تاریخ انتشار : سه شنبه 6 مهر 1400 - 21:14
کد خبر : 11736

خواستار افزایش ۴۷ تا ۵۰ درصدی دستمزد کارگران بودیم

خواستار افزایش ۴۷ تا ۵۰ درصدی دستمزد کارگران بودیم

 دبیر انجمن صنفی کارگران ساختمانی مشهد با اشاره به وضعیت سخت زندگی کارگران گفت: با افزایش ۳۹ درصدی دستمزد حدود ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تومان دریافتی ماهیانه یک کارگر خواهد بود که این مقدار زیر خط فقر است. با توجه به تورمی که قطعا در سال ۱۴۰۰ پیش می‌آید هیچ کارگری نمی‌تواند زندگی خود را

خواستار افزایش 47 تا 50 درصدی دستمزد کارگران بودیم

 دبیر انجمن صنفی کارگران ساختمانی مشهد با اشاره به وضعیت سخت زندگی کارگران گفت: با افزایش ۳۹ درصدی دستمزد حدود ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تومان دریافتی ماهیانه یک کارگر خواهد بود که این مقدار زیر خط فقر است. با توجه به تورمی که قطعا در سال ۱۴۰۰ پیش می‌آید هیچ کارگری نمی‌تواند زندگی خود را با این دستمزد اداره کند.

محمدرضا داوری در گفت‌وگو با ایسنا در مورد حداقل دستمزد تعیین شده برای کارگران اظهار کرد: نظر ما بر روی حداقل ۶ میلیون تومان برای حداقل دستمزد بود. انجمن صنفی کارگران خواستار افزایش ۴۷ تا ۵۰ درصدی بر دستمزد کارگران بوده است.

وی افزود: دستمزد تعیین شده از طرف شورای عالی کار مورد رضایت ما نیست. با افزایش ۳۹ درصدی دستمزد حدود ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تومان دریافتی ماهیانه یک کارگراست که این مقدار زیر خط فقر است و حتی اگر کارگر ۱۰ میلیون تومان حقوق بگیرند، با توجه به تورمی که قطعا در سال ۱۴۰۰ پیش می‌آید هیچ کارگری نمی‌تواند با این دستمزد زندگی خود را اداره کند. وقتی کارگری حاضر به انجام کار با این حقوق نباشد کارفرما نیز ضرر می‌کند.

دبیر انجمن صنفی کارگران ساختمانی مشهد بیان کرد: در سال ۹۹ با وجود کرونا تعدیل نیرو زیادی صورت گرفته است و شرکت‌های زیادی ضرر کرده و غیرفعال شدند. حتی شرکت‌ها و کارفرمایان بزرگ نیز تعدیل نیرو کردند. با وجود این تورم، بسیاری از کارفرمایان نیز در سال ۱۴۰۰ مجبور به تعدیل نیرو خواهند شد، زیرا برای کارفرمایان نیز مشکل ایجاد می‌شود و توان پرداخت حقوق کارگران را نخواهند داشت. کارفرمایان به دنبال کارگرانی می‌گردند که حاضر هستند با مبالغ پایین‌تر کار کنند.

داوری با اشاره به اینکه اکثر کارفرمایان مقید به پرداخت کامل دستمزد حقوق کارگر نیستند، خاطر نشان کرد: تعداد کمی از کارفرمایان هستند که با کارگر قرارداد می‌بندند. مشکل ما اجرای ماده ۷ قانون کار است که در کارهایی که جنبه استمراری دارند باید قرارداد به صورت دائم باشد، ولی متاسفانه ماده ۷ اجرا نمی‌شود. اگر این ماده اجرا شود هیچ کارفرمایی نمی‌تواند قرارداد سفید امضا ببندد و کارگر قراردادی را با میل خود به کار بگیرد و پول پرداخت کند.

وی با اشاره به پایین آمدن قدرت خرید کارگر افزود: وضعیت کارگران به شدت اسف بار است. کارگران نمی‌توانند نیازهای روزانه خود را تامین کنند. آن‌ها با دستمزد روزانه ۱۵۰ یا ۱۸۰  هزارتومان نمی‌توانند به راحتی زندگی را بگذرانند و توان خرید  ندارند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn