کد خبر : 41586
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1400 - 23:21

راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی

راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی از راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی خبر داد و گفت: یکی از برنامه های مهم سال ۱۴۰۰ اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی راه اندازی این پرتال اعم از بورسیه، غیربورسیه و کنکوری به صورت جامع است. به گزارش ایسنا، دکتر افشین آخوندزاده ضمن بیان

راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی از راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی خبر داد و گفت: یکی از برنامه های مهم سال ۱۴۰۰ اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی راه اندازی این پرتال اعم از بورسیه، غیربورسیه و کنکوری به صورت جامع است.

به گزارش ایسنا، دکتر افشین آخوندزاده ضمن بیان این مطلب در تشریح روند افزایشی جذب دانشجوی بین المللی در ایران در دولت های دهم و یازدهم اظهار کرد: در سال ۹۲ و در کلیه دانشگاه‌های وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی تعداد ۱۸ هزار و ۶۸۴ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل بودند، گفت: این تعداد در سال ۹۹ به ۵۷ هزار و ۶۷۵ دانشجو افزایش یافت که از این تعداد حدود ۳۰ هزار و ۶۰۰ دانشجو در دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم (حدود ۴۰۰۰بورسیه، ۱۶۶۰۰ غیربورسیه و ۱۰۰۰۰ دانشجوی پذیرفته شده از طریق آزمون سراسری)، ۲۵۰۰۰ دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی و حدود ۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاه های تحت پوشش وزارت بهداشت مشغول به تحصیل هستند.

وی تعداد دانشجویان بین المللی بورسیه وزارت علوم را در سال ۹۲ ، ۴۵۲ دانشجو ذکر کرد و گفت: در سال ۹۹ تعداد دانشجویان بورسیه دانشگاه های وزارت علوم ۴۱۲۶ دانشجو بوده است. همچنین، در سال ۹۲ تعداد دانشجویان غیر بورسیه وزارت علوم ۲۸۵۰ دانشجو بود که در سال ۹۹ به ۲۶ هزار و ۶۰۶ دانشجو افزایش یافته است.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی اظهار کرد: ۵۷ درصد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، ۲۷ درصد در دوره کارشناسی، ۱۵ درصد در دوره دکترا و یک درصد در بقیه مقاطع تحصیل می کنند.

وی حقوق، زبان و ادبیات فارسی و مهندسی کامپیوتر را سه رشته تحصیلی پر متقاضی دانشجویان خارجی در ایران نام برد و گفت: مهندسی عمران، مدیریت بازرگانی، علوم سیاسی، زبان و ادبیات انگلیسی، علوم قرآن و حدیث، روابط بین الملل و مهندسی برق دیگر رشته های پر طرفدار دانشجویان غیر ایرانی به شمار می روند.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان در تشریح عملکرد این اداره کل در سال ۱۳۹۹ گفت: این اداره کل با بررسی تقاضاهای صورت گرفته، در این سال با اعطای بورس به ۶۶۰ متقاضی موافقت کرده و ۱۷۶ مورد حکم بورس دانشجویان غیر ایرانی که پذیرش نهایی شدند صادر شد، ضمنا مجوز تحصیل به صورت غیر بورسیه برای تعداد ۴۷۵۰ دانشجو صادر شد.

وی گفت: از جمله اقدامات اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی در سال ۹۹ بازدید از دانشگاههای مختلف و صدور مجوز مراکز آموزش زبان فارسی به غیر ایرانیان بود که در راستای تسهیل و توسعه جذب دانشجوی بین المللی صورت گرفت.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان افزود: در بخش امور کنسولی نیز این اداره کل در سال ۹۹ فعالیت زیادی داشت که ۳۴۶ مورد صدور اقامت و ۲۴۰۰ مورد تمدید اقامت، هماهنگی برای ۴۸۳ خروج قطعی و ۹۹۵ خروج و بازگشت، بخشی از این فعالیت ها به شمار می رود.

آخوندزاده در تشریح روند جذب دانشجوی بین المللی در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۹، گفت: در اول این دوره تعداد دانشجویان غیر ایرانی بورسیه بیشتر بود ولی در سالهای بعد به سمت جذب دانشجویان خارجی با دریافت شهریه جهت گیری شد، به نحوی که در سال ۹۲ ایران به ۱۱۹۰ دانشجوی غیرایرانی بورس تحصیلی می داد و این تعداد در سال ۹۹ به ۶۶۰ دانشجو کاهش یافت.

وی افزود: در سال ۹۲ تعداد ۵۷۴ دانشجوی خارجی برای تحصیل به صورت شهریه پرداز از دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم پذیرش گرفته اند که با یک افزایش فوق العاده این تعداد در سال ۹۹ به ۷۳۰۶ دانشجو رسیده است. به عبارتی دیگر ورودی دانشجوی شهریه پرداز در سال ۹۲، ۵۷۴ دانشجو و در سال ۹۹، ۷ هزار و ۳۰۶ دانشجو بوده است.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی با بیان اینکه با مجوز این اداره کل در سال ۹۲ تعداد ۳۵ مرکز آموزش عالی می توانستند در زمینه جذب دانشجوی خارجی فعالیت کنند، گفت: با افزایش مجوزهای صادره در سال ۹۹ تعداد این مراکز به ۷۷ مرکز آموزش عالی افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، آخوند زاده یکی از برنامه های مهم سال ۱۴۰۰ اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی را راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی اعم از بورسیه، غیربورسیه و کنکوری به صورت جامع بیان کرد.

وی تداوم تمرکز زدایی امور کنسولی و آموزشی و واگذاری امور به دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد بستر الکترونیکی برای انجام فرایندهای مرتبط با پلیس گذرنامه را از دیگر اهداف این اداره کل در سال ۱۴۰۰ نام برد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.