، به اندازه کافی دارایی دارد و خواسته اصلی او این است که مورد احترام باشد و ارزش کاری که برای کشور انجام داده، اشتغال ایجاد کرده و صادرات و ارز آوری برای کشور دارد، درک شود.

وی با تاکید بر اینکه سیاست های فرهنگی و اجتماعی باید مقوم و حامی بخش تولید باشد، تصریح کرد: سیاست های کلان کشور در اختیار وزارتخانه های جهاد و صمت نیست بلکه در اختیار دولت است و این سیاست ها باید ثبات اقتصادی ایجاد کند تا بخش خصوصی بتواند نسبت به نرخ ارز، وضعیت تورم و شرایط اقتصادی کشور پیش بینی داشته باشد و برنامه ریزی کند.

جهانگیری افزود: اگر وزارت صمت تصمیمی برای ممنوعیت و یا آزاد شدن صادرات یک کالا اتخاذ کند، بخش خصوصی قادر نخواهد بود خود را با تصمیمات لحظه ای دولت تطبیق دهد. مقررات و قوانین باید ثابت باشد و اگر نیاز باشد محدودیتی اعمال شود باید از طریق تعیین تعرفه این کار انجام شود.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه از زمان برنامه سوم توسعه به سمتی حرکت کردیم که به جای دخالت اداری، ساز و کارهای اقتصادی را بر اقتصاد کشور حاکم کنیم، گفت: در آن زمان که به عنوان وزیر فعالیت داشتم در دولت آقای خاتمی و ریاست آقای ناطق نوری در مجلس شورای اسلامی، همکاری خوبی میان دولت و مجلس شکل گرفت و برنامه ای تدوین شد که به عنوان برنامه موفق جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید. از هر کس که پرسیده شود بهترین برنامه از نظر عملکرد و برنامه نویسی مربوط به کدام سال است می گوید برنامه سوم توسعه. در برنامه سوم توسعه، رشد بخش صنعت در طول اجرای برنامه دو رقمی بود و رشد اقتصادی و اشتغال زایی خوبی در کشور حاکم بود و علت این بود که تکلیف فعال اقتصادی روشن بود و قادر بود که برای خود برنامه ریزی کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بسیاری از سیاست های اقتصادی به شکل اداری تغییر کرد، گفت: این تغییرها به این خاطر بود که اولویت دولت حمایت از بخش خصوصی نبود بلکه اولویت نخست حفاظت از زندگی مردم بود و تلاش دولت این بود که اقتصاد کشور دچار فروپاشی نشود و مردم بتوانند زندگی خود را اداره کنند. دولت تمام تلاش خود را بکار گرفت تا در مقابل فشارهای دشمنان که هدفشان فشار بر زندگی مردم بود، مقابله کند، با این علم که می دانستیم ابرقدرتی پیش روی ماست که ٣٠ درصد تولید ناخالص دنیا را در اختیار دارد و همه کشورها تسلیم و نوکر او هستند. از کشورهای بزرگ شرق تا سایر کشورها هیچ کدام حاضر نشدند به طور رسمی یک بشکه نفت از ما بخرند چرا که آمریکا به آنها اجازه نمی داد.

جهانگیری اضافه کرد: امروز با تغییراتی که در آمریکا ایجاد شده، هم دولت گذشته و هم دولت جدید با صراحت اعلام می کنند که فشار حداکثری علیه ملت ایران به شکست کشیده شده است و افتخار این شکست متعلق به مردم، مقام معظم رهبری و مدیرانی است که پای کشور ایستاده اند. البته ضعف هایی در مدیریت وجود دارد که باید تلاش کنیم ضعف ها و خطاها را اصلاح کنیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: به محض آنکه شرایط بین المللی به حالت عادی برگردد و تحریم ها برداشته شود، سیاست حمایت از تولید به مسیر طبیعی خود باز خواهد گشت. اگر در هر موضوعی دولت به دلیل لحاظ شرایط، مداخلاتی انجام داد که با اصول اقتصاد سازگار نبود، حتماً پس از جنگ اقتصادی اصلاح خواهد شد.

وی از استان تهران به عنوان استان اول صنعتی ایران نام برد و گفت: استان تهران به تنهایی پایه اصلی اقتصاد و صنعت ایران است.

جهانگیری با اشاره به اینکه در اتفاقات سال ٩٨، حوادث نگران کننده ای در برخی شهرهای کشور رخ داد، گفت: همان زمان اعلام کردم در یکی از شهرها که بیشترین سرمایه گذاری انجام شده، بدترین اتفاقات را شاهد بودیم. این سوال مطرح بود که با وجود سرمایه گذاری و اقدامات انجام شده در جهت توسعه صنعتی، چرا باید همچنان نارضایتی در میان مردم این شهر وجود داشته باشد. براساس باور صاحب نظران علوم اجتماعی و سیاسی، احساس تبعیض، احساس فساد و احساس نابرابری و تبعیض، مردم را آزار می دهد و آنچه باعث اعتراضات شده بود، نابرابری و بی عدالتی بود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در نقطه مقابل، یکی از استان های کشور که از نظر فقر وضعیت بدتری از سایر استان ها دارد در حوادث سال ٩٨ هیچ مسئله ای نداشت و این نشان می دهد که تبعیض و نابرابری بیش از فقر مردم را رنج می دهد.

وی با اشاره به معضل حاشیه نشینی در استان تهران، گفت: سرانه آموزشی، بهداشت و درمان و رفاه برای حاشیه نشینان بسیار ضعیف است و باید ضمن آنکه تلاش می کنیم مردم به حاشیه شهرها مهاجرت نکنند، باید برای حل مسائل حاشیه نشینی نیز به صورت جدی برنامه ریزی کنیم.

جهانگیری از فرمانداران شهرستان های استان تهران خواست مسائل اجتماعی را بعنوان اصلی ترین موضوع در دستور کار خود قرار دهند و برای حل مسائل اجتماعی و حاشیه نشینی به طور جدی برنامه ریزی کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ظرفیت بزرگ خیرین، بر ضرورت استفاده از توانمندی آنها برای حل مشکل حاشیه نشینی تاکید کرد و گفت: بسیاری از افراد خیّر در کشور هستند که تمایل دارند باری از دوش مردم بردارند. البته دولت نیز وظیفه دارد که برای حل مشکل حاشیه نشینی اقدامات اساسی انجام دهد اما فشارهای زیادی طی سالهای اخیر به دولت وارد شده که هنوز بازگو نکرده ایم. در بودجه سال ١٣٩٩که حدود ۵٧٠ هزار میلیارد تومان بود، درآمد حاصل از فروش نفت کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان بود.

وی ادامه داد: باید برای مسئولین کشور جا بیفتد که شهرستان های تهران مسائلشان مهم است و این مسائل در حقیقت مسائل اولیه مردم نظیر بهداشت و درمان و مدرسه است.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه شرایط کشور باید امید بخش باشد و نباید آیه یأس در کشور خوانده شود، گفت: کشور از ظرفیت های گسترده ای نظیر نیروی انسانی توانمند برخوردار است که نمونه آنها در بازدید از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران مشاهده شد که جوانانی با سن حدود ٢۵تا ٣٠ سال طرح ها و اقدامات دانش بنیان مهمی را در دست اقدام داشتند که این طرح ها در انحصار کشورهای پیشرفته بوده است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ایران آینده خوبی پیش رو دارد، گفت: باید گفتمان خود را به گفتمان امیدبخش تبدیل کنیم تا مردم به آینده امیدوار شوند. سهم نخبگان، جریانات سیاسی و نهادهای مدنی در افق گشایی پیش روی جامعه سهمی بیشتر است و باید در این راستا پیشنهادات و راهکارهای خود را به دولت و مجلس ارائه دهند.

وی با اشاره به سخنان فرمانداران شهرستان های غرب استان تهران، از استاندار تهران خواست برای حل مسائل این شهرستان ها وقت بگذارد و در صورت نیاز جلساتی با حضور وزرای مربوطه نیز برگزار گردد.

جهانگیری با اشاره به طرح موضوع محدودیت ایجاد واحد صنعتی در شعاع ١٢٠ کیلومتری تهران خاطر نشان کرد: این ممنوعیت در سال ١٣۴۶به تصویب رسیده اما با وجود این قانون واحدهای صنعتی روز به روز در این محدوده ایجاد شده اند. البته این ممنوعیت شامل کارخانه ها و واحدهایی که فعالیت دانش بنیان دارند نمی شود و باید به دنبال ایجاد صنایعی که متکی به فناوری های جدید و دانش بنیان هستند و در عین حال مصرف آب در آنها کم است و آلایندگی ندارند، باشیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به رشد و توسعه پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان، تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان، ایران را متحول خواهند کرد به شرط آنکه به آنها بها دهیم و مشکلاتشان را حل کنیم.

وی با اشاره به مسائل مرتبط با محدودیت منابع آب شهرستان های استان تهران، گفت: این مسائل جدی است و در صورت لزوم جلسه ای با حضور وزیر نیرو و استاندار تهران برگزار خواهیم کرد.

در این جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از تدوین بسته حمایت از تولید خبر داد و گفت: این بسته که برای حمایت از بخش تولید و مانع زدایی تدوین شده به زودی ارائه خواهد شد و مشوق های لازم نیز در آن دیده شده است.

استاندار تهران هم در این نشست گزارشی از وضعیت شهرستان های استان تهران ارائه کرد و گفت: خوشبختانه با کاهش مستمر نرخ بیکاری در استان مواجه هستیم و ٣٢٢ واحد کاملاً راکد با اقدامات انجام شده فعال شده اند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.