تاریخ انتشار : دوشنبه 18 اکتبر 2021 - 19:15
کد خبر : 58283

رفع تداخل بیش از ۱۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی در سال ۹۹

رفع تداخل بیش از ۱۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی در سال ۹۹

ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از رفع تداخل بیش از ۱۱ هزار هکتار اراضی استان در سال ۹۹ خبر داد. اکبر فتحی در جلسه کمیسیون رفع تداخلات گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ نیز پنج پرونده مربوط به دو پلاک شهرستان خداآفرین و سه پلاک ثبتی شهرستان کلیبر در سطح ۲۶۷.۶ هکتار رفع تداخل شده است. وی با

رفع تداخل بیش از ۱۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی در سال ۹۹

ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از رفع تداخل بیش از ۱۱ هزار هکتار اراضی استان در سال ۹۹ خبر داد.

اکبر فتحی در جلسه کمیسیون رفع تداخلات گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ نیز پنج پرونده مربوط به دو پلاک شهرستان خداآفرین و سه پلاک ثبتی شهرستان کلیبر در سطح ۲۶۷.۶ هکتار رفع تداخل شده است.

وی با بیان این‌که از گذشته یک مشکل تاریخی اختلاف بین اراضی کشاورزی و ملی وجود داشت که با تصویب ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به این مشکل تاریخی پایان داده شد، ادامه داد: بر اساس این قانون، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به رفع تداخلات ناشی از اجرای قوانین و مقررات موازی در اراضی ملی، دولتی و مستثنیات اشخاص اقدام کرده و پس از رفع موارد اختلافی نسبت به اصلاح اسناد مالکیت و صدور اسناد اراضی کشاورزی اقدام کند که یک اتفاق خوب در بخش کشاورزی است.

وی افزود: پس از رفع تداخل و صدور سند برای اراضی کشاورزی، زمین کشاورزی دارای ارزش و اعتبار شده و کشاورز می‌تواند به عنوان وثیقه از آن استفاده کند و کشاورزان صاحب زمین از این طریق دارای سرمایه واقعی تری شده و امکان این را می‌یابند که فعالیت کشاورزی‌ خود را توسعه دهند.

فتحی با بیان این‌که بخش قابل توجهی از اراضی استان را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: بسیاری از اسنادی که در اختیار کشاورزان قرار دارد، اسناد قدیمی هستند که این اسناد به شکل نسق‌های زارعی یا تعداد کمی از کشاورزان اسناد دفترچه‌ای دارند که آنان از معضلات فراوانی رنج می‌برند.

وی با اشاره به این‌که در این اسناد نقشه زمین‌های زراعی مشخص نشده است، اظهار کرد: این نقشه‌های قدیمی نقشه‌های دقیقی نیستند و در بسیاری از موارد بخاطر اختلاف مرزی باعث اختلاف میان روستاییان می شود که پرونده‌های قضایی زیادی در این موارد تشکیل شده که برای رفع این مشکلات و مانع زدایی از آن، ارایه نقشه‌های کاداستری می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

وی با بیان این‌که پس از ترسیم اراضی کشاورزی، کشاورزان با داشتن تاییدیه امور اراضی به سازمان ثبت و اسناد معرفی می‌شوند و براساس نقشه‌های تایید شده تعویض نقشه انجام می‌گیرد، گفت: تهیه نقشه کاداستر برای همیشه به درگیری و اختلافات پایان می‌دهد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به این‌که اکنون به دستگاه‌ها و ماهواره‌هایی مجهز هستیم که اراضی کشاورزی را به طور کامل مشخص می‌کند، افزود: این ماهواره‌ها و دستگاه‌ها حدود اراضی کشاورزی را مشخص می‌کند و از این طریق مشکل نقشه‌های قدیمی اراضی کشاورزی مرتفع می‌شود به طوری که این نقشه‌های کاداستری نقش مهمی در پایان دادن به اختلافات کشاورزان و سازمان‌های مربوطه دارد و یک اقدام مهم در راستای تحقق شعار سال است.

وی با اشاره به اهمیت و نقش صدور اسناد مالکیت حدنگار اراضی کشاورزی در کاهش دعاوی و تسهیل سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، افزود: برای صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی بهره برداران، ابتدا اختلافات موجود در محدوده اراضی مورد بهره‌برداری اشخاص و دولت در کمیسیون رفع تداخلات حل و فصل و حدود اراضی ملی و غیر ملی تصویب می‌شود که پس از اجرای مقررات ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارسال مصوبه و نقشه حدنگار مورد تایید کمیسیون رفع تداخلات، اداره ثبت اسناد و املاک براساس مصوبه و نقشه مذکور نسبت به اصلاح سوابق ثبتی و اسناد مالکیت پلاک مورد نظر و تثبیت حدود اراضی ملی و غیر ملی مطابق مستندات مربوطه اقدام می‌کند.

وی با اشاره به کسب رتبه اول استان در تثبیت اراضی، رفع تداخلات و تهیه نقشه‌های کاداستر در دو سال گذشته، افزود: در برنامه امسال تثبیت مالکیت برای اراضی تعیین تکلیف شده در قالب اخذ سند تک برگ از اولویت‌های اساسی خواهد بود.

فتحی افزود: با توجه به این‌که اخذ سند برای اراضی تعیین تکلیف شده توسط این کمیسیون مشمول قانون جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی نمی‌شود، فرصت خوبی است تا کشاورزان عزیز بتوانند برای اراضی خودشان سند ثبتی تک برگ بگیرند.

گفتنی است در پایان جلسه کمیسیون رفع تداخل پلاکات ثبتی که با هدف تعیین تکلیف ارضی ملی و مستثنیات با عضویت مدیرکل اقتصاد و دارایی استان، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، مدیر امور اراضی استان و معاونان اداره کل منابع طبیعی و مدیریت امور اراضی به ریاست رئیس سازمان جهادکشاورزی استان برگزار شد، با توجه به کسب رتبه توسط استان در زمینه تهیه نقشه کاداستر و تعیین تکلیف اراضی از اعضا کمیسیون با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها