تاریخ انتشار : شنبه 22 ژانویه 2022 - 17:58
کد خبر : 193657

دولت قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی سیاست‌های حمایتی را اعمال کند

دولت قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی سیاست‌های حمایتی را اعمال کند

ایسنا/کرمانشاه رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور معتقد است، در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت مرغ افزایش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد، لذا دولت باید از قبل تمهیداتی را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در نظر بگیرد. برومند چهار آیین در گفت و گو با ایسنا، از تصمیم

دولت قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی سیاست‌های حمایتی را اعمال کند

ایسنا/کرمانشاه رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور معتقد است، در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت مرغ افزایش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد، لذا دولت باید از قبل تمهیداتی را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در نظر بگیرد.

برومند چهار آیین در گفت و گو با ایسنا، از تصمیم دولت مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به عنوان یک  تصمیم مدیریتی برای یک جراحی بزرگ در اقتصاد کشور یاد کرد و افزود: گرچه ارز ۴۲۰۰ تومانی مزایایی هم برای اقتصاد کشور داشت، اما آسیب های آن خیلی بیشتر بود، لذا در شرایط کنونی و در صورت فراهم بودن زیرساخت های لازم، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی خواهد توانست اثرات مثبتی در اقتصاد کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم کاملا درستی از نظر مدیریتی است، گفت: این تصمیم زمانی خواهد توانست به درستی اجرایی شود که زیرساخت‌های لازم برای این جراحی بزرگ اقتصادی در کشور فراهم باشد و تمهیدات لازم برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر اندیشیده شده باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور افزود: در صورتی که زیرساخت‌های لازم برای این تصمیم در کشور مهیا نباشد ممکن است پیامدهای زیادی در کشور داشته باشد، لذا راهکار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در شرایط کنونی این است که دولت از قبل سیاست های حمایتی خود را مهیا کرده باشد.

چهارآیین با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی مثل ذرت، کنجاله سویا، جو، دانه های روغنی و دارو تعلق می‌گرفت، گفت: دولت قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید مایحتاج مورد نیاز اقشار آسیب پذیر شامل گوشت، تخم مرغ و لبنیات را از طریق کالابرگ الکترونیک تامین کند که این شیوه هیچ گونه افزایش نقدینگی را نیز به همراه ندارد.

وی ادامه داد: اگر قیمت گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و مواد لبنی را مدیریت کنیم، جای نگرانی نیست و هرچه سریعتر ارز ۴۲۰۰ تومان حذف شود، بهتر است.

وی در ادامه با اشاره به احتمال افزایش چشمگیر قیمت مرغ در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و با بیان اینکه سویا و ذرت در قیمت تمام شده مرغ نقش ۵۵ درصدی دارند، گفت: قیمت مرغ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به حدود ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد رسید که باید تفاوت این قیمت با قیمت کنونی برای اقشار آسیب پذیر با اختصاص کارتهایی از سوی دولت تامین شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به اهمیت حمایت دولت از تولیدکنندگان با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: برای اینکه با کاهش تولید و نهایتا کاهش عرضه مرغ در کشور مواجه نشویم باید از تولیدکنندگان نیز حمایت شود.

وی نیاز سالانه کشور به مرغ را دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: از آنجایی که واردات و صادرات مرغ در کشورمحدود است، برای تداوم تولید باید از مرغداران حمایت شود.
چهارآیین ادامه داد: در صورت کاهش عرضه مرغ به دلیل عدم اقبال تولیدکنندگان به جوجه ریزی، بازار مرغ دچار شوک شده و قیمت ها انفجاری بالا خواهد رفت، کما اینکه تجربه نشان داده هرجا کمبود عرضه را داشته‌ایم قیمت آن کالا افزایش زیادی داشته است.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها