تاریخ انتشار : دوشنبه 18 اکتبر 2021 - 1:51
کد خبر : 57372

روز سروستان بهانه ای برای پرداختن به داشته ها و ساختن فرداهاست

روز سروستان بهانه ای برای پرداختن به داشته ها و ساختن فرداهاست

ایسنا/فارس مدیر دانشتنامه فارس گفت: نامیدن روزی به نام سروستان، بهانه و فرصتی مغتنم برای پرداختن به داشته های یکی از کهنترین شهرهای دیار پارس و سرزمین ایران و تلاش برای ساختن فرداهای بهتر است. کورش کمالی سروستانی در مراسم بزرگداشت ۷ اردیبهشت که به نام روز سروستان نامیده شده است، بر لزوم بازشناسی داشته ها

روز سروستان بهانه ای برای پرداختن به داشته ها و ساختن فرداهاست

ایسنا/فارس مدیر دانشتنامه فارس گفت: نامیدن روزی به نام سروستان، بهانه و فرصتی مغتنم برای پرداختن به داشته های یکی از کهنترین شهرهای دیار پارس و سرزمین ایران و تلاش برای ساختن فرداهای بهتر است.

کورش کمالی سروستانی در مراسم بزرگداشت ۷ اردیبهشت که به نام روز سروستان نامیده شده است، بر لزوم بازشناسی داشته ها و ظرفیتهای فرهنگی، هنری، مذهبی، اقتصادی و اجتماعی شهرهای تاریخی ایران نظیر سروستان، تاکید کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد بزرگداشت روز سروستان، کمالی گفت: مدهوش از عشق و مخمور از مهر، در نگارستان آفرینش، سرزمینی از شمالِ باختری تا جنوب خاوری، در دشتی مسطح و نامی سبز، در منطقه‌ای زیبا؛ چونان یادگاری از ایران کهن، شکل می‌گرفت تا پاره‌ای از تاریخ و تمدن سرزمینی پرآوازه و ماندگار را شکل دهد که در بطن خویش، ناگفته‌های بسیار را در خشت و خانه و گذرگاه‌های باریکش، به دوش می‌کشد.

او اضافه کرد: سروستان، سبز دیاری که به‌قدمت تاریخ و رودیدادهای تاریخی، به عشق و ترانه و زیبایی، به دلیری و دلباختگی، به سرسپردگی و معنا و معنویت، به عظمت و به استقامت، شهره بوده و در یادها و یادمان‌ها، به حلاوت و دلنشینی، نقشی ماندگار یافته است.

مدیر دانشنامه فارس ادامه داد: سروستان؛ سبز دیاری که شهر یادمان‌های باستانی، شهر باورهای اهورایی، شهر شکوفایی کیش یزدانی، شهر طمأنینه و شکوه تاریخ، شهر هنرهای سنتی، شهر کتیبه‌های کوفی و ثلث و نسخ، شهر عالمان و شاعران و پژوهشگران و هنرمندان، شهر فرزانگان؛ شهر باغ‌ها و بستان‌ها، شهر گلزارها و گلستان‌ها، شهر پسته و زیتون، شهر نفت سبز، شهر هنر و مهر و انسانیت است.

او گفت: این کهن دیار چونان نگینی سبز، استوار بر شانه‌های بلند قامت سروهای دیرسال، بر تارک این سرزمین، خوش می‌درخشد؛ گویی که از دور دست تاریخ تا اینک امروز، سُتوار و سر کشیده تا نیلگون آسمان تاریخ این سرزمین را و مردمانش را به‌نظاره ایستاده‌اند تا راوی حکایاتی باشند از نسلی به دیگر نسل؛ حکایاتی برخاسته از اعماق تار و پود و ریشه نیاکانی که سنگ بنای این سرزمین سبزفام را پی ریخته؛ چونان میراثی سترگ به ما وانهاده‌اند؛ میراثی که خشت بنایِ عشق را از شمالِ سبز تا جنوبِ زلال و از شرقِ مهر تا غربِ ایثارِ این سرزمین، به زبان دبیران و پیشه‌وران، صنعتگران و دهقانان و جنگاوران صف اندر صف، به زبان مردم جار می‌زند؛ که بی‌درنگی؛ سبزفامی ستوار این سروهای ماندگار؛ بی تطهیر خاکپای شهیدان غیور و مردان صبور؛ به تجلی نمی‌رسید… و در اشراقی محض، با تفالی خوش، به برکت نیایش‌های شبانه و دعای سحری پاکانِ خاکی نهادش، خوش‌آوازگی را به تجربه می‌نشیند.

کمالی سروستانی گفت: پاسداشت این سترگ کاروان تاریخ و فرهنگ و هنر، از دیرباز تاریخ تاکنون، امری خطیر و فرضی محتوم بر شانه‌های ماست. اندک نظّاره‌ای بر داشته‌ها و بایستگی‌های این سرزمین، ما را بر آن می‌دارد تا با تدبیری سترگ، طرحی نو دراندازیم، طرح جامع توسعه سروستان، تاریخ سروستان در قرن گذشته نشان‌دهنده تأسیس پیشتازانه نهادهای مدنی آموزشی، شهری، بهداشتی، سیاسی و فرهنگی بوده است.

روز سروستان؛ بهانه تعلق خاطرها

او با اشاره به بخشی از تاریخ و داشته های سروستان، گفت: 1310 گشایش اولین دبستان و ثبت ملی کاخ سروستان آغاز این حرکت است. سروستان نخستین شهریست در ایران که به همت استاد صادق همایونی صاحب کتاب فرهنگ مردمش می‌شود.

کمالی با اشاره به کشف ذخایر نفت سبز و ایجاد پمپ‌خانه در این دیار، ایجاد باغ‌های پسته و زیتون و گسترش آن را به عنوان نشانه ای از ارزشمندی خاک سروستان یاد کرد.

وی ادامه داد: آواز سروستان با استاد نورالدین رضوی ماندگار و ثبت کاخ شکوهمندش جهانی می‌شود. جوانانش می‌درخشند در هنر و ورزش و دانش.

کمالی گفت: گزینش روز هفتم اردیبهشت‌ماه به‌نام روز سروستان ابتکاری است دلنشین و فرصتی مغتنم برای پرداختن به داشته‌ها، دیدن تنگناها و آفریدن راهبردها تا سروستان شهری شود که تعلق خاطر اهالی‌اش به آن عمیق‌تر شود.

مدیر دانشنامه فارس افزود: بی‌تردید سروستان را اهالی آن می‌سازند. مدیریت شهری باید به این باور برسد که ساختن شهر تنها به معنی وسعت بخشیدن به فعالیت‌های عمرانی و زیرساخت‌های شهری نیست، بلکه به معنی سامان‌دهی فضای لازم برای ظهور و ایفای نقش اهل شهر است، چرا که این اهل شهرند که شهر را می‌سازند. مدیریت شهری در این حالت از جایگاه فاعل و کارفرما به جایگاه واسطه و خادم تغییر موضع می‌دهد.

کمالی با بیان اینکه شهر برای زندگی نیازمند روح است و به اندیشه، خلاقیت، زیبایی و دوستی، اخلاق، اقتصاد، توسعه و برنامه نیاز دارد؛ گفت: فرهنگ به ما هویت می‌بخشد و متمایز می‌کند. فرهنگ روابط اخلاقی و خلاق را در میان مردم رواج می‌دهد و به همین دلیل است که در روزگار ما توسعه فرهنگی را دالان توسعه پایدار می‌شناسند، چرا که عامل و مقصد توسعه انسان است و فرهنگ انسان‌ساز.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه توسعه فرهنگی امری ناگزیر محسوب میشود که بالندگی و پویندگی هر سرزمین را تا از راه رسیدن نسل‌هایی دیگر، پی می‌ریزد گفت: سروستان نیازمند رستاخیز فرهنگی است تا سروستان را گلستان کند. تدوین طرح جامع توسعه شهر و شهرستان، تشکیل نهادهای اقتصادی اشتغال‌زا، ایجاد تأسیسات فرهنگی و رفاهی و از همه مهم‌تر ترویج دوستی، همدلی و همزبانی گام‌هایی است در رسیدن به قله بلند توسعه سروستان. امید که با هم بیاندیشیم، بکوشیم و کاری کنیم کارستان برای فردای سروستان.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.