تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 آگوست 2022 - 9:34
کد خبر : 200613

خانه ام را چطور بسازم!

خانه ام را چطور بسازم!

در دهه‌های اخیر استفاده از سبک مدرن در معماری داخلی در کشورهای مختلف از جمله ایران رواج زیادی داشته است و طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است. معمولاً به هر روش تازه‌ای که خارج از حالت قدیمی و مرسوم گذشته باشد واژه مدرن را اختصاص می‌دهند. این سبک مدرن در هر زمینه‌ای

در دهه‌های اخیر استفاده از سبک مدرن در معماری داخلی در کشورهای مختلف از جمله ایران رواج زیادی داشته است و طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است. معمولاً به هر روش تازه‌ای که خارج از حالت قدیمی و مرسوم گذشته باشد واژه مدرن را اختصاص می‌دهند. این سبک مدرن در هر زمینه‌ای می‌تواند ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی داشته باشد. معمولا از سبک مدرن در معماری و طراحی داخلی هم استفاده می‌کنند و حتی آن را به عنوان یکی از شاخه‌های هنر در بسیاری از دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند. در این سبک از مصالح خاصی استفاده می‌کنند که با مصالح سنتی خانه‌سازی متفاوتند؛ از بلوک گرفته تا هبلکس و سقف یوبوت. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این مصالح آشنا شویم.

مصالح مورد استفاده در خانه‌سازی مدرن

معماری مدرن، یک نوع سبک معماری بر پایه فناوری‌های نوین و خلاقانه در ساخت و ساز است که در آن از مصالح مدرن استفاده می‌کند. این سبک از معماری احساسات گوناگونی را نشان می‌دهد که با انتخاب ماده مناسب  آن‌ها را کنترل می‌کنند. به عنوان مثال، احساس گرمی یا راحتی که از چوب القا می‌شود، احساس سرمایی که از فلزات منتقل می‌شود یا احساس خامی از بتن. بنابراین انتخاب به دقت مصالح مناسب در مقایسه با زیبایی و عملکرد آن‌ها، سهم مهمی در طراحی دارد. مصالح این قدرت را دارا هستند که می‌توانند نحوه ایجاد احساس در فضا را تغییر بدهند و تاثیر به‌سزایی در دید بیننده داشته باشند.

بلوک سبک

بلوک سبک که نام انگلیسی آن نیز Lightweight Block است، یک نوع بلوک است که از سیمان، آب، ماسه و سنگی که در بلوک‌های معمولی استفاده می‌شود تولید می‌کنند. فرق بلوک سبک با بلوک معمولی در این است که این بلوک‌ها حجم ماسه، سنگ و سیمان کم‌تری دارند. به جای این مواد از مواد سبک‌تری برای تولید بلوک سبک استفاده می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که بلوک سبک در مقایسه با بلوک معمولی، خصوصیات متفاوتی داشته باشد و در مقابل شرایط گوناگون، واکنش متفاوتی دارد. بلوک سبک با توجه به موادی که در ساختار بتن مورد استفاده تولید آن استفاده می‌شود، دارای ویژگی‌های مختلفی است. معمولا وزن این بلوک‌ها در حد 10 تا 40 درصد کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل، پیمانکاران می‌توانند با توجه به نوع سازه ساختمان، بلوک مناسب را انتخاب کنند.

بلوک سبک از جمله اصطلاحاتی است که در چند سال اخیر وارد ادبیات ساختمان سازی کشور شده است. بسیاری از مهندسان سازه، به کارگیری این بلوک را به پیمانکاران ساختمانی پیشنهاد می‌دهند. این بلوک‌ها را از نوعی بتن خاص تولید می‌کنند که مواد اولیه خاصی دارند. استفاده از این بتن باعث می‌شود وزن این بلوک‌ها نسبت به بلوک‌های معمولی پایین‌تر باشد و در عین حال، مقاومت مکانیکی و حرارتی خوبی نیز دارا باشند.

بلوک سبک را در انواع گوناگونی تولید و عرضه می‌کنند. برخی مواد اولیه این بلوک‌ها (سیمان، آب و ماسه سنگ) در همه مدل‌های بلوک سبک مشترک هستند، ولی سایر مواد به کار رفته در بلوک سبک متفاوت است. بلوک سبک به دلیل موادی که برای تولید آن به کار می‌روند، وزن بسیار پایینی دارد و به همین دلیل، پیمانکاران و مهندسان از آن‌ها در نقاطی از ساختمان که باید سبک باشند، مانند سقف یا مناطیقی که باید عایق باشند، استفاده می‌کنند. قیمت بلوک سبک نیز در حد بلوک معمولی است و گاهی ارزانتر نیز هست. لذا نیازی نیست نگران قیمت بلوک باشید. از راه‌های مختلفی برای سبک کردن این بلوک‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از حباب هوا را می‌توان یکی از روش‌هایی دانست که موجب تولید بلوک سبک هوادار است و به نام بلوک اتوکلاو نیز آن را می‌شناسند. در سایر مدل‌های این بلوک‌ها از موادی مانند ترکیبات سلیس استفاده می‌شود که هم باعث مقاومت بلوک است و هم آن را سبک می‌‎کند.

بلوک خارق العاده هبلکس

هبلکس به نوعی بتن متخلخل گفته می‌شود که در ساختمان‌ها قابل استفاده است و کاربرد دارد. مقاومت فشاری بالا و وزن پایین از بهترین مزایای هبلکس است. لوله‌گذاری و سیم‌کشی ساختمانی که در آن از هبلکس استفاده کرده‌اند به راحتی انجام می‌شود؛ چرا که هبلکس به راحتی با اره برش خورده و میخ و پیچ به راحتی در آن فرو می‌روند. مقاومت بالای هبلکس در برابر آتش بسیار مورد توجه قرار دارد. هبلکس همچنین عایق بسیار مناسب حرارت و صدا نیز به شمار می‌رود. با توجه به قانون جدید تصویب شده که عایق بودن ساختمان‌ها را در نظر می‌گیرد، چنانچه از هبلکس برای دیوارها استفاده شود، دیگر نیازی به عایقکاری دوباره نیست. هبلکس ویژگی‌های بسیار زیادی نیز دارد که پایین آمدن زمان ساخت و ساز و صرفه جویی در هزینه‌ها را در بر می‌گیرد. یکی از بارزترین مزایای هبلکس وزن پایین آن نسبت به آجر و سایر مصالح دیوارچینی است. به عنوان مثال، یک عدد هبلکس در ابعاد 20×25×60 به تعداد 46 آجر حجم دارد ولی وزن هبلکس حدودا یک به 4 نسبت به آجر است.

یک سازه‌ سبک ساختمانی در مقابل زمین لرزه استحکام و مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. این نوع ساختمان‌ها در مقابل فشارها و تنش‌های بیرونی مقاومت بالایی دارند. در سازه‌هایی که از هبلکس استفاده شده است وزن ساختمان به مقدار قابل توجهی پایین می‌آید و مقاومت ساختمان در مقابل زمین لرزه بسیار بالا می‌رود.

هبلکس به لحاظ ویژگی‌هایی که دارد عایق گرما، سرما و صدا دارد. قانون‌های جدید نحوه عایق کردن ساختمان باعث شده است مهندسان و مالکان از هبلکس استفاده بکنند تا نیاز به عایقی دیگری نباشد. هبلکس حرارت را به کندی هدایت می‌کند و انتقال می‌دهد. استفاده از سلیس در هبلکس منجر به این می‌شود که هبلکس نسوزد. انتقال آتش به قسمت‌های دیگر ساختمانی که در آن از هبلکس استفاده شده است نیز به سختی ممکن است. جلوگیری از انتقال آتش یکی از مزیت‌های مهم هبلکس به شمار می‌رود.

ابعاد بلوک‌های هبلکس بزرگ‌تر از سایر مصالح است. راحتی دیوارچینی با هبلکس به گونه‌ای است که حتی یک کارگر معمولی هم می‌تواند دیوارچینی با هبلکس را انجام بدهد. حمل هبلکس به دلیل وزن پایین، سرعت عمل کارگران را در انتقال بلوک هبلکس بسیار افزایش می‌دهد. با استفاده از هبلکس، شما در مقایسه با آجر هزینه کم‌تری را پرداخت می‌کنید چون هبلکس حتی ملات سیمان کم‌تری نیز نیاز دارد. این موضوع موید این است که هزینه تمام شده کارگری، انتقال، دیوارچینی و مصرف ملات کم‌تر از مصالح قدیمی‌تر است.

یک سقف مدرن انتخاب کنید

سقف یوبوت از مصالح مدرن خانه‌سازی است. ایده اجرای سقف یوبوت به سال ۱۹۰۰ در اروپا می‌رسد و در ایران نیز سقف یوبوت در انواع مختلف و با نام‌های متفاوت شناخته شده است. سقف یوبوت یکی از انواع دال مجوف است که شامل تیرچه‌هایی عمود بر هم است که در مقایسه با دال‌های بتنی، سختی بیشتری دارند. دال یوبوت از انواع سیستم‌های دو طرفه مشبک به شمار می‌رود. نوارهای باربر در دال مشبک U-Boot در واقع تیرهای I شکل به شکل عمودی هستند. به صورت کلی این تیرها چند مزیت برجسته دارند: سختی بالا، وزن سبک، باربری در دهانه‌های بلند، کنترل خیز و کنترل ارتعاش در دهانه.

محصولات U-Boot در واقع از محصولات پلیمری با پایه پلی‌پروپیلین هستند. هدفی که پشت انتخاب این نوع از مصالح است، سبک‌سازی دال در سقف است. سقف یوبوت با حذف بتن غیر سازه‌ای و کششی و همچنین جایگزینی با مواد پلیمری و پلاستیک و کاهش بار مرده حداکثر بهره‌وری را دارد. سقف یوبوت به حالت دال تخت مجوف و دو محور همگن عمل می‌کند. بنابراین دال U-Boot تمام مزایایی که یک دال توپر دارد را داراست. از هر زاویه که نگاه کنید سقف یوبوت یک دال صلب یکپارچه است. همچنین معایبی که دال توپر دارد مانند ضریب حرارتی بالا، وزن بالا و همچنین ضریب صوتی بالا که هر سه دردسرساز هستند را ندارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها