کد خبر : 135416
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 آذر 1400 - 22:57

رویکرد فرهنگی فارس در سال ۱۴۰۰ قرآن و عترت است

رویکرد فرهنگی فارس در سال ۱۴۰۰ قرآن و عترت است

عکس آرشیوی است. ایسنا/فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، با تاکید براینکه ایمان به قرآن، باید در عمل نمود داشته باشد، رویکرد فرهنگی سال آینده استان فارس را قرآن و عترت دانست. آیت‌الله لطف‌الله دژکام،در خطبه‌های نماز جمعه ۲۲ اسفند شیراز، با اشاره به آیات ابتدایی سوره بقره و تاکید براینکه انسان بی‌تقوا

رویکرد فرهنگی فارس در سال ۱۴۰۰ قرآن و عترت است
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، با تاکید براینکه ایمان به قرآن، باید در عمل نمود داشته باشد، رویکرد فرهنگی سال آینده استان فارس را قرآن و عترت دانست.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام،در خطبه‌های نماز جمعه ۲۲ اسفند شیراز، با اشاره به آیات ابتدایی سوره بقره و تاکید براینکه انسان بی‌تقوا از هدایت قرآن ‌بهره نمی‌برد، افزود: خداوند در آیات مختلف مردم را به سه دسته تقسیم می‌کند عده‌ای که قرآن را قبول ندارند و کافرند، عده‌ای دیگر که قلباً ایمان می‌آورند و مؤمن هستند و عده دیگری هم که بینابین و منافق هستند.

امام جمعه شیراز با اشاره به مناسبت‌های هفته پیش رو، میلاد با سعادت امام حسین(ع) و روز پاسداران انقلاب اسلامی و ولادت قمر بنی هاشم(ع) و روز جانباز را تبریک گفت و بر لزوم گرامیداشت این ایام تاکید کرد.

وی با بیان اینکه هفته پایانی امسال با اعیاد سالروز موالید اهل بیت(ع) همراه است و با این خیر و برکت به پیشواز سال ۱۴۰۰ می‌رویم، گفت: یکی از ویژگی‌های سال ۱۴۰۰ آن است که دو مرتبه نیمه شعبان دارد یکی در ۹ فروردین‌ماه و دیگری در روزهای پایانی سال لذا باید این سال را قدر بدانیم و مقدمات ظهور را فراهم کنیم.

آیت‌الله‌ دژکام با یادآوری اینکه اهل معنا گفته‌اند که هر گاه دلتان هوای امام زمان(عج) کرد، قرآن بخوانید، گفت: مگر دلمان برای امام زمان(عج) تنگ نیست و نمی‌خواهیم هرچه زودتر ظهورش اتفاق افتد، پس باید قرآن بخوانیم. بنابراین باید در سال ۱۴۰۰ توجه ویژه‌ای به قرآن و عترت داشته باشیم.

او همچنین گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم‌ تصریحاً فرمودند که باید قدم‌های بعدی ما زمینه‌سازی ظهور باشد، لذا در سالی که دو مرتبه جشن سالروز ولادت امام زمان(عج) می‌گیریم باید به مسئله قرآن و عترت توجه ویژه داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه رویکردهای فرهنگی ما در سومین حرم اهل بیت(ع) در سال آینده توجه به قرآن و عترت است، گفت: در این راستا با همکاری سازمان‌های دولتی و نهادهای مردمی شورای قرآن و عترت در حرم سوم شکل گرفت و برنامه‌ریزی این شورا هم آن است که آموزش‌ روخوانی قرآن کریم را برای عموم مردم اجرا کند.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه تمام فعالان فرهنگی و همچنین مساجد، حسینیه‌ها، بقاع متبرکه و غیره باید در راستای آموزش صحیح‌خوانی قرآن کریم فعال شوند، گفت: علاوه بر این‌ها برای برگزاری مناسبت‌های اهل بیتی نیز در شورای قرآن و عترت استان هماهنگی‌هایی شکل گرفته است تا به یاری خدا در پایان سال ۱۴۰۰ بتوانیم بگوییم رشد آشنایی با قرآن و فرهنگ اهل بیت(ع) در استان داشتیم.

او همچنین با بیان اینکه خداوند برای اینکه حجت را بر بندگانش تمام کرده باشد، فیضش را عام کرده و فرموده مردم عبادت و بندگی خدا کنند و این خطاب به همه بوده است گفت: بعد از آنکه خداوند دعوت عمومی از مردم می‌کند می‌فرماید اگر شک دارید که این قرآن از جانب خداست یک سوره مانند آن را بیاورید اگر نتوانستید چنین کاری کنید بترسید از آتش جهنمی که برای مخالفان قرآن آماده شده است که آتش جاویدان است.

وی با طرح این سئوال که مخاطب آیات قرآن در این رابطه چه کسانی هستند، گفت: برخی اوقات اوقات مسلمان هستیم اما حواسمان نیست که این آیات با ما سخن می‌گوید و می‌گوییم این آیات مربوط به کافران است نه ما. در صورتی که باید نگاه خود را به قرآن درست کنیم. بحث این است که ما قرآن را قبول داریم اما هنوز ته دلمان حرف‌هایی داریم و اگر غیر از این بود وضعیت اکنون دادگاه‌های ما این‌گونه نبود که پر از شکایت از فعل‌های حرام باشد یا اینکه ناهنجاری‌های اجتماعی این همه وجود نداشت.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه اگر قرآن را قبول داریم باید در عمل نشان دهیم و بدان عمل کنیم و یقین داشته باشیم که این قرآن از جانب خداست، گفت: این زشت است که نام مسلمانی را یدک بکشیم اما رسم مسلمانی نداشته باشیم. اعمال ما را قبل از هر چیزی خدا می‌بیند و باید در رویه خود تغییر ایجاد کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه متأسفانه در دلمان ریب و شک است که کار خلاف قرآن انجام می‌دهیم و باید این شک را اصلاح کنیم، گفت: مولای متقیان حضرت علی(ع) در خطبه ۱۹۳ نهج‌البلاغه می‌فرماید انسان با تقوا به‌گونه‌ای عمل می‌کند که گویی جهنم را می‌بیند و عذاب جهنم را می‌چشد لذا خود را از این آتش دور می‌کند و این معنای تقواست.

لازمه اجرای قرآن در جامعه

وی با تأکید بر اینکه باید شهر را آماده ظهور کنیم، گفت: شهری که در دل مردمان آن عشق به خدا و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) وجود دارد باید در عمل هم این‌گونه باشند و هدف هم همین است لذا باید نازیبایی‌ها را اصلاح کنیم و اصل تلاش ما برای ظهور هم باید منتهی به این قضیه شود و این مراتب تواصی است که حق همان است که قرآن و اهل بیت(ع) فرموده است.

وی تأکید کرد: کسی که خدا را در امورات خود در نظر می‌آورد خدا هم دستش می‌گیرد و در دنیا و آخرت حمایتش می‌کند و در تنهایی هم تنها نیست، چون خدا با اوست.

آیت‌الله دژکام در بخشی از خطبه‌های نماز به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم هم اشاره و خاطرنشان کرد: متأسفانه گرانی‌های لجام گسیخته و وضعیت معیشتی سختی‌های فراوانی دارد البته مردم هم انصافاُ در طول این سال‌ها همواره به یاری همدیگر شتافته‌اند.

او با انتقاد از تداوم روند افزایش قیمت‌ها، خطاب به مسئولان گفت: نیاز نیست اول قول و وعده به مردم دهید تا مشکلات آن‌ها را برطرف کنید و ممکن است انجام نشود بلکه در ابتدا هیچ قول و وعده‌ای ندهید و بروید آن مشکل را برطرف کنیم و بعد از آن اطلاع‌رسانی کنید. این خیلی بد است که وعده و قولی دهیم اما عملیاتی نشود.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه چیزی که مدیریت بازار و کنترل واسطه‌ها مسئله پیچیده‌ای است اما آقایان ساده‌انگاری می‌کنند، گفت: اصلاح فرایند توزیع باید از درون برخی از ادارات که مسئول این فرایند هستند، شکل بگیرد.

سپردن نظارت و اجرای انتخابات به افراد با تقوا

او در خصوص انتخابات نیز گفت: از کسانی که فرایند انتخابات را مدیریت می‌کنند درخواستی دارم که افق نظارت بر انتخابات را بالاتر از جریان‌های سیاسی بدانند و هیئت نظارتی شکل دهند که نمی‌گوییم افراد آن گرایش سیاسی نداشته باشند زیرا چنین کسی نیست اما افراد با تقوا باشند تا حق را هرچقدر هم به ضررشان باشد پایمان نکنند.

امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه باید افراد با تقوا به‌عنوان شورای اجرایی و نظارتی انتخابات انتخاب شوند، گفت:  این را با همکاری نظارتی که از ناحیه شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی اعمال می‌شود با همفکری مدیران اجرایی و وزارت کشور اجرا کنند تا رأی مردم با اطمینان منعکس شود و افرادی به‌عنوان مجری و ناظر انتخابات انتخاب شوند که همگی با تقوا و عادل بوده و انصاف را حتی نسبت به جریان مخالف خود رعایت کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید فالوور واقعی

فروش ادویه