کد خبر : 59181
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 مهر 1400 - 22:00

دبیر مرندی در بین معلمان منتخب کشوری/تفاوت ۲۵۰۰ نفری بازنشستگان و ورودیان فرهنگی آذربایجان شرقی

دبیر مرندی در بین معلمان منتخب کشوری/تفاوت ۲۵۰۰ نفری بازنشستگان و ورودیان فرهنگی آذربایجان شرقی

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون پژوهشی، برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: از میان ۱۴ معلم منتخب سطح کشوری سال ۱۴۰۰، آقای قدرت اسماعیلی از معلمان منطقه مرند و دبیر علوم اجتماعی از آذربایجان شرقی به عنوان معلم نمونه کشوری انتخاب شد. کیانوش عطایی در نشست خبری به مناسب هفته بزرگداشت

دبیر مرندی در بین معلمان منتخب کشوری/تفاوت ۲۵۰۰ نفری بازنشستگان و ورودیان فرهنگی آذربایجان شرقی

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون پژوهشی، برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: از میان ۱۴ معلم منتخب سطح کشوری سال ۱۴۰۰، آقای قدرت اسماعیلی از معلمان منطقه مرند و دبیر علوم اجتماعی از آذربایجان شرقی به عنوان معلم نمونه کشوری انتخاب شد.

کیانوش عطایی در نشست خبری به مناسب هفته بزرگداشت مقام معلم، اظهار کرد: نیاز کل کشور به نیروی انسانی فرهنگی بسیار بیشتر از نیروهای استخدامی است، به طوری که در سالجاری تعداد ۵۰۰۰ معلم از آذربایجان شرقی بازنشسته خواهند شد، در حالی که تعداد ورودی فرهنگیان فارغ التحصیل ‌و استخدامی ماده ۲۸ قانون احیای دانشگاه فرهنگیان حدود  ۲۵۰۰ نفر است.

وی افزود: برای جبران این کمبود، تعدادی از معلمان حق التدریس استان نیز از محل قانون تعیین تکلیف این نیروها، تبدیل به معلمان استخدامی رسمی خواهند شد، اما با این وجود نیز قطعا با کمبود نیرو مواجه خواهیم بود اما برنامه‌هایی برای جبران آن از طریق اضافه تدریس، برون سپاری امر تدریس در مناطق محروم، سربازمعلمی و طلبه وظیفه داریم تا آغاز سالتحصیلی جدید هیچ کلاسی بدون معلم نباشد.

وی ادامه داد: از جمله اقداماتی که در سال گذشته از سوی آموزش و پرورش انجام گرفت، اعزام کارکنان ستادی به برخی مناطق و نواحی بوده و در مناطقی که از دسترسی به اینترنت محروم بودند، حضور یافتند.

عطایی با بیان این‌که ما با کمبود فضای آموزشی در مدارس مواجه هستیم، افزود: این موضوع در دستورکار اداره کل نوسازی مدارس استان قرار گرفته است. البته با وجود این‌که وضعیت آذربایجان شرقی در این خصوص نسبت به استان‌های همجوار و هم سطح مطلوب تر است، یکی از راهکارهای پوشش این کمبود فضا نیز افزایش تراکم دانش آموزی در سطح تعیین شده توسط وزارت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: طبق قانون تعیین تکلیف نیروهای حق التدریسی، آموزشیاران و مربیان پیش دبستانی، معلمان شرکتی که قبل از سال ۹۱ و آموزشیاران نهضتی که پیش از سال ۹۲ مشغول به کار بودند، با تعداد ۳۷۰۰ نفر در استان جذب شده و به صورت حق الدریسی مشغول تدریس هستند.

وی افزود: طی قانون جدیدی که در این حوزه، وضع شده، دولت مکلف شده تا این افراد را به استخدام رسمی پیمانی تبدیل کند. بر این اساس در سال ۹۹ با توجه به تاخیر در اجرای این قانون، تمامی این افراد برای تبدیل وضعیت به دانشگاه فرهنگیان معرفی شده‌اند و اکنون تعداد کمی از آن‌ها به دلیل نقص مدارک جامانده‌اند که به زودی نیز معرفی خواهند شد و طی یک دوره آموزشی تبدیل به نیروی استخدامی می‌شوند.

معاون پژوهشی، برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش استان در خصوص معلمان مدارس غیردولتی نیز گفت: برنامه‌ و قانونی برای استخدام این قشر از معلمان نداریم اما با توجه به این‌که ۱۵ الی ۲۰ درصد از دانش آموزان استان در این مدارس مستقر هستند، این معلمان نیز در فعالیت‌های آموزش و پرورش شرکت می‌کنند و حتی یکی از معلمان مدارس غیردولتی به عنوان معلم منتخب استانی برگزیده شده است.

وی با اشاره به این‌که فعالیت‌های آموزش و پرورش تحت تاثیر کرونا از یک زیست‌بوم متفاوتی برخوردار است، اظهار کرد: جلوه‌های جدیدی از ایثارگری فرهنگیان کشور طی این مدت در سطوح مختلف نمود پیدا کرده است.

وی افزود: امسال با محوریت ارائه خدمات و فعالیت‌های معلمان متناسب با زیست بوم جدید از جمله تدریس در فضای مجازی، تولید محتوا و سایر فعالیت‌ها، بایستی این معلمان و زحمت کشانی که بیشتر از تدریس‌های حضوری با مشقت و زحمت رو به رو هستند را به جامعه بشناسانیم.

عطایی ادامه داد: در فرایند انتخاب معلمان برگزیده ۱۴۰۰، تعداد ۱۵ هزار و ۴۰۰ نفر از معلمان نواحی ۳۹ گانه استان برای شرکت در این رقابت داوطلب شدند که معادل ۳۵ درصد از کل معلمان استان است.

وی با بیان این‌که تمامی فرایندهای ارزیابی به صورت غیرحضوری در بستر فضای مجازی انجام گرفت، گفت: تعداد ۳۲۷۰ نفر از معلمان داوطلبی در مرحله منطقه‌ای به عنوان معلم نمونه انتخاب شدند و در نواحی استان مورد ارزیابی قرار گرفتند که تعداد ۱۷۷ معلم به مرحله استانی راه یافتند و در ارزیابی ۳۵ داور توانمند عرصه فرهنگی، ۲۰ نفر به عنوان منتخب نمونه استانی برای انتخاب در سطح کشور به وزارت آموزش و پرورش معرفی شدند.

وی گفت: شاخص انتخاب معلم نمونه مرندی نیز با محور حرفه‌ای در زیست‌بوم جدید، اقدامات و فعالیت‌های مجازی او و تولید محتوا و پوشش استمرار آموزش در دوران تعطیلی مدارس بوده که حتی اقدام مبتکرانه‌ای با تولید محتوا با استفاده از یک برنامه نرم افزار داشتند.

دبیر ستاد بزرگداشت مقام معلم استان در خصوص برنامه‌های کشوری هفته گرامیداشت مقام معلم، گفت: دیدار حضوری منتخبان معلم کشور با رئیس جمهوری در روز شنبه ۱۱ اردیبهشت، دیدار غیرحضوری با رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت و برگزاری برنامه سپاس معلم و گفتگوی زنده وزیر آموزش و پرورش انجام می‌گیرد.

وی در خصوص برنامه‌های استانی این هفته نیز افزود: اجرای پویش سپاس معلم با مشارکت عموم مردم و فرهنگیان، تجلیل از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران فرهنگی و بانوان فرهنگی سرپرست خانواده، دلجویی از خانواده‌های فرهنگی متوفی، بیماران و پیشکسوتان به خصوص فرهنگیانی که در سال گذشته با بیماری کرونا به رحمت ایزدی پیوستند، انتشار فراخوان مسابقه تجربه نگاری فرهنگیان و رونمایی از کتاب تخصص ایران در مسیر تولید که در راستای تحقق شعار سال تالیف شده، از جمله برنامه‌های استانی گرامیداشت هفته معلم در آذربایجان شرقی است.

وی در خصوص اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگیان طی سال گذشته، گفت: نمی‌توانیم ریالی به دریافتی فرهنگیان اضافه کنیم، ولی می‌توانیم اندکی از دغدغه‌های این قشر را با توسعه مراکز درمانی، بهداشتی، رفاهی، ورزشی و … کاهش دهیم.

عطایی افزود: در دولت تدبیر و امید، رشد قابل توجهی در موضوع توسعه زیرساخت‌ها از جمله بهره برداری از باشگاه فرهنگیان انجام گرفت؛ هم‌چنین رویکرد دولت دوازدهم در طی دو سال اخیر پرداخت تمامی معوقات و مطالبات فرهنگیان عزیز بوده است.

وی در خصوص اماکن رفاهی فرهنگیان استان، افزود: فرهنگیان بیمار به خصوص مبتلا به بیماری لاعلاج می‌توانند به صورت رایگان در خانه تکریم پذیرش شوند. هم‌چنین مرکز پیشکسوتان تبریز نیز افتتاح شده و مرکز تخصصی دندانپزشکی نیز خدمات دندانپزشکی را با تخفیفات قابل توجهی ارائه می‌دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.