کد خبر : 27079
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 مهر 1400 - 23:25

دست اندازی به امنیت برای رأی آوردن عاقلانه نیست/سربازی حذف شدنی نیست

دست اندازی به امنیت برای رأی آوردن عاقلانه نیست/سربازی حذف شدنی نیست

سخنگوی ارشد ستادکل نیروهای مسلح توضیحاتی را در مورد سوالات و شبهاتی که اخیرا از سوی برخی افراد در رابطه با موضوع سربازی مطرح شده ارائه کرد. به گزارش ایسنا، سردار ابوالفضل شکارچی در نشست خبری که صبح امروز با موضوع خدمت سربازی برگزار شد، سخنانش را با یاد شهیدان صیاد شیرازی و قاسم سلیمانی

دست اندازی به امنیت برای رأی آوردن عاقلانه نیست/سربازی حذف شدنی نیست

سخنگوی ارشد ستادکل نیروهای مسلح توضیحاتی را در مورد سوالات و شبهاتی که اخیرا از سوی برخی افراد در رابطه با موضوع سربازی مطرح شده ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، سردار ابوالفضل شکارچی در نشست خبری که صبح امروز با موضوع خدمت سربازی برگزار شد، سخنانش را با یاد شهیدان صیاد شیرازی و قاسم سلیمانی و نیز ۶۰ هزار سرباز شهید جنگ تحمیلی آغاز کرد و گفت: یکی از ارکان قدرت ما در دفاع مقدس حضور سربازان عزیز و جوان بود که همان موقع هم در رشته‌های تخصصی خودشون نظیر پزشکی، الکترونیک، مکانیک و … به کار گرفته شدند و افراد بدون تخصص نیز پس از دریافت آموزش‌های لازم در حوزه‌های مختلف به‌کارگیری می‌شدند.

شکارچی ادامه داد: مدتی است که در رابطه با موضوع سربازی موضوعاتی از سوی برخی افراد حقیقی و حقوقی در کشور مطرح شده و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده است.
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با بیان اینکه از تمام سربازان تقدیر و تشکر می‌کنم گفت: متاسفانه عده‌ای با وعده‌های پوچ، توخالی و بدون پشتوانه منطقی و عقلانی و مشورت با افراد تخصصی، اظهارنظر کرده و طرح‌های یک‌جانبه و غیرقابل تحقق می‌دهند و متاسفانه آسیب به توان دفاعی کشور می‌زنند و دشمن را شاد می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز به ما می‌گویند سربازان را چه کار می‌کنید؟ ما از صددرصد سرباز مورد نیازمان در شرایط عادی حدود ۶۰ درصد را حاضر داریم و ۴۰ درصد کسری داریم که بار آن بر دوش همین سربازان عزیز حاضر است.

شکارچی با بیان اینکه بیش از هشت هزار کیلومتر مرز داریم که سربازان نقش موثری در دفاع از آن دارند، گفت:  تعداد زیادی از سربازان درگیر مسئولیت امنیتی و دفاعی در کشورند. شرایط کشور ما با برخی کشورها که مثال می‌زنند تفاوت دارد. آنها امنیتشان را کنتراتی به کشوری دیگر می‌دهند، اما ما که کشور مستقل و آرمانخواهی هستیم و در بین کشورهای ناامن بالاترین امنیت را داریم. نمی‌توانیم مانند برخی کشورها  امنیتمان را کنتراتی بدهیم.

وی ادامه داد: کشوری که ارتشش به اصطلاح حرفه‌ای است و از بند پوتین تا عینکش را آمریکایی‌ها تامین می‌کنند، ناامن‌ترین کشور جهان است. بنابراین
همینطور بدون تخصص و بدون در نظر گرفتن موقعیت ژئوپولیتیک کشور ما نمی‌توان در این مورد صحبت کرد. این‌ حرف‌ها خطر آفرین و آسیب به روحیه مردم است.

سخنگوی ارشد ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: مطرح کردن مسائل سربازی در مقابل دوربین آن‌هم در آستانه انتخابات بیشتر شبیه به کار نمایشی است. تمام دغدغه ما دفاع از امنیت کشور است و به هرکسی که می‌خواهد آسیبی به کشور وارد کند ما ایراد می‌گیریم.

وی ادامه داد: نباید با دادن وعده‌های غیرقابل اجرا شرایطی را ایجاد کرد که در نهایت با عدم تحقق منجر به دلسردی سربازان و ناامیدی آنان شود.

وی با بیان اینکه ما واژه اجباری در قانون نداریم، بلکه خدمت موظفی در قانون داریم، گفت: نیروهای مسلح ما، تنها نیروهای مسلح جهان است که با مردم پایه است و از سیل و کرونا گرفته تا در مقابله با انواع شرارت‌های مرزی و هوایی و انواع ناامنی‌ها حضور دارند و با /تمام مردم در بحث تامین امنیت سهیم هستند.

شکارچی ادامه داد: اگر ما جداسازی کنیم و بگوییم هرکسی دلش خواست نیاید، یعنی بار سنگین این مسئولیت‌ها را بر دوش یک عده خاص گذاشته‌ایم. با این نگاه ما بودجه خاصی احتیاج داریم و به بیش از دو برابر تعداد فعلی کارکنان پایور احتیاج خواهیم داشت این در شرایطی است که خیلی وقت‌ها حقوق کامل سرباز پرداخت نمی‌شود. البته من از دولت ومجلس بابت افزایش ۳۵ درصدی حقوق سربازان تشکر می‌کنم.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با بیان اینکه تامین منابع حقوق سربازان برعهده مجلس و دولت محترم است، گفت:ستادکل نیروهای مسلح مجری  آن است و مبلغ باید تامین شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میانگین حقوق سربازان نیروهای مسلح ۵۸۰ هزارتومان است، اظهارکرد: حداکثر این رقم نیز یک و نیم میلیون تومان است که با حد قانون که معادل ۹۰ درصد کف حقوق کارکنان پایور است، متفاوت است. آنوقت چطور می‌گوییم سربازی بلند مدت حرفه‌ای بگذاریم؟ فرض کنیم فردی پنج سال خدمت کرد و بعدش چه می‌شود؟ از نیروهای مسلح خارج می‌شود و با سن بالا و احتمالا زن و بچه بیکار می‌شود. آیا منابع این تصمیم وجود دارد؟

وی در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه ما بیش از دو برابر کادر موجودمان به سرباز نیاز داریم، گفت: بعضی‌ها می‌گویند ۴۰۰ هزار سرباز کافی است! این‌ها را از کجا می‌گویند؟ باید از ما بپرسند و چطور و از کجا این آمار غلط را گرفته‌اند؟

نگاه مثبت ۶۰ درصد سربازان به سربازی

وی با اشاره به نتایج یه پژوهش گفت: ما بررسی کردیم و دیدیم بیش از ۶۰ درصد سربازان در پایان خدمت نگاه مثبتی به خدمت سربازی دارند. این یعنی همین حالا حدود ۴۰ درصد نگاه منفی هست که نگاه منفی اما ناشی از بی‌عدالتی در تامین حقوق است، سرباز پس از پایان خدمت مشوقی ندارد و پس از سربازی مشاغل را کسانی که خدمت نرفته‌اند پر می‌کنند. درحالی که ما می‌گوییم کسی که سربازی رفته باید در اولویت قرار بگیرند. اگر این‌ها حل شود، بسیاری از مشکلات هم حل می‌شود و رضایتمندی هم افزایش می‌یابد.

شکارچی با بیان اینکه تنها ۱۴.۵ درصد طی ۲۶ سال مشمول غایب داریم ، گفت:  ۸۵.۵ درصد به سربازی آمدند. بنابراین در خواست ما این است که به تعبیرهای شعاری نباید خیلی توجه شود. اگر این مشکلات حل وفصل شود مشکلات سربازان حل خواهد شد. کسی ضدنظام و ضدانقلاب نخواهدشد و اگر کسی ضد انقلاب می‌شود به خاطر تبعیض است.

وی با تاکید بر اینکه اجحاف است که بخواهیم سربازی پس از انقلاب را با دوره قبل از انقلاب مقایسه کنیم و اسمش را بگذاریم اجباری، گفت: از قدیمی‌ترها بپرسید آن زمان با کتک می‌بردند سربازی اما حالا یقه چه کسی را گرفتند و به زور بردند که حالا می‌گویند اجباری.حتی در دوره دفاع مقدس هم اینطور نبود و داوطلبانه رفتند.

وی در پاسخ به پرسشی پیرامون اظهارات قاضی زاده نماینده مجلس پیرامون سربازی اظهار کرد: ما مخالف گفت‌وگو و اظهار نظر پیرامون سربازی نیستیم اما باید این گفت‌وگوها کارشناسی بوده و به درستی مطرح شود. نمی‌شود همین طور طرح‌ها و پیشنهاداتی را در مورد سربازی که قابل اجرا هم نیست و ما هم می‌دانیم که  آن را به دلایلی که عرض کردم که نمی‌شود آن را اجرا کرد، بیاییم و صرفا جلوی دوربین مطرح کنیم.

وی درباره اینکه گفته می‌شود صدا و سیما بارها درخواست مناظره پیرامون سربازی را داده اما با مخالفت نیروهای مسلح روبرو شده گفت: هر درخواست مصاحبه ای با اطلاع بنده و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است و ما هیچ اطلاعی نداریم. چطور درخواست مطرح شده و ما از آن بی خبر بودیم. لابد درخواست را درست مطرح نکردند. البته این را هم باید بگویم که درباره توان دفاعی و امنیت کشور مناظره نباید کرد؛ اما به هر حال ما نظرات و آرا را می‌شنویم و از هر آنچه که منجر به بهبود وضعیت سربازی، افزایش حقوق سربازان شود استقبال می‌کنیم. شکارچی با تاکید بر اینکه ستاد کل نیروهای مسلح ملزم به اجرای قانون است، گفت: ما هر قانونی را که در کشور وجود داشته باشد اجرا می‌کنیم. قانون را با میل و نظر خودمان انجام نمی‌دهیم اما در کجای دنیا دیده‌اید که افرادی بروند و یکطرفه درباره مسائل و موضوعاتی صحبت کنند که بازی در زمین دشمن بوده و به توان دفاعی و امنیتی کشور لطمه وارد می‌کند.

سربازی حذف شدنی نیست

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با بیان اینکه امروز شرایط سربازی در حال تغییر است و ما باید متناسب با نیازها و مطالبات سربازان عمل کنیم، گفت: امروز با پیگیری‌هایی که ما در ستاد کل نیروهای مسلح داشتیم حقوق سربازان افزایش داشته، خورد و خوراک و پوشاک آنان کیفیت بهتری پیدا کرده و شرایط رفاهی سربازان اولویت جدی مان است، اما امکان حذف خدمت سربازی وجود ندارد.

وی ادامه داد: یکی از مشخصه‌های بارز نیروهای مسلح جوان بودن نیروهای مسلح است و همین شادابی و نشاط جوانان است که سبب امنیت شده و اقتدار آفرین است.

وی تصریح کرد: البته از نظر ما حساب کلیت مجلس که انصافا همکاری و همراهی خوبی با نیروهای مسلح دارند از حساب چند نفری که می‌آیند و اظهارات ضد و نقیضی را مطرح می‌کنند جداست. نیروهای مسلح نیز آمادگی برای تغییر در سربازی را دارد اما به شرط آنکه مسئله بر سر حذف خدمت سربازی نباشد.

دست اندازی به امنیت برای رأی آوردن عاقلانه نیست

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اینکه به نظر می‌رسد وعده حذف سربازی یا اختیاری و حرفه ای شدن آن بناست به یکی از شعارهای انتخاباتی سال ۱۴۰۰ بدل شود گفت: درخواست من از تمام نامزدهای احتمالی و کاندیدها این است که توجه داشته باشند که دست اندازی به امنیت برای رأی آوردن عادلانه نیست و کسی که بخواهد با چنین شیوه‌هایی و با دست اندازی به امنیت رای آوری کند صلاحیت لازم را نیز نخواهد داشت و بهتر است نمایندگان به جای تضعیف امنیت، وعده اقتدار دفاعی و افزایش قدرت بازدارندگی و نظایر آن را بدهند. نه اینکه به خدمت سربازی که یکی از عناصر تامین امنیت است نگاهی منفی داشته باشند و در پی آن افراد بسیاری را نیز با این وعده‌ها که اجرایی هم نخواهد شد ناامید کند.

شکارچی تصریح کرد: بنابراین به تمامی نامزدهای احتمالی توصیه می‌کنم که از چنین وعده‌هایی پرهیز کنند البته مردم هم به خوبی وعده‌های شعاری و وعده‌های اجرایی را تشخیص می‌دهند.

۳۷ هزار سرباز امریه در کشور

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح درباره تعداد سربازان امریه در کشور نیز گفت: حدود ۳۷ هزار سرباز داریم که در دستگاه‌های دولتی امریه هستند. از این تعداد ۵۰ درصد آنان مسئولیت حفاظت از اماکن را بر عهده دارند و ۵۰ درصد دیگر نیز با توجه به توان و دانشی که دارند در حال خدمت هستند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن ۲۰۰۰ سرباز نخبه نیز با معرفی از سوی بنیاد ملی نخبگان مشغول خدمت می‌شوند و علاوه بر آن ۴۰۰۰ پروژه تحقیقاتی نیز تعریف شده که افرادی که هنوز به سربازی اعزام نشده‌اند با انجام آنها از کسر خدمت بهره ببرند.

وی درباره سربازی نیز گفت: افراد متاهل به ازای تاهل شان دو ماه از کسر خدمت برخوردار می‌شوند و به ازای هر فرزند نیز سه ماه کسر خدمت می‌گیرند.

شکارچی درباره سربازانی که در حین خدمت مصدومیت یا معلولیت شوند نیز گفت: اگر مصدومیت این افراد منجر به از کار افتادگی نشود تحت پوشش خدمات درمانی نیروهای مسلح قرار می‌گیرند، اگر هم دچار معلولیت یا از کار افتادگی شوند تا پایان عمر حقوق دریافت خواهند کرد.

شکارچی گفت: همچنین در حال حاضر نیز تمامی سربازان و افراد تحت تکفل آنان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح قرار دارند.

وی در پایان تاکید کرد: حفظ و ارتقای کرامت سربازی جزو اولویت اصلی نیروهای مسلح است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.