کد خبر : 44693
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 مهر 1400 - 19:54

خودکفایی در تولید برنج با کشت ارقام هسته‌ای برنج “روشن” و “شهریار”

خودکفایی در تولید برنج با کشت ارقام هسته‌ای برنج “روشن” و “شهریار”

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: با کشت ارقام برنج هسته‌ای روشن و شهریار در ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور می‌توانیم به خودکفایی برسیم و این امر صرفه جویی ارزی یک و نیم میلیارد دلاری برای کشور خواهد داشت. به گزارش ایسنا، دکتر قربانعلی نعمت زاده

خودکفایی در تولید برنج با کشت ارقام هسته‌ای برنج "روشن" و "شهریار"

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: با کشت ارقام برنج هسته‌ای روشن و شهریار در ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور می‌توانیم به خودکفایی برسیم و این امر صرفه جویی ارزی یک و نیم میلیارد دلاری برای کشور خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، دکتر قربانعلی نعمت زاده قراخیلی در رابطه با معرفی و تولید بذر رقم برنج هسته‌ای روشن اظهار کرد: رقم برنج روشن تمام ویژگی‌ها و خواص فیزیکوشیمیایی ارقام محلی را دارد و غلظت ژل، درجه حرارت ژلاتینه شدن، میزان آمینوز، عطر و طعم و زمان برداشت آن با رقم محلی طارم هاشمی یکسان است.

دکتر نعمت‌زاده با بیان اینکه این رقم دو و نیم برابر ارقام محلی بهره‌وری دارد و پر محصول است، افزود: این رقم برنج همراه با ارقام محلی آماده برداشت می‌شود و نیاز به سم پاشی مجدد برای جلوگیری از هجوم نسل دوم و سوم کرم ساقه‌خوار را ندارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در چندین استان کشت این رقم برنج آغاز شده است، عنوان کرد: امسال هم حدود ۷ هزار هکتار از مزارع مازندران زیر کشت این رقم برنج رفته است.

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ادامه داد: رقم روشن و رقم شهریار که آن هم هسته‌ای بوده و به تازگی معرفی شده، می‌توانند کشور را در زمینه تولید برنج به خودکفایی برسانند.

وی خاطرنشان کرد: با کاشت این رقم در ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشور می‌توانیم به خودکفایی برسیم و صرفه جویی ارزی یک و نیم میلیارد دلاری برای کشور خواهد داشت.

دکتر نعمت‌زاده با اشاره به اینکه پس از گذشت دو سال هنوز مروجی برای کاشت این ارقام از سوی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در نظر گرفته نشده است، گفت: محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به صورت خودجوش کار ترویج این ارقام را در بین کشاورزان بر عهده گرفته‌اند و با ترویج صورت گرفته، در برخی بخش‌های استان‌های گلستان، گیلان، لرستان و چند استان دیگر کشت انجام شده است.

وی در رابطه با کشت رقم شهریار تصریح کرد: رقم روشن و شهریار در یک پروژه تولید شدند، اما ما ابتدا روشن را معرفی کردیم و پس از گذشت دو سال، امسال شهریار معرفی و بذر آن بین کشاورزان توزیع شد.

دکتر نعمت زاده با اشاره به اینکه رقم شهریار به طور میانگین ۱۰ تا ۱۲ تن در هکتار محصول می‌دهد، ادامه داد: رقم شهریار نسبت به رقم روشن حدود یک تن بیشتر محصول تولید می‌کند و تمام ویژگی‌های ارقام محلی را دارا است.

به نقل از وزارت علوم، وی با بیان اینکه این ارقام هنوز توسط دولت قیمت‌گذاری نشده‌اند و نیازمند حمایت‌های دولت هستند تا کشاورزان را به کاشت ترغیب کنند، گفت: با وجود عدم تعیین قیمت مشخص، رقم برنج روشن با قیمت ۲۱ هزار تومان به فروش می‌رسد تا خرید آن برای مصرف‌کننده صرفه اقتصادی داشته باشد که در مقایسه با طارم محلی ۷ تا ۸ هزار تومان ارزان‌تر است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.