تاریخ انتشار : یکشنبه 28 آذر 1400 - 19:01
کد خبر : 172219

خرید آجیل شب یلدا برای یزدی چقدر آب می‌خورد؟

خرید آجیل شب یلدا برای یزدی چقدر آب می‌خورد؟

ایسنا/یزد با نزدیک شدن به شب یلدا بار دیگر شاهد رونق گرفتن آجیل و خشکبار فروشی‌ها سطح شهر البته به مراتب کمتر از سال‌های گذشته هستیم چرا که ارزیابی قیمت‌ها در این حوزه، افزایش ۶۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت برخی اقلام نسبت به پارسال را نشان می‌دهد. روزهای آخر آذرماه در حال سپری شدن هستند و

خرید آجیل شب یلدا برای یزدی چقدر آب می‌خورد؟

ایسنا/یزد با نزدیک شدن به شب یلدا بار دیگر شاهد رونق گرفتن آجیل و خشکبار فروشی‌ها سطح شهر البته به مراتب کمتر از سال‌های گذشته هستیم چرا که ارزیابی قیمت‌ها در این حوزه، افزایش ۶۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت برخی اقلام نسبت به پارسال را نشان می‌دهد.

روزهای آخر آذرماه در حال سپری شدن هستند و به زودی بلندترین شب سال یا شب یلدا فرا می‌رسد. همان‌طور که همه می‌دانیم، این شب برای خانواده‌های ایرانی   از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است و از گذشته‌های دور تاکنون شاهد برگزاری مراسمی برای بزرگداشت این شب بوده‌ایم.

البته خرید آجیل و خشکبار بخشی جدایی‌ ناپذیر از خرید شب یلدا را تشکیل می‌دهد چرا که آجیل در کنار هندوانه و انار از جمله خوراکی‌های معمول برای پذیرایی در شب یلدا هستند. با توجه به افزایش قیمت‌های مدت اخیر و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان، برآن شدیم تا نگاهی به قیمت انواع آجیل و خشکبار در یزد داشته باشیم، آن‌هم در شرایطی که شب یلدا از هر زمان دیگری به ما نزدیک‌تر است!

افزایش قیمت اقلام اساسی موجود در آجیل همچون پسته، فندق و بادام طی چند سال گذشته سوژه اصلی خبری رسانه‌ها بوده است و به همین دلیل تمایل مشتریان به خرید آجیل مخلوط افزایش یافته است و از سوی دیگر نیز فروشندگان، آجیل مخلوط یلدا را در سبد محصولات خود قرار می‌دهند. با این حال قیمت آجیل مخلوط شب یلدا با توجه نوع خشکبار مصرف شده توسط هر واحد صنفی متفاوت است و از این رو با نرخ‌های مختلفی در بازار مواجه خواهید شد.

برای جویا شدن نرخ این نوع آجیل ابتدا به خشکبارفروشی‌های مرکز شهر یزد مراجعه کردیم؛ واحدهای صنفی فروشنده خشکبار در مرکز شهر به طور معمول دو نوع آجیل شب یلدا را عرضه می‌کنند؛ نوع فوق اعلا که با نرخ هر کیلو ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و نوع عادی که با نرخ تقریبی ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود. این در حالیست که واحدهای صنفی در نقاط دیگر شهر هر کیلو آجیل مخلوط اعلا را به قیمت هر کیلو ۴۵۰ هزار تومان و هر کیلو آجیل معمولی را به قیمت هر کیلو ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند.

در صورتی که مصرف‌کننده بخواهد اقلامی همچون مغز گردو و مغز بادام را با درصد بیشتری به آجیل فوق اضافه کند، بایستی به ازای هر کیلو مغز گردو ۳۲۰ هزار تومان و به ازای هر کیلو مغز بادام خارجی ۲۶۰ هزار تومان بپردازد.

گردوی معمولی و مغز نشده نیز در این مغازه‌ها با نرخ تقریبی هر کیلو ۱۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و هر کیلو میوه خشک مخلوط نیز ۳۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

در ادامه نرخ سایر اقلام خوراکی بخش خشکبار را مشاهده خواهیم کرد که توسط اتاق اصناف اعلام شده‌اند، البته لازم به ذکر است که قیمت‌های ذکر شده تقریبی هستند و شما ممکن است با نرخ‌های متفاوتی در بازار مواجه شوید؛

                          قیمت انواع خشکبار براساس اعلام اتاق اصناف

کالا  نرخ تقریبی هر کیلو  درصد افزایش نسبت به یلدا ۱۳۹۹  
برگه زردآلو  ۱۲۰ هزار تومان     ۳۰۰ درصد
بادام زمینی  ۱۰۰ هزار تومان    ۴۲ درصد
پسته اکبری ۲۶۰ هزار تومان  ۴۴ درصد
مغز بادام ایرانی ۳۵۰ هزار تومان    ۸۴ درصد
تخمه‌جابانی (تخمه ژاپنی) ۱۳۰ هزار تومان  ۸۵ درصد
بادام هندی  ۳۷۰ هزار تومان  ۸۵ درصد
انجیر خشک  ۲۴۰ هزار تومان  ۶۰ درصد
تخمه کدو  ۱۴۰ هزار تومان  ۲۰۰ درصد

همان‌طور که اشاره کردیم، قیمت‌های ذکر شده تقریبی هستند و شما با نرخ‌های متفاوتی هنگام مراجعه به خرده‌فروشی‌ها مواجه خواهید شد.

با توجه به خبرساز بودن قیمت پسته طی روزهای اخیر، از خرده فروشان سطح شهر در مورد قیمت هر کیلو پسته نیز سوال کردیم که نرخ بازار را در ادامه مشاهده خواهید کرد؛

نوع پسته     قیمت هر کیلو       
پسته اکبری شور  ۳۹۵ هزار تومان
پسته اکبری خام  ۴۳۰ هزار تومان
پسته فندقی (شور و خام)  ۲۷۰ هزار تومان
پسته کله قوچی (شور و خام)    ۳۹۸ هزار تومان
خلال پسته    ۶۲۵ هزار تومان
پسته مغز شده     ۵۱۰ هزار تومان

مصرف کنندگان چه می‌گویند؟

عده‌ای از مصرف‌کنندگان که تنها در مواقع خاص همانند شب یلدا یا فرا رسیدن نوروز نسبت به خرید آجیل و خشکبار اقدام می‌کنند، از نرخ‌های جدید امسال شگفت زده شده‌اند. قیمت انواع آجیل و خشکبار نسبت به مدت مشابه سال گذشته به طور متوسط بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است و همین مساله موجب شده تا حجم خرید مصرف‌کنندگان کاهش یابد.

مطابق گزارش‌های منتشر شده از سوی خبرگزاری ایسنا در آذرماه ۱۳۹۹ قیمت آجیل مخلوط به ازای هر کیلوگرم با توجه به نوع مواد تشکیل دهنده، بین ۱۲۰ تا ۱۷۰ هزار تومان بوده است که با توجه به نرخ‌های سال جاری، شاهد افزایش بیش از ۷۰ درصدی قیمت آجیل مخلوط هستیم.

عده‌ای دیگر از خریداران نیز که به طور منظم خرید آجیل و خشکبار را در برنامه دارند، تنها از شرایط موجود ابراز تاسف می‌کنند.

یکی از شهروندان که در محدوده خیابان کاشانی برای خرید آجیل مراجعه کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: «شب یلدا و عید نوروز فرصتی برای کمی شاد بودن و دورهمی در بین خانواده‌ها بود اما در وضعیت گرانی و تورم‌های این روزها همین مراسم‌ها نیز برای برخی خانواده‌ها و اقشار به عذاب مطلق و مایه شرمساری جلوی خانواده‌شان تبدیل شده است.»

بانوی میانسالی نیز که در حال مشاهده قیمت‌ها برای تکمیل خرید خود است، به خبرنگار ایسنا می‌گوید: «تا یکی دو سال پیش می‌توانستیم برای عید و شب یلدا، آجیل بخریم اما الان دیگر نمی‌شود به قیمت‌ها نگاه کرد و به نظر تا یکی دو سال دیگر وضعیت از این هم اسف‌بارتر خواهد شد.»

شهروند دیگری که برای خرید به واحدهای فروش خشکبار واقع در بلوار دانشگاه مراجعه کرده و به نظر سرپرست یک خانواده است که سال‌ها مخارج خانواده را مدیریت نموده است، با تمسخر به خبرنگار ایسنا می‌گوید:‌ «فردا در حیاط خانه‌ام چند عدد درخت انجیر خواهم کاشت چرا که با قیمت کنونی انجیر خشک به نظرم بازگشت سرمایه‌ی آجیل خیلی از حوزه مسکن بیشتر باشد.»

طی چند سال اخیر و به واسطه افزایش قیمت اقلامی همچون پسته و بادام، آجیل‌فروشان سعی کرده‌اند تا قیمت آجیل مخلوط را در سطحی قابل قبول برای مشتری نگه دارند. افزودن مواردی همچون باسلوق و نخودچی به آجیل مخلوط چند مورد از این راهکارها بوده است ولی با این حال مشخص نیست که تا چه زمانی می‌توان با افزودن اقلام خوش‌قیمت، تاثیر گرانی پسته و بادام را در حوزه آجیل و خشکبار کنترل کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn