تاریخ انتشار : دوشنبه 21 شهریور 1401 - 1:02
کد خبر : 201787

درد ایمپلنت دندان: آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

درد ایمپلنت دندان: آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

  آیا تجربه درد پس از کاشت ایمپلنت امری رایج به حساب می‌آید؟ در طول جراحی پزشک بافتی را در دهان شما باز و یک یا چند میله تیتانیوم را در استخوان زیر لثه شما سوراخ می‌کند. این کار باعث می‌شود یک ریشه دائمی برای دندان مصنوعی جایگزین شود.  شما تحت بی‌حسی موضعی خواهید بود

 

درد ایمپلنت دندان: آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

آیا تجربه درد پس از کاشت ایمپلنت امری رایج به حساب می‌آید؟ در طول جراحی پزشک بافتی را در دهان شما باز و یک یا چند میله تیتانیوم را در استخوان زیر لثه شما سوراخ می‌کند. این کار باعث می‌شود یک ریشه دائمی برای دندان مصنوعی جایگزین شود.  شما تحت بی‌حسی موضعی خواهید بود و نباید در طول جراحی احساس ناراحتی کنید. بهبودی ممکن است شامل مشکلاتی باشد که چند روز طول می‌کشد، اما می‌توان آن را با دارو کنترل کرد. اما مشکلی که بیش از چند روز طول بکشد یا بدتر شود، احتمالا به دکتر دندانپزشک نیاز خواهد داشت.

 

تاثیر زمان انجام عمل بر روی تداوم ناراحتی

کاشت ایمپلنت اغلب یک فرآیند سه مرحله‌ای توسط دندانپزشک انجام می‌شود. کل فرآیند می‌تواند با فاصله زیادی از هم انجام شود و ماه‌ها طول بکشد تا میله‌ها به استخوان شما جوش بخورند. جراح دهان شما منتظر می‌ماند تا یک روکش جایگزین قرار دهد و استخوان شما میله‌های تیتانیوم را محکم کند. در عین حال در زمان عمل احتمال دارد به نوع خاصی از بیهوشی نیاز داشته باشید تا در طول عمل احساس ناراحتی نکنید.

 

مشکلات بعد از عمل

احتمالا بعد از جراحی کمی ناراحتی احساس خواهید کرد، اما نباید بیش از چند روز طول بکشد. هنگامی که بی‌حسی موضعی ناشی از عمل از بین برود، این مشکل امکان دارد حادتر شود. این احتمال وجود دارد که معضل در نزدیکی محل عمل باشد.

علائم دیگری که ممکن است بعد از جراحی تجربه کنید عبارتند از:

 • خونریزی در محل جراحی
 • تورم اطراف لثه و صورت
 • کبودی جزئی
 • ناراحتی در فک

برای مدیریت و کاهش مشکل، دندانپزشک دستورالعمل‌هایی را برای مراقبت مناسب پس از جراحی ارائه می‌دهد. برخی از دستورالعمل‌‌ها موارد زیر را شامل می‌شود:

 • داروهای تجویز شده و داروهایی که بدون استفاده از نسخه برای از بین بردن درد استفاده می‌شود.
 • نخوردن غذاهایی که سفت  یا داغ هستند.
 • کمپرس یخ برای کاهش تورم.

 

بسته به احساسی که دارید، شاید نیاز باشد در روز عمل و احتمالا در روزهای بعدی استراحت کنید.

 

درد ایمپلنت دندان بعد از عمل چقدر باید ادامه داشته باشد؟

درد ایمپلنت دندان: آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

اگر همه چیز به طور طبیعی پیش برود، درد ایمپلنت دندان باید موقتی باشد. عارضه شما ممکن است ۳ تا ۵ روز بعد از عمل ادامه داشته باشد. احتمالا تنها یک یا دو روز مجبور باشید از داروهای مسکن استفاده کنید. همچنین ممکن است که در صورت تمایل، روز بعد از عمل بتوانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.  البته احتمالا برای مدتی طولانی‌تر ورم، کبودی و سفتی فک داشته باشید. این علائم باید ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی محو شوند.

کی به دندانپزشک برای درد ایمپلنت مراجعه کنیم؟

بهتر است اولین علادم درد یا عفونت ایمپلنت را با دکتر دندانپزشک در میان بگذارید تا در اولین فرصت راه‌های بهبود را به شما پیشنهاد دهد.

برای دریافت نوبت اینترنتی دکتر دندانپزشک مشهد، کافی است وارد سایت نوبت دهی آنلاین دکترتو شوید و تخصص دندانپزشک را جستجو کنید. در لیست شهرهای ایران، پزشکان مشهد را انتخاب کنید و سپس به لیست دکتر دندانپزشک مشهد دسترسی پیدا کنید. بر روی دریافت نوبت از دکتر مورد نظر کلیک کنید و نوبت‌های خالی را بررسی کنید.  

ثبت نوبت دندانپزشک مشهد؛ تهران؛ شیراز و بقیه شهرها از طریق سایت دکترتو (doctoreto.com)امکان‌پذیر است.

علل ناراحتی ضربان دار بعد از عمل 

درد ایمپلنت دندان به صورت ضربان دار برای مدت طولانی پس از عمل غیر معمول است. ممکن است چند ساعت بعد از عمل با از بین رفتن بیهوشی ناراحتی شدیدتری احساس کنید، اما باید با مصرف داروهای مسکن و مرور زمان کاهش یابد. ممکن است بعد از عمل دچار عارضه‌ای شوید که باعث احساس مشکل اضافی شود. این موارد باید فورا توسط جراح دهان یا پزشک شما بررسی شود. در این مورد شما نباید فکر کنید دیگر نیازی به پرداخت پول اضافی به عنوان هزینه ایمپلنت دندان نیست، زیرا برای مراقبت‌های پس از عمل نیز مبالغی باید پرداخت شود.

اطلاعات بیشتر درباره هزینه ایمپلنت دندان: https://doctoreto.com/blog/dental-implant-cost/

باز شدن خط برش

این یکی از شایع‌ترین عوارض درد ایمپلنت دندان است و زمانی رخ می‌دهد که بافت اطراف میله پس از جراحی دوباره باز شود. در صورت باز شدن برش احتمال دارد احساس درد یا سوزش کنید. جراح ممکن است به شما دستور دهد که دهان خود را چند بار در روز با شستشوی کلرهگزیدین بشویید یا برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک مصرف کنید. اگر مشکل کاهش نیابد، امکان دارد به مراقبت‌های پزشکی اضافی نیاز داشته باشید.

 

ماده نامناسب

ناراحتی امکان دارد نشانه این باشد که ماده به کار رفته در عمل به درستی به استخوان جوش نمی‌خورد. به دلیل درد ایمپلنت دندان در این مواقع نیاز به برداشتن ماده و اتصال مجدد آن در زمان بعدی است.

 

عفونت

عفونت زمانی رخ می‌دهد که باکتری وارد بافت تحت عمل جراحی شده و از بهبود آن جلوگیری کند. بخشی که زخم در آن ایجاد شده احتمال دارد بار دیگر باز شود یا خوب نشود.

علت عفونت ایمپلنت

برخی افراد بعد از کاشت دندان مراقبت از ایمپلنت و رعایت بهداشت را جدی نمی‌گیرند. مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شوند، عبارتند از:

 • آب کافی مصرف نمی‌کنید. هیدراته ماندن به دفع مواد زائد بدن کمک می‌کند. به‌خصوص در چند هفته اول بعد از جراحی به این موضوع دقت داشته باشید.
 • قند زیاد می‌خورید. شکر برای سلامت دندان بسیار مضر است. مصرف قند را محدود کرده و بعد از خوردن قند حتما مسواک بزنید.
 • معاینه منظم را جدی نمی‌گیرید. معاینه منظم به دندانپزشک خطر عفونت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • بهداشت دهان و دندان را جدی نمی‌گیرید. روزی چند بار باید مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

به نقل از implantnyc در رابطه با علت اصلی عفونت ایمپلنت:

تعداد فزاینده‌ای از مطالعات گزارش می‌کنند که پری ایمپلنت تا ۳۰٪ از تمام ایمپلنت‌های قرار داده شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باکتری‌های بی‌هوازی مقصر اصلی ابتلا به این عارضه هستند.

 

سایر علائم درد ایمپلنت دندان

اگر علائم دیگری را تجربه کردید، احتمالا نشانه‌ای از عوارض بعد از عمل باشد اما در صورت مشاهده موارد زیر فورا با جراح دهان یا پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • استفراغ یا حالت تهوع
 • بدتر شدن تورم
 • ادامه خونریزی بیش از حد، چند ساعت پس از عمل

 

اگر بعد از ۲ هفته درد ایمپلنت دندان داشتید چه باید کرد؟

مشکلی که پس از ۲ هفته باقی می‌ماند یا بدتر می‌شود، باید توسط جراح دهان یا پزشک شما بررسی شود. تجربه ناراحتی پس از این مدت معمولی و عادی به نظر نمی‌رسد و باید برای رفع آن اقدام کرد.

 

اگر ماه‌ها یا سال‌ها پس از عمل مشکل داشتید چه باید کرد؟

ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها پس از جراحی ناراحتی نزدیک محل عمل خود را به دلیل شکست جراحی یا بیماری‌های اطراف محل عمل تجربه کنید. در اکثر مواقع، این عمل یک روش پزشکی مطمئن بسیار موفق محسوب می‌شود. اما هنوز این احتمال وجود دارد که عوارض ادامه پیدا کند. اگر هنگام فشار دادن یا ضربه زدن به محل ماده موجود در دهان خود احساس ناراحتی می‌کنید، می‌تواند نشانه شکست جراحی باشد. سایر علائم شکست این کار امکان دارد شامل موارد زیر باشد:

 

 • حرکت افقی ماده
 • از دست دادن استخوان
 • التهاب
 • ناتوانی جراح دهان یا پزشک در اتصال تاج به میله

 

ممکن است بیشتر در معرض خطر شکست عمل باشید اگر:

 • باکتری در دهان شما رشد می‌کند
 • سابقه بیماری لثه یا پریودنتیت دارید
 • سیگار می‌کشید
 • دیابت درمان نشده دارید

 

همچنین اگر به دندان‌های جایگزین اهمیتی نمی‌دهید، ممکن است در نزدیکی عمل دچار درد شوید. درست مانند نوع طبیعی این عضو بدن شما، عضو مزبور از نوع مصنوعی نیز به مراقبت‌های بهداشتی مناسب نیاز دارد. این روند شامل مسواک زدن و نخ کشیدن روزانه و مراجعه به پزشک برای تمیز کردن منظم هر ۶ ماه یکبار است.

بی توجهی به مراقبت از دهان منجر به بیماری اطراف محل جراحی می‌شود. این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها در بافت اطراف محل کاشتن ماده شما تجمع می‌یابند و می‌تواند منجر به التهاب، آسیب بافتی و تحلیل استخوان شود. احتمالا بتوانید این شرایط را زمانی درمان کنید که فقط بر بافت نرم دهان شما تأثیر بگذارند. اما در صورت شکستن استخوان زیر عمل به جراحی ترمیمی نیاز خواهید داشت.

 

کلام آخر

در صورت کاشت ایمپلنت طبیعی است که به طور موقت درد ایمپلنت دندان را تجربه کنید. این مشکل با دارو درمان می‌شود و به مرور زمان کاهش می‌یابد. طولانی شدن یا بدتر شدن آن نشانه یک عارضه خواهد بود. اگر پس از گذشت بیش از ۵ روز، یا بیش از ۱۰ روز احساس ناراحتی می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn