کد خبر : 33639
تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1400 - 21:55

جهت‌گیری طرح جامع مدیریت پسماند حداقل‌سازی ورود زباله به آرادکوه است

جهت‌گیری طرح جامع مدیریت پسماند حداقل‌سازی ورود زباله به آرادکوه است

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در مرکز آرادکوه پیش‌بینی شده است، تاکید کرد: جهت‌گیری طرح جامع مدیریت پسماند این است که ورود زباله به آرادکوه را حداقل‌سازی کند. به گزارش ایسنا، سید آرش حسینی میلانی در جریان بررسی لایحه طرح جامع مدیریت پسماند، گفت: آرادکوه از

جهت‌گیری طرح جامع مدیریت پسماند حداقل‌سازی ورود زباله به آرادکوه است

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در مرکز آرادکوه پیش‌بینی شده است، تاکید کرد: جهت‌گیری طرح جامع مدیریت پسماند این است که ورود زباله به آرادکوه را حداقل‌سازی کند.

به گزارش ایسنا، سید آرش حسینی میلانی در جریان بررسی لایحه طرح جامع مدیریت پسماند، گفت: آرادکوه از دهه چهل به عنوان مرکز دفن پسماند شهر تهران جانمایی شده و توسعه‌ یافته و موجب ایجاد شرایط اجتناب‌ناپذیری شده است. با این حال، حل مشکلات این مرکز قطعا جزو اولویت‌های اصلی شهرداری، شورا و طرح جامع مدیریت پسماند است.

وی ادامه داد: جریان پسماند مانند جریان آب است که وقتی حرکت می‌کند، امکان قطع کردن آن نیست، بلکه باید تمهیدات و تدابیری طبق زمانبندی و برنامه‌ریزی در نظر گرفت تا بتوان اقدام اصلاحی را انجام داد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در آراد کوه پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: این سرمایه‌گذاری برای آن است که فرایندهای هوادهی سرپوشیده شده و بهبود یابد. علاوه بر آن، در افق طرح فقط ۱۵درصد از زباله‌ها دفن خواهد شد و عمده آن بازیافت خواهند شد. جهت‌گیری طرح این است که ورود زباله به آراد کوه را حداقل‌سازی کند.

حسینی میلانی افزود: با این حال، یکی از برنامه‌های مربوط به آراد کوه، جانمایی مرکز دفن جایگزین است که مطالعات اولیه برای مناقصه شروع شده تا انتخاب کنند. قبلا نیز چهار مرکز دفن جایگزین در شعاع ۱۰۰ کیلومتری تهران مطرح شده بود. با این حال، شهرداری تنها متولی ایجاد مراکز دفن جایگزین نیست و دولت باید در این قضیه کمک کند. در مورد مسئله ورود شیرابه هم باید بگویم با اصلاحی که در مراکز میانی انجام می‌شود و سیستم‌های تصفیه شیرانه که ایجاد می‌شوند و مراکز پردازشی که به صورت مجهز افتتاح می‌شوند، میزان شیرابه هم کنترل شده و ورودی شیرابه به آراد کوه نیز کاهش می‌یابد.

حسینی میلانی درباره پیشنهادی مبنی بر ضرورت انجام راهکارهای جدید در طرح جامع مدیریت پسماند نیز بیان کرد: مشاور در بررسی هر قسمت از چرخه مدیریت پسماند، گزینه‌های مختلف را بررسی کرده و مطالعات تطبیقی انجام داده است. یعنی همه فناوری‌های جدید و مدرن را دیده و برای پنج سال اول، بسته‌ای را پیشنهاد داده و برنامه عملیاتی ارائه کرده است.

این عضو شورای شهر درباره پیشنهادی درباره طراحی اپلیکیشن‌های جدید برای جمع‌اوری پسماند هم عنوان کرد: در نظامی که سازمان مدیریت پسماند پیش‌بینی کرده، یک چارچوب فناوری ایجاد می‌شود که سازمان فاوا، زیرساخت‌های آن را ایجاد کرده است و شهروندان با تبادل زباله امتیاز دریافت می‌کنند یعنی زیرساخت برای مبادله در حال حاضر ایجاد شده است.

میلانی افزود: ستزمان فاوا این ساختار را ایجاد کرده و سازمان پسماند نظارت کلی بر آن دارد. این بازار ایجاد شده است مگر اینکه بازار جدیدی مدنظر باشد که باید از نو طراحی شود و مورد امکان‌سنجی قرار گیرد در حالی از نظر امکانات کشور و بازیگران هوشمندسازی زیرساخت فاوا کفایت می‌کند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.