کد خبر : 44948
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 مهر 1400 - 20:55

زنجان کم‌ترین میزان مصرف مشروبات الکلی در کشور

زنجان کم‌ترین میزان مصرف مشروبات الکلی در کشور

ایسنا/زنجان مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: ویژگی‌ها و شاخص‌های فرهنگی استان زنجان باعث شده تا شاهد پایین بودن آمار آسیب‌های اجتماعی در این منطقه باشیم. مسیح‌الله سلطانی پیش از ظهر امروز (۳۱ فروردین‌ماه) در اولین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده که به صورت مشترک با اولین جلسه کمیته پیشگیری و

زنجان کم‌ترین میزان مصرف مشروبات الکلی در کشور

ایسنا/زنجان مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: ویژگی‌ها و شاخص‌های فرهنگی استان زنجان باعث شده تا شاهد پایین بودن آمار آسیب‌های اجتماعی در این منطقه باشیم.

مسیح‌الله سلطانی پیش از ظهر امروز (۳۱ فروردین‌ماه) در اولین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده که به صورت مشترک با اولین جلسه کمیته پیشگیری و مبارزه با مصرف مشروبات  الکلی در سال جدید برگزار شد، در رابطه با اعتبارات و بحث دستورالعمل کمیته پیشگیری از مصرف مشروبات الکلی، اظهار کرد: در بحث اعتبارات کاهش آسیب‌های اجتماعی، در سه بخش اعتبار به استان زنجان اختصاص پیدا کرده که یک بخش اعتبارات تملک دارایی بوده، بخش دیگر اعتباراتی است که از سوی مرکز به دستگاه‌های استانی اختصاص داده شده که در این رابطه تاکنون حدود ۵۳۶ میلیون تومان در نظر گرفته و ابلاع شده و اعتبارات بخش سوم نیز اعتباراتی است که یک هفته قبل تخصیص پیدا کرده و ابلاغ شده ‌است.

وی افزود: نتایج پیمایش مصرف مشروبات الکلی در سال ۱۳۹۸ با حجم نمونه ۲۰ هزار نفر در کشور انجام شد که زنجان رتبه آخر را در این پیمایش داشت.

این مسئول با بیان اینکه بر اساس نقشه توزیع مصرف مشروبات الکلی، کم‌ترین میزان مصرف مربوط به استان زنجان است، تصریح کرد: ویژگی‌های فرهنگی، شاخص‌های بالای فرهنگی استان زنجان و باورها و اعتقادات مردم استان و تلاش‌های دستگاه‌های مسئول، عاملی بوده که باعث شده آسیب‌های اجتماعی در این استان کمتر نمود پیدا کند.

مدیر درمان تامین‌اجتماعی استان زنجان نیز در ادامه جلسه در رابطه با بررسی موانع استقرار سامانه نسخه‌نویسی الکترونیکی در موسسات و مراکز درمانی و داروخانه‌ها، اظهار کرد: بحث نسخه الکترونیک از سال‌های قبل در سازمان تامین‌اجتماعی و حوزه درمان آن مطرح شده ‌بود که ابتدا به صورت کارت الکترونیک سلامت بود.

وی افزود: از اواخر سال ۹۵ بحث حذف دفترچه‌ها را در مراکز ملکی خود آغاز کردیم و در مراکز ملکی سازمان مدت‌ها است که از دفترچه استفاده نمی‌کنیم و همه خدمات به‌ صورت الکترونیکی است.

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس توافقات انجام شده، مقرر شد که از اول اسفندماه پارسال تولید دفترچه‌ها متوقف شود، تصریح کرد: عمده مشکل ما در اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک قطع اینترنت و سامانه است که ممکن است بیماران دچار مشکل شوند و برای رفع این مشکل تصمیم گرفته شد از باقی‌مانده برگه‌های دفترچه‌ها استفاده شود و اگر بیماری دفترچه نداشت، دستور پزشک در دو برگ نوشته شود.

در ادامه جلسه، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان نیز در رابطه با بررسی موانع استقرار سامانه نسخه‌نویسی الکترونیکی در موسسات و مراکز درمانی و داروخانه‌ها، عنوان کرد: سال‌های سال است که با فرهنگی در سیستم درمانی کار کرده‌ایم و در بخش سرپایی فرهنگ ما به لحاظ کاری چه برای مردم به لحاظ مراجعات شکل خاصی به خود گرفته‌ است که تغییر این رویه، مقدماتی لازم داشت که مقدمات خوبی برای آن فراهم نشد.

پرویز قزلباش با بیان اینکه علاوه بر اینکه زیرساخت‌های بسیار ضعیفی در این رابطه داریم، تعدد سامانه‌ها نیز از دیگر مشکلات کار کردن با این سامانه است، افزود: راحت کار کردن با یک سامانه نیز بسیار مهم است که تجمیع صورت نگرفته تا پزشک و کاربر به راحتی بتواند کار خود را انجام دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه برای ایجاد و بهبود وضعیت زیرساخت‌ها باید کمک شود،  تصریح کرد: در حوزه آموزش در رابطه با این سامانه نیز خوب کار نشده و در این زمینه باید بیشتر سرمایه‌گذاری شود.

در ادامه جلسه، مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان نیز در رابطه با نرخ خودکشی، عنوان کرد: آخرین اقدام آگاهانه فرد برای از بین بردن خود را خودکشی می‌گویند و اگر این اقدام منجر به مرگ وی شود، خودکشی می‌گویند و اگر این عمل موفقت‌آمیز نباشد به آن اقدام خودکشی می‌گویند و فکر در رابطه با خودکشی را افکار خودکشی می‌گویند که فکر در رابطه با خودکشی بیشتر از موارد اقدام به خودکشی است.

مهرداد ستاره افزود: علل خودکشی یک علل آسیب‌شناختی و روانی است که شامل بیماری‌های روانی و بیماری‌های جسمی مزمن است و علل‌های دیگر خودکشی علل اقتصادی – عاطفی است که در سنین زیر ۱۵ سال به نظر می‌رسد شرایط بد خانوادگی، رفتارهای خشن، درگیری‌های دائم اعضای خانواده موثر در خودکشی در این سنین است.

این مسئول با بیان اینکه در ۱۵ تا ۲۵ سال علت خودکشی بیشتر علل عاطفی است، خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ آمار خودکشی ۸.۴۵ درصد افزایش داشته است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.