کد خبر : 26624
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 مهر 1400 - 22:50

خشونت بار دیگر در ایرلند شمالی بالا گرفت

خشونت بار دیگر در ایرلند شمالی بالا گرفت

خشونت یکبار دیگر و با وجود درخواست برای آرامش، در خیابان‌های ایرلند شمالی از سر گرفته شده است. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، یک خودرو در پارک اسپرین واقع در “واترساید دری” آتش زده شده و گزارش‌هایی از وقوع خشونت و درگیری‌هایی در نزدیکی بلفاست، مرکز ایرلند شمالی منتشر شده است. هر دو

خشونت بار دیگر در ایرلند شمالی بالا گرفت

خشونت یکبار دیگر و با وجود درخواست برای آرامش، در خیابان‌های ایرلند شمالی از سر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، یک خودرو در پارک اسپرین واقع در “واترساید دری” آتش زده شده و گزارش‌هایی از وقوع خشونت و درگیری‌هایی در نزدیکی بلفاست، مرکز ایرلند شمالی منتشر شده است. هر دو منطقه شاهد صحنه‌های خشونت آمیز و درگیری‌هایی در روزهای اخیر بوده‌اند.

اخیرا، سرویس پلیس ایرلند شمالی از رهبران جوامع خواسته تا این بی نظمی و نافرمانی را که در روزهای اخیر روی داده، متوقف کنند.

یکشنبه شب، پنج افسر پلیس پس از آنکه از سوی معترضان با اشیای فلزی و کوکتل مولوتف هدف قرار گرفتند، دچار جراحت شده‌اند. همچنین تعداد پلیس‌های مجروح در دری و بلفاست در روز عید پاک به ۳۲ تن رسید.

در روزهای اخیر نیز تنش‌ها در بین جوامع عمدتا اتحادیه‌ای به درگیری‌های خشونت بار کشیده شده و کوکتل مولوتف به سمت افسران پلیس پرتاب شده و آنها را با بطری شیشه‌ای و اشیای فلزی هدف قرار داده‌اند. آشوب در بخش‌های طرفدار بریتانیای ایرلند شمالی و در بحبوحه پیدایی تنش‌های پسا-بریگزیت در این منطقه شدت گرفته است.

“داوی بک”، رئیس پلیس منطقه‌ای ایرلند شمالی روز دوشنبه گفت، پلیس برای یک شب ناآرام دیگر آماده است اما به رهبران جوامع تاکید می‌کند تا این خشونت را متوقف کنند.

وی افزود: افسران من در مناطق درگیر مستقر هستند. ما اینجا هستیم و به نظارت خود ادامه می‌دهیم تا امنیت جاده‌ای تامین شده و سایر نگرانی‌ها رفع شود.

رئیس پلیس منطقه‌ای ایرلند شمالی همچنین گفت: فرصت توقف و خاتمه این درگیری‌ها وجود دارد. نباید بار دیگر شاهد این درگیری‌ها باشیم. من به افرادی که در مناطق درگیر نفوذ دارند، توصیه می‌کنم تا از این نفوذ، برای توقف درگیری‌ها استفاده کنند. مشخص است که این درگیری‌ها و آشوب‌ها سازمان یافته هستند. بر این باورم که یک گروه کوچک از عناصر مجرم ناراضی که در این درگیری‌ها نقش دارند به تاثیر گذاری بر جوانان اقدام می‌کنند، به همین دلیل از جوان‌ها می‌خواهم تا اجازه ندهند کسی بر روی آنها تاثیر بگذارد.

دوشنبه شب، یک گروه نقاب‌دار در خیابان‌های “پورتاداون” راهپیمایی کرده و ضمن فلوت زدن و کوبیدن بر طبل، پرچم‌هایی را در دست داشتند. یکی از اعضای حزب شین فین نیز این راهپیمایی را محکوم کرد و گفت که هدفش ایجاد ترس و ارعاب در جامعه محلی است.

تنش‌ها در میان جامعه “وفادار” (پروتستان‌های طرفدار اتحاد با بریتانیا) در ماه‌های اخیر بر سر توافق‌های تجاری پسابریگزیت شدت گرفته چون آنها مدعی‌اند که این توافق‌ها موانعی را بین ایرلند شمالی و مابقی بریتانیا ایجاد کرده است.

از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تنش در ایرلند شمالی بالا گرفته است.

بسیاری از الحاق ‌گرایان هوادار بریتانیا مخالف موانع تجاری جدیدی هستند که بین ایرلند شمالی و بقیه خاک بریتانیا برپا شده است.

ایرلند شمالی که تحت حاکمیت بریتانیاست، ۲۳ سال پس از معاهده صلحی که به بیش از سه دهه درگیری و خونریزی پایان داد، بار دیگر صحنه ناآرامی شده ‌است.

بسیاری از ملی ‌گرایان کاتولیک ایرلند شمالی، خواهان وحدت با جمهوری ایرلند هستند، در حالی که الحاق‌گرایان پروتستان می‌خواهند جزئی از بریتانیا باقی بمانند.

بریتانیا متشکل از انگلیس، ولز، ایرلند شمالی و اسکاتلند است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.