تاریخ انتشار : شنبه 5 آذر 1401 - 10:37
کد خبر : 205076

ساندویچ پانل| متریالی که سرعت ساخت و ساز را ده برابر افزایش می‌دهد

ساندویچ پانل| متریالی که سرعت ساخت و ساز را ده برابر افزایش می‌دهد

ساندویچ پانل| متریالی که سرعت ساخت و ساز را ده برابر افزایش می‌دهد اگر بر روی لینک این مقاله کلیک کردید حتما برای فهمیدن این موضوع کنجکاو شدید. اینکه چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم را من به شما می‌گویم اما اگر هنوز نمی‌دانید ساندویچ پانل چیست؟ باید بگویم خوردنی نیست و با چیزی که

ساندویچ پانلمتریالی که سرعت ساخت و ساز را ده برابر افزایش می‌دهد

اگر بر روی لینک این مقاله کلیک کردید حتما برای فهمیدن این موضوع کنجکاو شدید. اینکه چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم را من به شما می‌گویم اما اگر هنوز نمی‌دانید ساندویچ پانل چیست؟ باید بگویم خوردنی نیست و با چیزی که در تصور شماست خیلی متفاوت است.

ساندویچ پانل یک سازه پیش ساخته است که به عنوان متریال اصلی برای ساخت یک سازه به شمار می‌رود. این سازه پیش ساخته یک ساختار سه لایه دارد که از این حیث به مثابه ساندویچ است. یک لایه فوم عایق توسط دو لایه ورق فلزی بیرونی محصور شده است.

ساندویچ پنل‌ها با توجه به نوع ورق و فوم به کار برده شده در استراکچر به انواع گوناگونی تقسیم بندی می‌شود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

پنل‌ها با توجه به نوع ورق فلزی به کار برده شده به سه دسته آلوزینک، آلومینیوم و گالوانیزه تقسیم می‌شوند. به لحاظ نوع فوم نیز به ۴ دسته ساندویچ پانل xps ،ساندویچ پنل پلی اورتان، ساندویچ پانل پلی استایرن، ساندویچ پانل پشم سنگ تفکیک می‌شوند.

اما به صورت کلی ساندویچ پانل‌ها به لحاظ کاربرد به دو دسته کلی ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم بندی می‌شوند که برای پوشش سقف و دیوار به کار می‌روند. از ساندویچ پنل‌ها برای ساخت بسیاری از سازه‌ها استفاده می‌شود. برای مثال کانکس‌هایی که در گوشه و کنار شهر با کاربری‌های مختلف می‌بینیم از جنس ساندویچ پانل هستند و در برخی موارد معدود تنها با استفاده از ورق تولید می‌شوند.

یکی دیگر از کاربرد ساندویچ پانل ساخت سوله است. در حقیقت سوله یکی از بزرگترین سازه‌هایی است که با ساندویچ پنل ساخته می‌شود. سوله‌ها کاربری‌های متفاوتی دارند مانند سوله انبار، سوله ورزشی، سوله نمایشگاه، سوله آشیانه هواپیما، سوله صنعتی و…

ساخت اتاق حمل بار یکی دیگر از کاربردهای ساندویچ پانل به شمار می‌رود. از آن جایی که اتاق‌های حمل بار بر روی وسایل نقلیه همچون وانت یا کامیونت نصب می‌شود استفاده از ساندویچ پانل برای ساخت این اتاقک‌‌ها بهترین گزینه است چرا که علاوه بر سبک بودن در برابر تبادل حرارت و برودت نیز عایق هستند و از فاسدشدن مواد غذایی مثل گوشت جلوگیری می‌کنند.

اما اینکه چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم را توضیح خواهم داد.

امتیازات برجسته ساندویچ پنل‌ها

 • عایق در برابر صوت
 • عایق در برابر رطوبت
 • عایق در برابر حرارت
 • سبک و کم وزن
 • قابلیت حمل و نقل و نصب راحت
 • صرفه جویی در زمان اجرای سازه
 • صرفه جویی در هزینه‌های ساخت
 • دوام و پایداری در برابر تغییرات شرایط جوی
 • افزایش طول عمر سازه
 • قابلیت دمونتاژ و جا به جایی در برخی از سازه‌ها مثل کانکس
 • مقاومت فیزیکی و خمشی بالا
 • امکان نصب انواع دیوایس و اکسسوری به سازه
 • اجرا بدون محدودیت در عرض و ارتفاع ساختمان

با توجه به موارد ذکر شده بالا دلیل استفاده از ساندویچ پانل‌ها کاملا واضح و مبرهن است. ساندویچ پنل‌ها به خصوص با فوم‌هایی مثل پشم سنگ و پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند. برای مثال فوم پشم سنگ به دلیل نوع مواد تشکیل دهنده قابلیت تحمل دما تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد را داشته و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.

فوم‌های خانواده پلی استایرن نیز بسیار سبک و مقاوم بوده و در برابر صوت مقاومت بالایی دارند اما در برابر رطوبت عملکردی ضعیف دارند. ضمن اینکه ساندویچ پنل‌ها از مقاومت بسیار بالایی در برابر نیروهای فیزیکی وارد شده به سازه برخوردارند.

نصب ساندویچ پنل‌ها نیز بسیار راحت بوده اما علی رغم این موضوع توصیه می‌کنیم حتما نصب این سازه‌ها را به دست یک تیم زبده بسپارید چرا که هر گونه اشکال و نقص در نصب سازه، آسیب به سازه و یا عدم آب‌بندی و درزبندی دقیق و اصولی از طول عمر سازه شما کم می‌کند.

در این بین ساندویچ پانل‌های دیواری به صورت کام و زبانه در یکدیگر فرو می‌روند و یا به صورت پیچ مخفی نصب می‌شوند. لبه ساندویچ پانل‌های سقفی نیز به صورت اورلپ بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند تا درزبندی به صورت کامل انجام شود.

لازم به ذکر است ادوات و متعلقات ساندویچ پنل‌ها مانند پیچ، گاتر (آبرو)، فلاشینگ، فیتر را باید جداگانه تهیه کنید تا برای نصب ساندویچ پنل‌ها استفاده کنید.

ساخت کلین روم با ساندویچ پانل

در ابتدا اگر با فضایی مثل کلین روم آشنایی ندارید به توصیف کلین روم می‌پردازیم. کلین روم به محیط‌هایی اتلاق می‌گردد که می‌بایست مطابق محدودیت‌های بهداشتی، میزان آلودگی آن کنترل گردد. حال بسته به نوع کلین روم‌ها میزان آلودگی مجاز هر محیط متغیر است و می‌تواند با استانداردهای جدید کاهش یا افزایش یابد.

پنل‌های سقفی عموما برای جلوگیری از نزولات جوی طراحی شده است، و علاوه بر آن دمای محیط را هم متعادل نگه می‌دارد. اما نکته‌ای که در ساخت سردخانه‌‌ها و اتاق تمیز وجود دارد این است که از ساندویچ پانل سقفی برای سقف سردخانه و اتاق تمیز استفاده نمی‌کنند و معمولا برای پوشش سقف این نوع سازه‌ها هم از ساندویچ پنل دیواری استفاده می‌کنند. چرا که این سازه‌ها اغلب در فضای بسته اجرا می‌شود و به صورت یک محیط مجزا در ساختمان‌ها اجرا می‌شوند اما پنل‌های سقفی به عنوان پوشش بیرونی ساختمان استفاده می‌شود.

معمولا برای سردخانه‌های بالای صفر از ساندویچ پنل با ضخامت ۷ تا ۱۰ سانتی متر استفاده می‌شود و برای مصارف زیر صفر ساندویچ پنل با ضخامت ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر متداول است.

اما نکته بسیار مهم

حتما برای استفاده از ساندویچ پانل در سردخانه‌ها، قدرت موتور، مطالعات فنی و مراجعه به کارشناسان فنی هر شرکت تولید کننده‌ای برای انتخاب ضخامت پانل مورد نیاز کاملا ضروری است. در نتیجه اطلاعاتی که در خصوص ضخامت پانل در این مقاله ارائه کردیم تنها یک آمار متعارف از نحوه استفاده در پروژه‌های مرسوم است.

در ایران ضخامت ورق‌های مصرفی از ۳/۰ میلی متر تا ۷/۰ میلی متر متغیر است و ضخامت فوم پانل‌ها از ۲ سانت تا ۲۵ سانت تولید می‌شود. پس از انتخاب نوع ورق و ضخامت مربوطه بسته به کاربری و نیاز سردخانه، نکته دوم حائز اهمیت ضخامت فوم یا عایق مصرفی است. این مورد را مهندس مکانیک با بررسی قدرت موتور و سایر عوامل تعیین کننده نظیر مکان احداث، کاربری، تردد و سایر موارد ضخامت و نوع فوم مصرفی را مشخص می‌نماید.

اما برای انتخاب نوع فوم، ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای با عایق‌های مختلفی به بازار ارائه می‌شود. پیش‌تر پنل‌های با عایق‌های پشم سنگ مرسوم‌تر بودند زیرا هم از لحاظ قیمت مقرون به صرفه‌ بودند و هم کنترل دمای مناسب‌تری داشتند.

اما در حال حاضر آنچه برای پانل‌های سردخانه مرسوم است، استفاده از فوم xps و پلی اورتان است. فوم پلی اورتان در برابر رطوبت و حریق بسیار مقاوم است و در کاربردهای صنعتی بزرگ، مشخصا جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. همانند پانل‌های xps دانسیته بالای این فوم باعث شده بتوان از آن در ایزولاسیون کف سوله‌ها نیز بهره برد.

پانل تونیکس

پانل تونیکس یکی از بهترین برندهایی است که در زمینه مصالح ساختمانی پیش ساخته فعالیت می‌کند. اگر قصد احداث یک سازه را دارید یکی از بهترین گزینه‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید پانل تونیکس است. پانل تونیکس مفتخر است که تا به الان توانسته محصولاتی با درجه کیفی A را به بازار عرضه نماید و با بزرگترین کارخانجات صنعتی ایران همکاری نماید.

در هنگام خرید و سفارش نیز لازم است میزان متراژ ساندویچ پانل درخواستی، نوع پانل و ضخامت مورد نیاز را اعلام کنید تا کارشناسان پانل تونیکس بر اساس ابعاد درخواستی شما، قیمت نهایی را محاسبه و برای شما پیش فاکتور صادر کنند.

جهت دریافت مشاوره، داشتن هرگونه سوال در خصوص مشخصات فنی و نصب پانل‌ها و یا استعلام قیمت ساندویچ پانل با تیم پانل تونیکس در تماس باشید. از همراهی شما سپاسگزاریم. ۲۶۴۲۱۷۷۶-۰۲۱

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
advanced-floating-content-close-btn